Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie ma największe okno ze szkła

2012-02-20 14:17
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Autor: SZRM Muzeum Historii Żydów Polskich, widok na obiekt od ul. Karmelickiej

Trwająca od trzech lat budowa warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich powoli dobiega końca. Generalny wykonawca, Polimex-Mostostal zamontował już szklaną część na zachodniej elewacji budynku. Obiekt o asymetrycznym wejściu, które symbolizuje rozstąpienie się Morza Czerwonego, zostanie oddany do użytku na wiosnę 2013 roku. Zobacz, jak wygląda największe jak dotąd wykonane w Polsce okno ze szkła.

Od niespełna 3 lat budowane jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Ten innowacyjny projekt, którego autorem jest fińska pracownia architektoniczna Lahdelma & Mahlamaki Architects ma już szklaną elewację.

Przeczytaj również: Muzeum w Palmirach pod Warszawą

Muzeum Historii Żydów Polskich i największe w Polsce okno ze szkła

Budowane muzeum na Muranowie ma już zamontowaną zewnetrzną szklaną ścianę od strony ul. Karmelickiej. Szkło ma kolor zielony, a przezroczystą taflę tworzą zespolone szyby, które zawieszone są na 28 żebrach. Powierzchnia tworzy okno ze szkła, o powierzchni 608 m2 i ciężarze 78 ton. Okno zawieszone jest w sposób niezleżny od konstrukcji budynku i jest największe jakie dotychczas zostało wykonane w kraju.

Szkło i miedź na elewacji

Projekt architektoniczny muzeum, autorstwa Rainera Malhamaki, zakłada podwójną fasadę, której budulcem jest miedź i szkło. Na specjalnym ruszcie, na ścianie budynku zamontowana została pofalowana blacha, a w odległości 1 metra od niej druga fasada wykonana ze szkła i miedzianej blachy perforowanej. Podwójna fasada będzie chroniła obiekt przed słońcem i deszczem. Dzięki takiemu rozwiazaniu fasada "żyje" zmieniając się wraz ze światłem. W zależności od kierunku z jakiego się na nią patrzy, fasada wygląda jakby wykonana była ze szkła lub miedzi – oglądana od strony szkła fasada, jest bardziej zielona i odbija światło. Natomiast jeśli patrzy się na nią od strony perforowanej miedzi, staje się bardziej miękka.

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Muzeum budowane jest na Muranowie, na terenie byłego getta warszawskiego. Placówka będzie pierwszym i jedynym muzeum na świecie poświęconym w całości historii Żydów polskich. Obiekt powstaje jako wielofunkcyjne centrum edukacji i kultury i jest realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatengo Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia ŻIH.

Muzeum Historii Żydów Polskich tworzą 4 kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Obiekt ma prostą, minimalistyczną formę, zbudowaną na kwadratowym rzucie o boku ok 67 m2, a część podziemna obiektu wychodzi poza nadziemną. Fasada zewnętrza muzeum to ażurowa struktura, która zbudowana jest z pionowych paneli ze szkła drukowanego oraz perforowanych paneli metalowych. Na najniższej kondygnacji podziemnej będzie znajdowała się powierzchnia wystawowa, a od strony ul. Lewartowskiego zostaną wybudowane pomieszczenia warsztatowo-magazynowye, sklepy i zaplecza techniczne. Parter muzeum tworzy hol wejściowy z zapleczem kasowym, powierzchnia wystaw czasowych, biblioteka, biura, restauracja oraz pomieszczenie ochrony. Od poziomu parteru budynek dzieli zadaszone atrium. Od strony pasażu budynek został podzielony na 4 kondygnacje nadziemne, z których kondygnacje 2 - 4 mają główne przeznaczenie biurowo-administracyjne. Po drugiej stronie pasażu, powyżej znajdą się sale projekcyjne, które łącznie pomieszczą 160 osób, natomiast audytorium z widownią pomieści 460 osób.
Na terenie muzeum (od strony południowej) zostanie wybudowany parking dla samochodów osobowych i autokarów, a od wschodniej i zachodniej granicy działki zostana wybudowane ciągi piesze. Warto zaznaczyć, że projekt Muzeum Historii Żydów Polskich został wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2006 roku, którego realizację wygrało biuro Lahdelma & Mahlamaki z Finlandii.

Nazwa: Muzeum Historii Żydów Polskich
Lokalizacja: zbieg ul. Zamenhoffa i Anielewicza, Warszawa-Muranów (woj. mazowieckie)
Realizacja: 2009-2013
Stan inwestycji: w realizacji

Inwestor: Urząd m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie ŻIH
Projekt architektoniczny: Lahdelma & Malhamaki/ Rainer Mahlamaki
Generalny wykonawca: Polimex-Mostostal SA
pow.całkowita [m2]: 18 370 tys.
kubatura [m3]: 123 267 tys.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej