Muzeum Arpa

2009-01-20 15:31
Muzeum Arpa
Autor: Reynaers Aluminium

Na nadreńskim wzgórzu, niedaleko Bonn znajduje się Muzeum Hansa Arpa – francusko-niemieckiego malarza i poety. Obiekt zaprojektował amerykański architekt Richard Meier.

Muzeum Arpa
Autor: Reynaers Aluminium

Budynek wpisuje się w serię obiektów wystawienniczych o ponadczasowej architekturze, jakie od lat siedemdziesiątych zrealizował architekt – od Atlanta High Museum w Atlancie i Getty Center w Los Angeles po Ara Pacis w Rzymie.
Wejście do obiektu znajduje się na dole dworca Rolandseck, leżącego u stóp wzgórza. Budynek ten, uratowany w latach sześćdziesiątych przed wyburzeniem, nie tylko pełni rolę dworca działającej stacji kolejowej na trasie Koblenz-Bonn, lecz mieści również przestrzeń wystawienniczą i restaurację. Zwiedzający przechodzą z dworca długim korytarzem do pierwszej sali wystawowej, a stamtąd do betonowego tunelu prowadzącego do windy, którą wjeżdża się do właściwego muzeum położonego na stoku wzgórza. Aby wejść do obiektu muzeum, należy przejść przez transparentny most z widokiem na rzekę Ren. Na jego niższym poziomie prezentowane są ekspozycje czasowe.

W architekturze Meiera ulubionym kolorem zawsze była biel, która jest kolorem perfekcji i czystości. Potrafi on wykorzystać wszystkie jej odcienie i jak mówi: „Dla mnie biel jest barwą, która w świetle dziennym odbija wszystkie kolory tęczy i zwiększa intensywność postrzegania ciągle zmieniających swój charakter kolorów, bo białość bieli nigdy nie jest zwyczajnie biała. Prawie zawsze jest ona transformowana przez światło i przez wszystko, co je zmienia: powietrze, chmury, słońce, księżyc.” W muzeum Arpa architekt znalazł równowagę pomiędzy bielą a światłem dziennym, tworząc idealnie jasny budynek. Równie ważne znaczenie jak biel, ma w architekturze Meiera  transparentność. Aby uzyskać efekt transparencji w budynku Muzeum Arpa zastosowano odpowiednie profile okienne i osłony przeciwsłoneczne. Wyprodukowane przez firmę Reynaers lamele żaluzji Brise Soleil, zamocowane do elewacji zewnętrznej, łagodzą ostrość światła w pomieszczeniach wystawowych a także filtrują widok na krajobraz Renu, nadając budynkowi transparentności.

Muzeum Arpa
Autor: Reynaers Aluminium

Muzeum Arpa

  • Architekt: Richard Meier & Partners Architects LLP
  • Zamawiający: Stiftung Museum Bahnhof Rolandseck
  • Konstruktor budowlany: Rupert App GmbH & Co
  • Systemy Reynaers: BS 100
  • Otwarcie: wrzesień 2007
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej