Morawski port lotniczy łamie schematy

2008-11-25 11:58
lotnisko_brno
Autor: REYNAERS

Czeskie Morawy mają jeden z najnowocześniejszych i najciekawszych architektonicznie portów lotniczych w Europie. Budynek odlotów w porcie lotniczym Tuřany, zaprojektowany przez Petra Parolka, otwiera nowy rozdział w historii czeskiej architektury.

Lotnisko zostało zbudowane w latach 50., ale do końca lat 90. niewiele się na nim działo. W 2004 roku nowym właścicielem lotniska został Region Morawy Południowe. Rok później uruchomiono tu regularne połączenia z Londynem, Monachium i Pragą, a liczba obsługiwanych pasażerów szybko przekroczyła 300 000 osób rocznie. Stary budynek portu lotniczego przekształcono w halę przylotów, postanawiając wybudować bardziej reprezentacyjny terminal odlotów.

Architekt podkreśla, że jego zamiarem było znalezienie prostej formy będącej odzwierciedleniem atmosfery, jaką tworzą samoloty. Wyraził to prostopadłościenną bryłą o aerodynamicznym kształcie o nazwie antibox.
W rezultacie powstał budynek, którego forma pod względem estetycznym kojarzy się ze statkami powietrznymi, a jednocześnie symbolizuje bramę prowadzącą do Regionu Moraw Południowych.

Architektura nowego terminalu odlotów przełamuje utarte schematy. Wewnątrz obiektu dominującym elementem są konstrukcje stalowe, a przez świetliki dachowe wpada do środka światło dzienne.
Na całej wysokości fasady ścian osłonowych i profili aluminiowych zastosowano system CW 50 firmy Reynaers. Natomiast system CS 68 użyto do wykonania otwierających się części przeszklenia. Każde okno świetlikowe ma inną długość, inny kształt lub zamontowane jest w innym położeniu. Fasada budynku płynnie przechodzi w konstrukcję dachu. Łuskowato zbudowany szkielet konstrukcji, wykonany z blachy metalowej, przypomina wielką poduszkę.

System Reynaers:

CW 50
- do wykonania ścian osłonowych, połaci dachowych i konstrukcji przestrzennych, dający nie tylko nieograniczoną swobodę tworzenia, ale również dzięki smukłym 50 mm profilom nośnym wpuszczający do budynku maksymalna ilość światła.

CS68
- trójkomorowy system okienno-drzwiowy z paskami termoizolacyjnymi, będący optymalnym połączeniem wysokiej izolacyjności termicznej z poziomem bezpieczeństwa.

 październik 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej