Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Muzeum w zabytkowym budynku austriackich koszar

2013-05-16 14:26
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Autor: Muzeum AK, Wojciech Dziedzic Muzeum Armii Krajowej w Krakowie znajduje się w zabytkowym obiekcie dawnego stanowiska dowodzenia Twierdzy Kraków

Nowa siedziba Muzeum Armii Krajowej w Krakowie powstała w zabytkowym budynku koszarowo-magazynowym, będącym częścią Twierdzy Kraków, który został przebudowany i dostosowany do funkcji wystawienniczej i potrzeb placówki. Muzeum w Krakowie to jedyne muzeum Armii Krajowej na świecie.

Siedziba Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”  w Krakowie znajduje się obecnie w dawnym budynku koszarowo-magazynowym należącym do kompleksu zaopatrzenia dawnej Twierdzy Kraków. Zabytkowy obiekt w latach 2009-2011 został przebudowany i dostosowany do funkcji wystawienniczej. Najważniejsze było zachowanie surowego, oryginalnego charakteru tego miejsca. Podstawową ideą założenia projektowego było „tchnienie” w zniszczony obiekt nowego „nastroju”, jednoznacznie kojarzącego się z działalnością i wojskową tematyką Muzeum AK.  

Fasady zewnętrzne budynku poddano renowacji - oczyszczono cegłę, wymieniono stolarkę okiennę. Przebudowano wnętrza muzeum. Największą ingerencją w zabytkowy gmach było zadaszenie dziedzińca. Teraz jest to wielka sala ekspozycyjna - najbardziej spektakularna przestrzeń w muzeum.

Dzięki przebudowe zwiększyła się powierzchnię obiektu. Nieużywany strych po niewielkim podniesieniu dachu stał się poddaszem administracyjno-biurowym z pokojami hotelowymi. Piwnice zaadaptowano na potrzeby ekspozycyjne.

Autorem projektu rewaloryzacji i adaptacji budynku przy ul. Wita Stwosza w Krakowie dla potrzeb Muzeum Armii Krajowej jest pracownia AIR Jurkowscy Architekci. Wykonawcą prac była fima Chemobudowa-Kraków. Inwestycja pochłonęła 30 mln zł.

Budynek nowej siedziby muzeum w Krakowie zdobył wiele nagród i wyróżnień: Muzeum AK zostało m.in.: nagrodzone w konkursie Brick Award, nominowane do Mies van der Rohe Award, wyróżnione w Konkursie SARP na najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w roku 2011.

Renowacja Muzeum Armii Krajowej to kolejna z inwestycji w Krakowie polegająca na adaptacji istniejącego budynku do celów muzealnych. W 2011 roku w dawnej fabryce Schindlera na Zabłociu otwarto MOCAK – Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Prezentacja Muzeum AK w Krakowie: "Architektura-murator" 2/2012 


Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Autor: Piotr Piątek Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej