Most w Płocku - kolejna odsłona

2007-05-22 14:15

Rozpoczęła się budowa pierwszych odcinków dróg dojazdowych do mostu. Mają one włączyć do użytku drugi w Płocku most a co za tym idzie zwiększyć spójność transportową miasta i regionu w obszarze dróg krajowych nr 60 i nr 62.

Konsorcjum firm Budimex-Dromex, Polbud-Pomorze ma do stycznia 2007 r. wykonać drogi dojazdowe do wybudowanej już przeprawy przez Wisłę w Płocku. To tylko 12 miesięcy na wybudowanie 3,4 kilometra dwunitkowych dróg i półkilometrowej estakady. Oznacza to, że wykonawca będzie musiał prowadzić prace także w zimie. W projekcie wykonanym przez firmę Profil sp. z o.o. z Warszawy przewidziane są również: skrzyżowanie z ulicą Wyszogrodzką i rondo z ulicą Dobrzykowską oraz budowę urządzeń bezpieczeństwa i organizacji ruchu, budowę oświetlenia i zagospodarowanie zielenią.
16 sierpnia 2006 r. rozpoczęły się prace nad wznoszeniem konstrukcji stalowej estakady zespolonej z współpracującą żelbetową płytą mostu. Jedna nitka składa się z pięciu elementów, z których najlżejszy waży 156 ton. Do montowania ich będą użyte żurawie o nośności 250 i 400 ton. Wykonanie jednej nitki zajmuje dwa dni. W listopadzie 2006 r. planowane jest asfaltowanie i próbne obciążenia konstrukcji. Wraz z estakadą mają powstać specjalne wejścia na most dla pieszych i rowerzystów, którzy nie będą mogli się poruszać po drogach dojazdowych.
Całkowity koszt inwestycji to 106,6 mln zł. z czego 91,3 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Na wykonanie czekają jeszcze kolejne etapy projektu m.in. druga jezdnia północna ulicy Wyszogrodzkiej
Poprzez realizację dróg dojazdowych zwiększona zostanie spójność transportowa miasta i regionu z układem komunikacyjnym kraju. Dodatkowo budowa obwodnicy północnej pozwoli bezkolizyjnie wyprowadzić przebiegający obecnie przez centrum miasta ruch tranzytowy i transport obsługujący PKN ORLEN S.A.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej