Modernizacja stadionu w Zabrzu. Jak będzie wyglądał nowy stadion Górnika Zabrze?

2014-08-03 14:35
stadion zabrze wizualizacja
Autor: Stadion w Zabrzu Sp.zo.o. Głównym projektantem modernizowanego stadionu jest Marek Szcześniak z pracowni SDA Architekci.

Modernizowany stadion Górnika Zabrze ma stać się wizytówką miasta. Zakończenie prac modernizacyjnych na stadionie w Zabrzu planowane jest na 2015 rok.

Głównymi projektantami są architekt - Michał Lah oraz konstruktor - Marcin Sarata firma Sarbud. Pełnobranżowa dokumentacja projektowa dla stadionu im Ernesta Pohla w Zabrzu została stworzona przez konsorcjum firm z liderem konsorcjum firmą GMT Sp. z o. o. z Mysłowic. Zakończenie prac modernizacyjnych stadionu planowane jest na 2015 rok.

W ramach modernizacji stadionu w Zabrzu zostaną wybudowane nowe trybuny, pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowe i techniczne, garaż podziemny i parking naziemny, niezbędna infrastruktura wokół stadionu oraz zostanie przebudowana ulica Olimpijska.

Cała modernizacja stadionu przeprowadzona ma być w trzech etapach. W pierwszym, nad którego zakończeniem trwają pracę, mają powstać trzy dwupoziomowe zadaszone trybuny, mogące pomieścić około 24 tysiące kibiców. Docelowo po zakończeniu kolejnego etapu i wybudowaniu nowej trybuny zachodniej na zabrzańskim stadionie będzie 31 871 miejsc.

W ramach inwestycji zlikwidowano dwa żwirowe boiska treningowe po wschodniej stronie obiektu, a także stadion lekkoatletyczny. Powstaje tam, pod placem wejściowym, dwukondygnacyjny garaż podziemny. Taki sam garaż powstanie pod północnym skrzydłem stadionu. Pod zachodnią i południową częścią obiektu powstanie zaś jednokondygnacyjny garaż podziemny.

Przebudowana zostanie także ulica Olimpijska. W trzecim ostatnim etapie inwestycji ma powstać parking naziemny po zachodniej stronie stadionu i parking terenowy po przeciwnej stronie ulicy Roosevelta.

Z zewnątrz nowo wybudowane trybuny oplecie stalowy kokon o zaokrąglonych narożnikach, który dzięki oświetleniu będzie przybierał klubowe barwy. Także w kolorach klubu czyli białym, niebieskim i czerwonym na placu we wschodniej części obiektu wybudowane zostaną trzy „kostki” w których mieścić będą się kasy i wyjścia z podziemnych garaży.

Budowany stadion ma spełniać wymogi czwartej najwyższej kategorii standaryzacji UEFA.

Modernizowany stadion Górnika Zabrze ma stać się wizytówką miasta. Będzie to nie tylko miejsce rozgrywek piłkarskich, ale obiekt ma także pełnić także funkcje kulturalne i rozrywkowe oraz zachęcać do inwestowania w okolicy. W sąsiedztwie stadionu im. Ernesta Pohla zlokalizowane są dwa tereny inwestycyjne. Jest to prawie 36 000 m2 terenu po byłym kąpielisku oraz blisko 38 000 m2 obecnych boisk treningowych.

Zakończenie prac modernizacyjnych stadionu im. Ernesta Pohla w Zabrzu planowane jest na 2015 rok.

Stadion w Zabrzu, modernizacja
Autor: A.P W ramach inwestycji przebudowana zostanie ulica Olimpijska
Stadion w Zabrzu, modernizacja
Autor: A.P Z zewnątrz nowo wybudowane trybuny oplata stalowy kokon, który dzięki oświetleniu będzie przybierał klubowe barwy
stadion zabrze wizualizacja
Autor: Stadion w Zabrzu Sp.zo.o. Jeśli tym razem inwestycja będzie miała więcej szczęścia, tak stadion Górnika będzie wyglądał już w 2015 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej