Muzeum Getta Warszawskiego. Wystartowała budowa nowej siedziby w dawnym szpitalu przy ul. Siennej w Warszawie

2023-10-18 10:08

Muzeum Getta Warszawskiego doczeka się nowej, docelowej siedziby. Znajdzie się ona w zrewitalizowanym budynku Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej w Warszawie. Tragiczną historię getta pomogą odwiedzającym poznać unikalne eksponaty, m.in. oryginalny Raport Stroopa opisujący powstanie w getcie warszawskim z perspektywy Niemców.

Spis treści

 1. Muzeum Getta Warszawskiego. Powstaje nowa siedziba przy ul. Siennej w Warszawie
 2. Muzeum Getta Warszawskiego – aktualności z budowy
 3. Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego opowie m.in. o Holocauście

Muzeum Getta Warszawskiego. Powstaje nowa siedziba przy ul. Siennej w Warszawie

Powołane w 2018 r. Muzeum Getta Warszawskiego skupia się na upamiętnianiu losu warszawskich Żydów w trakcie drugiej wojny światowej, a w szczególności powstania w getcie warszawskim. Tymczasowo muzeum prezentuje swoje zbiory w budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39.

W październiku 2023 r. rozpoczęła się budowa nowej, stałej siedziby MGW przy ul. Siennej 60/ul. Śliskiej 51. Będzie nią zrewitalizowany budynek dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów. XIX-wieczny ceglany budynek w trakcie wojny znalazł się w granicach getta i był świadkiem tragicznych wydarzeń. Teraz stanie się miejscem, w którym tę bolesną historię będzie można poznawać.

Według informacji podanych przez MGW najważniejsze fakty na temat inwestycji prezentują się następująco:

 • lokalizacja: ul. Sienna 60/ul. Śliska 51 w Warszawie,
 • powierzchnia użytkowa: ok. 11 5000 m²,
 • start budowy: 11 października 2023 r.,
 • planowany termin zakończenia budowy: wiosna 2026 r. (po 30 miesiącach od podpisania umowy),
 • projekt: KB – Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o.,
 • wykonawca: konsorcjum firm ADAMIETZ Warszawa sp. z o.o. oraz ADAMIETZ sp. z o.o. ,
 • koszt inwestycji: 295,4 mln zł.

Inwestycja obejmuje roboty budowlano-konserwatorskie w gmachu dawnego szpitala, wykonanie infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej oraz realizację wystawy stałej muzeum. Kompleks muzealny obejmie także Centrum Edukacji (w budynku dawnego Pawilonu Okulistyki), audytorium na 150 miejsc, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych.

Muzeum Getta Warszawskiego – aktualności z budowy

Muzeum zakupiło budynek przyszłej siedziby od samorządu województwa mazowieckiego w listopadzie 2020 r. za 22,7 mln zł. 18 kwietnia 2023 r. nastąpiło zakopanie kapsuły czasu w ogrodzie dawnego szpitala, co stanowiło symboliczne rozpoczęcie budowy. 11 października 2023 r. podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji.

Nad prawidłowością realizacji inwestycji nadzór sprawuje wielobranżowy zespół inspektorów nadzoru firma ECM Group Polska S.A. Inwestycja jest realizowana ze środków MKiDN, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego – podaje MGW.

Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego opowie m.in. o Holocauście

Wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego będzie opowiadać o okresie od otwarcia Szpitala Bersohnów i Baumanów w latach 70. XIX w. do 1946 r., kiedy to gmach stał się pierwszą siedzibą Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Scenariusz wystawy przygotowują profesor Daniel Blatman oraz zespół kuratorów MGW.

Historia getta warszawskiego zostanie zaprezentowana z uwzględnieniem sytuacji okupowanej Warszawy – podzielonej i zniszczonej, przez to szczególnie wrażliwej i podatnej na cały wachlarz postaw i zachowań ludzkich – podaje MGW. – Zwiedzający rozpoczną poznawanie losów warszawskich Żydów w kontekście tragedii Holokaustu od najwyższego piętra budynku, stopniowo schodząc w dół i zagłębiając się w coraz mroczniejsze rozdziały historii.

Wystawa stała, o powierzchni ok. 3 400 m², będzie podzielona na 9 galerii. Zostaną na niej zaprezentowane liczne obiekty z epoki, w tym m.in. obiekty kultu religijnego, przedmioty codziennego użytku oraz fragmenty spalonej biblioteki znalezione na terenie getta. Na szczególną uwag zasługują trzy eksponaty:

 • przekazany przez Instytut Pamięci Narodowej egzemplarz Raportu Stroopa, opisującego eksterminację Żydów i powstanie w getcie warszawskim z niemieckiej perspektywy,
 • wózek do przewozu ciał zmarłych z lat 30. XX w., ocalony po wojnie przez Pinkusa Szenicera, wieloletniego opiekuna cmentarza żydowskiego w Warszawie,
 • zrekonstruowany przez Tramwaje Warszawskie wagon tramwajowy, który w czasie drugiej wojny światowej, oznaczony gwiazdą Dawida, kursował przez getto.

W wyniku zaplanowanej i metodycznie przeprowadzonej eksterminacji, Warszawa straciła całą żydowską społeczność, która przed II wojną światową tworzyła tożsamość tego miasta. Żydzi stanowili wówczas 30 proc. mieszkańców stolicy. (…) Wskutek tych działań, w stolicy zachowało się niewiele historycznych artefaktów – materialnych świadków tamtej, tragicznej historii. Dlatego tak cennym zabytkiem jest wagon z getta zrekonstruowany przez Tramwaje Warszawskie – przy wsparciu stołecznego samorządu – mówiła Aldona Machnowska-Góra w Zakładzie Naprawy Tramwajów w zajezdni Wola, cytowana przez UM Warszawa.

Zrekonstruowany tramwaj z 1907 r., który w trakcie wojny kursował przez getto warszawskie
Autor: UM Warszawa Zrekonstruowany tramwaj z 1907 r., który w trakcie wojny kursował przez getto warszawskie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej