Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Muzeum w zabytkowym budynku austriackich koszar

2013-05-16 14:26
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Autor: Muzeum AK, Wojciech Dziedzic Muzeum Armii Krajowej w Krakowie znajduje się w zabytkowym obiekcie dawnego stanowiska dowodzenia Twierdzy Kraków

Nowa siedziba Muzeum Armii Krajowej w Krakowie powstała w zabytkowym budynku koszarowo-magazynowym, będącym częścią Twierdzy Kraków, który został przebudowany i dostosowany do funkcji wystawienniczej i potrzeb placówki. Muzeum w Krakowie to jedyne muzeum Armii Krajowej na świecie.

Siedziba Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”  w Krakowie znajduje się obecnie w dawnym budynku koszarowo-magazynowym należącym do kompleksu zaopatrzenia dawnej Twierdzy Kraków. Zabytkowy obiekt w latach 2009-2011 został przebudowany i dostosowany do funkcji wystawienniczej. Najważniejsze było zachowanie surowego, oryginalnego charakteru tego miejsca. Podstawową ideą założenia projektowego było „tchnienie” w zniszczony obiekt nowego „nastroju”, jednoznacznie kojarzącego się z działalnością i wojskową tematyką Muzeum AK.  

Fasady zewnętrzne budynku poddano renowacji - oczyszczono cegłę, wymieniono stolarkę okiennę. Przebudowano wnętrza muzeum. Największą ingerencją w zabytkowy gmach było zadaszenie dziedzińca. Teraz jest to wielka sala ekspozycyjna - najbardziej spektakularna przestrzeń w muzeum.

Dzięki przebudowe zwiększyła się powierzchnię obiektu. Nieużywany strych po niewielkim podniesieniu dachu stał się poddaszem administracyjno-biurowym z pokojami hotelowymi. Piwnice zaadaptowano na potrzeby ekspozycyjne.

Autorem projektu rewaloryzacji i adaptacji budynku przy ul. Wita Stwosza w Krakowie dla potrzeb Muzeum Armii Krajowej jest pracownia AIR Jurkowscy Architekci. Wykonawcą prac była fima Chemobudowa-Kraków. Inwestycja pochłonęła 30 mln zł.

Budynek nowej siedziby muzeum w Krakowie zdobył wiele nagród i wyróżnień: Muzeum AK zostało m.in.: nagrodzone w konkursie Brick Award, nominowane do Mies van der Rohe Award, wyróżnione w Konkursie SARP na najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w roku 2011.

Renowacja Muzeum Armii Krajowej to kolejna z inwestycji w Krakowie polegająca na adaptacji istniejącego budynku do celów muzealnych. W 2011 roku w dawnej fabryce Schindlera na Zabłociu otwarto MOCAK – Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Prezentacja Muzeum AK w Krakowie: "Architektura-murator" 2/2012 


Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Autor: Piotr Piątek Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej