Na ul. Filtrowej w Warszawie zlikwidują i zazielenią niebezpieczny parking. Kierowcy jeżdżą tu po chodniku i przejściu dla pieszych

2024-06-05 11:11

Fragment ul. Filtrowej w Warszawie zostanie w najbliższych miesiącach rozpłytowany. W miejscu parkingu pojawią się m.in. drzewa, krzewy i byliny. Zmiana ma związek m.in. z licznymi niebezpiecznymi sytuacjami w tym miejscu – żeby dostać się do miejsc postojowych, kierowcy przez przejście dla pieszych wjeżdżają na chodnik i lawirują wśród pieszych.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Z ul. Filtrowej w Warszawie zniknie parking. Generował niebezpieczne sytuacje
  2. Nowe drzewa, żywopłoty i krzewy na ul. Filtrowej

Z ul. Filtrowej w Warszawie zniknie parking. Generował niebezpieczne sytuacje

Jeszcze w 2024 r. duże zmiany zajdą po północnej stronie ul. Filtrowej na warszawskiej Ochocie. Na odcinku między placem Narutowicza a ul. Raszyńską zlikwidowane zostaną miejsca postojowe na chodniku. Ma to na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa oraz poprawę estetyki. Miasto jest w trakcie rozstrzygania przetargu na wybór wykonawcy prac, który od momentu podpisania umowy będzie miał 90 dni na realizację. W zależności od wybranej firmy koszt inwestycji wyniesie od 1,471 mln zł do blisko 1,750 mln zł.

Wspomniane miejsca parkingowe generują niebezpieczne sytuacje od wielu lat. Ponieważ na parking nie da się wjechać od strony jezdni, kierowcy docierają na niego po chodniku, lawirując między pieszymi. Co więcej, kierowcy wyrwali w jednym miejscu słupki i zaczęli nielegalnie wyjeżdżać z parkingu przez przejście dla pieszych i tory tramwajowe.

Niebezpieczne parkowanie na ul. Filtrowej w Warszawie
Autor: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie Niebezpieczne parkowanie na ul. Filtrowej w Warszawie

– Chociaż chodnik ten jest szeroki – nawet po odjęciu części przeznaczonej na parkowanie – to jednak zbyt wąski, by parkujące samochody na nim manewrowały i poruszały się w obu kierunkach. Taka organizacja ruchu jest więc niewygodna dla jego uczestników i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. (...) Biorąc to wszystko pod uwagę, likwidacja parkowania w tej części ul. Filtrowej – części, która do parkowania zwyczajnie nie jest przystosowana – jest konieczna – podaje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Przypomnijmy, że Filtrowa to ulica wytyczona jeszcze przed drugą wojną światową. Ma ona duże znaczenie komunikacyjne, gdyż łączy Starą Ochotę ze Śródmieściem Południowym, w efekcie czego ruch jest tu spory – zarówno samochodowy, jak i tramwajowy.

Nowe drzewa, żywopłoty i krzewy na ul. Filtrowej

Likwidacja parkingu nie będzie jedyną zmianą na ul. Filtrowej w Warszawie. Nastąpi też rozpłytowanie, czyli usunięcie części betonu i zastąpienie go zielenią. W planach jest:

  • uzupełnienie braków w szpalerze drzew,
  • posadzenie żywopłotu,
  • nowe nasadzenia krzewów oraz bylin,
  • zwiększenie obszaru retencji wody.

Po zmianach w tej części Ochoty zrobi się bardziej zielono, a już istniejące rośliny będą mieć lepsze warunki do rozwoju.

– „Rozpłytowaniem”, „rozbrukowaniem” etc. nazywa się potocznie usunięcie zbędnych i niewykorzystywanych powierzchni utwardzonych na chodnikach lub jezdniach – wyjaśnia ZDM. – Celem jest wprowadzenia w takie miejsca w zamian powierzchni biologicznie czynnej. Czasami będzie to zwykły trawnik, a czasami dodatkowo z drzewami, krzewami czy bylinami. (...) Rozpłytowania są też elementem „małej retencji”, czyli pomagają odprowadzać wody opadowe. Zieleń w mieście co do zasady pomaga też walczyć ze zjawiskiem tworzenia się „wysp ciepła”.

Dodatkowo nastąpi remont chodnika ul. Filtrowej na omawianym odcinku – dzisiejsza kostka zniknie, a na jej miejscu pojawią się betonowe płyty. Warto dodać, że dzięki likwidacji parkowania nowy chodnik będzie się zużywał wolniej, gdyż nie będą po nim jeździć auta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej