Muzeum Sztuki Nowoczesnej - znamy ostateczny projekt

2010-06-18 17:22
Muzeum Sztuki Nowoczesnej - widok od strony restauracji
Autor: Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W obecności Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, szwajcarski architekt Christian Kerez przedstawił ostateczną wersję projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W budynku oprócz Muzeum mieścił się będzie także teatr TR Warszawa.  

Muzeum stanie obok Pałacu Kultury i Nauki, przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Całkowita powierzchnia budynku to około 35 000 metrów kwadratowych, sale ekspozycyjne zajmą około 30 proc. powierzchni. Oprócz sal wystawowych i dwóch scen teatru TR Warszawa w Muzeum Sztuki Współczesnej znajdą się także dwie sale audytoryjne, dwie księgarnie, obszerna biblioteka i czytelnia z wolnym dostępem do książek, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia.

Wstępny koszt budowy Muzeum wynosił ok. 270 mln złotych. Obecnie trwa aktualizacja kosztów inwestycji, uwzględniająca zmiany w projekcie. Według zaktualizowanego harmonogramu, budowa gmachu Muzeum i Teatru rozpocznie się latem 2012 roku, tuż po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy i potrwa dwa lata. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta. Prace projektowe, a w przyszłości realizację inwestycji nadzoruje, w imieniu władz Warszawy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Polskim partnerem Christiana Kereza jest biuro architektoniczne Estudio Lamela Polska Sp. z o.o.

Rozwiązania funkcjonalne

Przestrzeń wystawiennicza na parterze przeznaczona będzie na wystawy czasowe, adresowane do szerokiej grupy odbiorców. Prezentowane będą tutaj wystawy "wielkich nazwisk" sztuki polskiej i światowej. Lobby wejściowe, otwarte na ulicę Marszałkowską i pl. Defilad, otoczone będzie przez kawiarnię, księgarnie i audytorium, które służyć będzie jako sala przedstawień teatralnych, koncertów muzycznych i dużych spotkań o charakterze konferencyjnym. Na parterze znajdzie się także kolejna sala wystawiennicza, przeznaczona na projekty najmłodszego pokolenia artystów oraz tzw. „Galeria Warszawska”, otwarta na lokalne inicjatywy środowisk twórczych i na projekty interdyscyplinarne, wykraczające poza ramy sztuk wizualnych. Będzie tu także sala kinowa, mniejsza sala konferencyjna i otwarta na plac Defilad restauracja.

Górna kondygnacja pomieści olbrzymią salę „wielkich projektów”, ulokowaną wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. W dochodzącej do 16 metrów wysokości przestrzeni realizowane będą wielkie wystawy rzeźbiarskie oraz projekty specjalne.

W zachodnim skrzydle znajdzie się serce Muzeum, czyli ciąg galerii mieszczących kolekcję sztuki polskiej i międzynarodowej, a dalej za nimi znajdą się sale wystaw historycznych, poświęconych dziedzictwu różnych nurtów sztuki XX i XXI wieku. Natomiast projekty badawcze, polegające na eksploracji archiwaliów i dokumentacji, znajdą miejsce w osobnej galerii, kończącej ciąg sal ekspozycyjnych.

Na końcu zachodniego skrzydła, w sąsiedztwie sal poświęconych badaniom nad sztuką, znajdzie się biblioteka i czytelnia Muzeum, połączona osobną klatką schodową z parterem budynku i z osobnym wejściem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej