Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie ma największe okno ze szkła

2012-02-20 14:17
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Autor: SZRM Muzeum Historii Żydów Polskich, widok na obiekt od ul. Karmelickiej

Trwająca od trzech lat budowa warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich powoli dobiega końca. Generalny wykonawca, Polimex-Mostostal zamontował już szklaną część na zachodniej elewacji budynku. Obiekt o asymetrycznym wejściu, które symbolizuje rozstąpienie się Morza Czerwonego, zostanie oddany do użytku na wiosnę 2013 roku. Zobacz, jak wygląda największe jak dotąd wykonane w Polsce okno ze szkła.

Od niespełna 3 lat budowane jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Ten innowacyjny projekt, którego autorem jest fińska pracownia architektoniczna Lahdelma & Mahlamaki Architects ma już szklaną elewację.

Przeczytaj również: Muzeum w Palmirach pod Warszawą

Muzeum Historii Żydów Polskich i największe w Polsce okno ze szkła

Budowane muzeum na Muranowie ma już zamontowaną zewnetrzną szklaną ścianę od strony ul. Karmelickiej. Szkło ma kolor zielony, a przezroczystą taflę tworzą zespolone szyby, które zawieszone są na 28 żebrach. Powierzchnia tworzy okno ze szkła, o powierzchni 608 m2 i ciężarze 78 ton. Okno zawieszone jest w sposób niezleżny od konstrukcji budynku i jest największe jakie dotychczas zostało wykonane w kraju.

Szkło i miedź na elewacji

Projekt architektoniczny muzeum, autorstwa Rainera Malhamaki, zakłada podwójną fasadę, której budulcem jest miedź i szkło. Na specjalnym ruszcie, na ścianie budynku zamontowana została pofalowana blacha, a w odległości 1 metra od niej druga fasada wykonana ze szkła i miedzianej blachy perforowanej. Podwójna fasada będzie chroniła obiekt przed słońcem i deszczem. Dzięki takiemu rozwiazaniu fasada "żyje" zmieniając się wraz ze światłem. W zależności od kierunku z jakiego się na nią patrzy, fasada wygląda jakby wykonana była ze szkła lub miedzi – oglądana od strony szkła fasada, jest bardziej zielona i odbija światło. Natomiast jeśli patrzy się na nią od strony perforowanej miedzi, staje się bardziej miękka.

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Muzeum budowane jest na Muranowie, na terenie byłego getta warszawskiego. Placówka będzie pierwszym i jedynym muzeum na świecie poświęconym w całości historii Żydów polskich. Obiekt powstaje jako wielofunkcyjne centrum edukacji i kultury i jest realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatengo Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia ŻIH.

Muzeum Historii Żydów Polskich tworzą 4 kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Obiekt ma prostą, minimalistyczną formę, zbudowaną na kwadratowym rzucie o boku ok 67 m2, a część podziemna obiektu wychodzi poza nadziemną. Fasada zewnętrza muzeum to ażurowa struktura, która zbudowana jest z pionowych paneli ze szkła drukowanego oraz perforowanych paneli metalowych. Na najniższej kondygnacji podziemnej będzie znajdowała się powierzchnia wystawowa, a od strony ul. Lewartowskiego zostaną wybudowane pomieszczenia warsztatowo-magazynowye, sklepy i zaplecza techniczne. Parter muzeum tworzy hol wejściowy z zapleczem kasowym, powierzchnia wystaw czasowych, biblioteka, biura, restauracja oraz pomieszczenie ochrony. Od poziomu parteru budynek dzieli zadaszone atrium. Od strony pasażu budynek został podzielony na 4 kondygnacje nadziemne, z których kondygnacje 2 - 4 mają główne przeznaczenie biurowo-administracyjne. Po drugiej stronie pasażu, powyżej znajdą się sale projekcyjne, które łącznie pomieszczą 160 osób, natomiast audytorium z widownią pomieści 460 osób.
Na terenie muzeum (od strony południowej) zostanie wybudowany parking dla samochodów osobowych i autokarów, a od wschodniej i zachodniej granicy działki zostana wybudowane ciągi piesze. Warto zaznaczyć, że projekt Muzeum Historii Żydów Polskich został wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2006 roku, którego realizację wygrało biuro Lahdelma & Mahlamaki z Finlandii.

Nazwa: Muzeum Historii Żydów Polskich
Lokalizacja: zbieg ul. Zamenhoffa i Anielewicza, Warszawa-Muranów (woj. mazowieckie)
Realizacja: 2009-2013
Stan inwestycji: w realizacji

Inwestor: Urząd m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie ŻIH
Projekt architektoniczny: Lahdelma & Malhamaki/ Rainer Mahlamaki
Generalny wykonawca: Polimex-Mostostal SA
pow.całkowita [m2]: 18 370 tys.
kubatura [m3]: 123 267 tys.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej