Muzeum Morskie w Łebie jak morska fala. Na muzeum zawisła wiecha

2022-09-29 16:01
Muzeum Morskie w Lebie
Autor: Plus3 Architekci Główne wejście do muzeum morskiego w Łebie zaprojektowano pod największą z krzywizn jak pod wygiętą falą. Z kolei na elewacji północnej powstanie instalacja przypominająca zwieszone konopne liny dawnych statków. Na dachu – punkt widokowy z panoramą miasta i morza

Na powstającym w Łebie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego właśnie zawisła wiecha. Muzeum powstaje bezpośrednio przy ujściu rzeki Łeby do morza, w znanym nadmorskim kurorcie. Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2020 roku. Kiedy muzeum w Łebie otworzy się dla zwiedzających?

Nowe muzeum, jako dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ma zachowywać i przybliżać zwiedzającym morskie dziedzictwo kulturowe Polski, łączyć funkcje kulturalne, edukacyjne i naukowe. Prezentowane będą w nim obiekty związane z historią szkutnictwa, okrętownictwa rybackiego i rybołówstwa na Bałtyku.

Gmach powstaje bezpośrednio przy ujściu rzeki Łeby do morza, w znanym nadmorskim kurorcie. Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2020 roku. 26 września 2022 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy.

Muzeum Morskie w Łebie jak morska fala

Przyszły budynek prezentowany na wizualizacjach jest bardzo efektowny, ma wyraźne odniesienia marynistyczne. W konkursie urbanistyczno-architektonicznym przeprowadzonym w 2016 roku zwyciężyła koncepcja pracowni z Warszawy Plus3 Architekci.

„Niby to wydma, niby statek, niby wyrzeźbiona przez morskie fale kłoda, ale bryła ta na pewno będzie rozpoznawalnym elementem łebskiego krajobrazu. Już teraz włączcie wyobraźnię! Będzie pięknie!” piszą architekci na swojej stronie internetowej.

Frontową elewację budynku mają pokrywać drewniane listwy układające się w organiczne krzywizny osłaniające przeszklenie w przyziemiu. Główne wejście zaprojektowano pod największą z krzywizn jak pod wygiętą falą. Z kolei na elewacji północnej powstanie instalacja przypominająca zwieszone konopne liny dawnych statków. Na dachu – punkt widokowy z panoramą miasta i morza. Prowadzić do niego będzie zewnętrzna klatka schodowa.

Z promenady przy kanale portowym będzie można przejść przez budynek i dojść do tzw. Łabędziego Stawu, położonego po drugiej stronie muzeum. Ma to sprzyjać rozwojowi terenów położonych na tyłach obiektu.

Na stalową konstrukcję gmachu składają się m.in. 8,5-tonowe dźwigary długie na 39 metrów i o powierzchni 80 m².

Co zobaczymy w Muzeum Morskim w Łebie?

Planowana powierzchnia muzeum to 3500 m². Scenariusz wystawy obejmuje pięć stuleci bałtyckiej żeglugi od X do XV wieku. Prezentowane będą na niej wyniki archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Ciekawe znaleziska wczesnośredniowiecznych wraków pochodzą np. z przystani w Pucku. Wydobyte z dna i zrekonstruowane słowiańskie łodzie łupkowe pokażą kunszt rzemieślniczy dawnych szkutników. Poznamy historię żeglugi Słowian i Skandynawów, związku hanzeatyckiego i handlu morskiego łączącego kraje Europy.

Do wielkogabarytowych obiektów pokazywanych w części poświęconej rybołówstwu zaliczyć będzie można 8-tonowy silnik Nohab – część dawnego wyposażenia polskiego kutra WŁA-54 a także największy eksponat przyszłego muzeum – stalowy kuter rybacki GDY-18. Ten zabytek polskiego przemysłu stoczniowego zwany „Ogórkiem” powstał według polskiego projektu w latach 70. XX wieku w stoczni „Ustka”.  Ma 24,6 m długości oraz 6,57 m szerokości. Latem 2021 roku został przetransportowany do swojego docelowego „portu” w Łebie. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku informuje, że został już umieszczony w przestrzeni ekspozycyjnej muzeum na specjalnej płycie fundamentowej. Najtrudniejszym przedsięwzięciem było przecięcie kadłuba jednostki w poprzek, dzięki czemu zwiedzający będą mogli ze szczegółami obejrzeć kuter od środka.

Fragment ekspozycji nowego muzeum ma być poświęcony również energetyce wiatrowej. Instalacje multimedialne przybliżą proces ich budowy, znaczenie dla środowiska, gospodarki. Specjalny program edukacyjny muzeum skieruje do najmłodszych odbiorców.

Muzeum Morskie w Łebie jak morska fala. Na muzeum zawisła wiecha
Autor: Plus3 Architekci Zabytek polskiego przemysłu stoczniowego zwany „Ogórkiem” powstał według polskiego projektu w latach 70. XX wieku w stoczni „Ustka”

Kiedy otwarcie Muzeum Morskiego w Łebie?

Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2020 roku. 26 września 2022 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy.

Generalnym wykonawcą jest Konsorcjum Poleko Budownictwo Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlane „Budomex” s.c. Ryszard Ankiewicz i Michał Ankiewicz. 

Prace budowlane mają się zakończyć pod koniec przyszłego roku. Montaż wystawy stałej planowany jest na 2024 rok.

Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 68,6 mln zł. Budowa jest prawie w całości finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Morskie w Łebie jak morska fala. Na muzeum zawisła wiecha
Autor: Plus3 Architekci Muzeum Morskie w Łebie będzie miało specjalny program edukacyjny dla najmłodszych zwiedzających

Zobacz, jak będzie wyglądać Muzeum Morskie w Łebie?

Gdzie dokładnie powstanie Muzeum Morskie w Łebie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej