Wznowienie prac nad modernizacją stadionu Górnika Zabrze

2014-08-01 13:07
Stadion w Zabrzu, modernizacja
Autor: A.P Po modernizacji zabrzański stadion pomieści 31871 kibiców. Widok od ulicy Roosevelta

25 lipca 2014 roku spółka Stadion w Zabrzu przekazała Mostostalowi Zabrze-GPBP plac budowy. W trzy miesiące wykonawca zadaszy trybuny na modernizowanym stadionie przy ulicy Roosevelta w Zabrzu.

W marcu 2014 roku po zakończeniu inwentaryzacji na przerwanej budowie stadionu Górnika spółka Stadion w Zabrzu zaczęła ogłaszać przetargi na wykonanie kolejnych robót. Pierwszy z nich na wykonanie pokrycia zadaszenia stadionu wygrała firma Mostostal Zabrze – Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i właśnie przystąpiła do prac.

Mostostal Zabrze zdobył również drugi przetarg dotyczący wykonania instalacji c.o. oraz dwóch wymiennikowni, ale zgodnie z ustawą o prawie zamówień publicznych umowa na ten zakres prac zostanie podpisana nie wcześniej niż 8 sierpnia.

Przetarg na wykonanie instalacji zasilającej w energię elektryczną urządzeń stadionowych, oświetlenia, instalacji niskoprądowych i nagłośnienia wygrała krakowska firma Elektro Proces. Umowa podobnie jak na wykonanie instalacji c.o. będzie podpisywana w sierpniu.

W maju 2014 roku opublikowano także ogłoszenie przetargowe dotyczące wykonania robót ogólnobudowlanych na stadionie wraz z wykonaniem niezbędnych prac projektowych. Dla inwestora ważne jest nie tylko kryterium ceny, lecz także skrócenie terminu realizacji zamówienia. Wykonawcy tych prac jeszcze nie wyłoniono.

Głównym projektantem modernizowanego stadionu jest Marek Szcześniak z pracowni SDA Architekci.

Cała modernizacja stadionu Górnika przeprowadzona ma być w trzech etapach. W pierwszym, nad którego zakończeniem trwają pracę mają powstać trzy dwupoziomowe zadaszone trybuny, mogące pomieścić około 24 tysiące kibiców. Docelowo po zakończeniu kolejnego etapu i wybudowaniu nowej trybuny zachodniej na zabrzańskim stadionie będzie 31 871 miejsc. W ramach inwestycji przebudowana zostanie ulica Olimpijska. W trzecim, ostatnim, etapie inwestycji ma powstać parking naziemny po zachodniej stronie stadionu i parking terenowy po przeciwnej stronie ulicy Roosevelta.

Z zewnątrz, zgodnie z projektem pracowni SDA Architekci, nowo wybudowane trybuny oplecie stalowy kokon o zaokrąglonych narożnikach, który dzięki oświetleniu będzie przybierał klubowe barwy.

Budowany stadion Górnika Zabrze ma spełniać wymogi czwartej najwyższej kategorii standaryzacji UEFA.

Zakończenie prac modernizacyjnych stadionu Górnika w Zabrzu planowane jest na 2015 rok.

Stadion w Zabrzu, modernizacja
Autor: A.P W ramach inwestycji przebudowana zostanie ulica Olimpijska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej