Stadion Górnika Zabrze. Historia niemieckiej inwestycji, która powstała w 15 miesięcy

2014-08-01 13:36
stadion zabrze wizualizacja
Autor: Stadion w Zabrzu Sp.zo.o. Jeśli tym razem inwestycja będzie miała więcej szczęścia, tak stadion Górnika będzie wyglądał już w 2015 roku

Stadion Górnika w Zabrzu oddano do użytku w 1934 roku. Zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Gustawa Allingera i nosił imię Adolfa Hitlera.

Stadion w Zabrzu zbudowany w latach 30. przez niemieckich inzynierów i zaprojektowany przez niemieckiego architekta to już historia. O modernizacji zabrzańskiego stadionu po raz pierwszy zrobiło się głośno w roku 2011, wtedy rozpoczęto prace budowlane przy pierwszym z trzech planowanych etapów przebudowy stadionu. Oddanie nowego stadionu mialo nastąpić po 20 miesiącach - tak się jednak nie stało. Trzy lata póżniej na stadion wrócili budowlancy. Jeśli tym razem inwestycja będzie miała więcej szcześcia, nowy stadion zobaczymy już w 2015 roku.

Historia stadionu Górnika Zabrze

Dotychczasowy stadion oddano do użytku w 1934 roku. Zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Gustawa Allingera i nosił imię Adolfa Hitlera. Wybudowany został na nieużytkach w 15 miesięcy. Na tamte czasy to również był nielada wyczyn.

Pierwszy mecz został rozegrany na stadionie w marcu 1935 roku. Były to rozgrywki pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej części Śląska. Od 1948 roku jest to stadion powołanego wówczas do życia klubu sportowego Górnik Zabrze.

Od czerwca 2005 roku stadion nosi imię Ernesta Pohla - legendarnego piłkarza Górnika Zabrze. Ostatni mecz na w pełni dostępnym starym stadionie rozegrano w maju 2011 roku.

Modernizacja stadionu w Zabrzu

Prace przy pierwszym z trzech planowanych etapów przebudowy stadionu rozpoczęto w 2011 roku. Finansowanie inwestycji przewidziano w formie emisji obligacji. W sierpniu 2011 roku podpisano umowę z generalnym wykonawcą, którym został Polimex Mostostal SA. Zgodnie z podpisaną umową generalny wykonawca miał oddać inwestycję w kwietniu 2013 roku. W kwietniu jednak zawarto aneks do umowy, w którym strony uzgodniły termin zakończenia prac do 30 listopada 2013 roku. Duże opóźnienia na placu budowy, a także trudna sytuacja finansowa generalnego wykonawcy spowodowały, że w listopadzie 2013 roku zamiast odbiorów wykonanych prac inwestor - miejska spółka Stadion w Zabrzu - rozwiązał umowę z Polimexem Mostostal.

Od tej pory inwestor nie planował wyłonienia nowego generalnego wykonawcy. Ciężar koordynacji prac budowlanych spoczął na spółce Stadion w Zabrzu. To inwestor organizuje teraz postępowania przetargowe na realizację kolejnych etapów robót mając na celu jak najszybsze dokończenie inwestycji.

Głównymi projektantami są architekt - Michał Lah oraz konstruktor - Marcin Sarata firma Sarbud. Pełnobranżowa dokumentacja projektowa dla stadionu im Ernesta Pohla w Zabrzu została stworzona przez konsorcjum firm z liderem konsorcjum firmą GMT Sp. z o. o. z Mysłowic. Zakończenie prac modernizacyjnych stadionu planowane jest na 2015 rok.

Modernizowany stadion Górnika Zabrze ma stać się wizytówką miasta. Będzie to nie tylko miejsce rozgrywek piłkarskich, ale obiekt ma także pełnić także funkcje kulturalne i rozrywkowe oraz zachęcać do inwestowania w okolicy.

stadion zabrze wizualizacja
Autor: Stadion w Zabrzu Sp.zo.o. Głównym projektantem modernizowanego stadionu jest Marek Szcześniak z pracowni SDA Architekci.
stadion zabrze wizualizacja
Autor: Stadion w Zabrzu Sp.zo.o. Z zewnątrz nowo wybudowane trybuny stadionu w Zabrzu oplecie stalowy kokon, który dzięki oświetleniu będzie przybierał klubowe barwy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej