Modernizacja Palmiarni w Łodzi

2007-11-09 14:40

Modernizacja Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi nie była łatwym przedsięwzięciem. Najpierw powstała nowa konstrukcja, a dopiero potem usunięto elementy starego budynku.

Modernizacja łódzkiej Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym nie była łatwym przedsięwzięciem. Kolekcja roślin w Palmiarni liczy obecnie ponad 4000 okazów roślin egzotycznych. Jest wśród nich około 20 okazów wyjątkowo cennych palm i innych roślin piennych, które liczą od 110 do 130 lat. Niektóre z nich osiągnęły wysokość kilkunastu metrów. Ze względu na eksponaty nie było możliwości przesadzenia roślin, czy rozebrania starego budynku, dlatego autor projektu Przedsiębiorstwo GALBEX Cymerman, Dynarek i spółka, podjął decyzję o obudowaniu starej Palmiarni nową konstrukcją.
Hale o wyskokości 23 metrów dla roślin klimatu śródziemnomorskiego i tropikalnego wykonano w konstrukcji stalowej ze ścianą kurtynową (aluminiowo-szklaną). Do budowy ścian użyto specjalnych elementów konstrukcyjnych, z otworami w szprosach, którymi rozprowadzany jest czynnik grzewczy. W ten sposób wyeliminowano system grzejników i innych źródeł ciepła, które nierównomiernie nagrzewały obiekt. W nowoczesnej Palmiarni w elementach ścian i sufitu popłynie podgrzewana woda, a cały system będzie sterowany elektronicznie. Automatyką objęty został również program zamgławiania, czyli rozpylania mgiełki pary wodnej w celu stworzenia jak najlepszych warunków roślinnym eksponatom. Automatycznie odbywać się będzie również cieniowanie, czyli zasłanianie okien żaluzjami, które ochronią rośliny przed nadmiernym działaniem słońca.

Modernizacja Palmiarni prowadzona była etapami. Najpierw powstała nowa konstrukcja, a dopiero potem usunięto elementy starego budynku. Dodatkowym utrudnieniem dla wykonawcy (firma Mitex S.A. z Łodzi) było usytuowanie obiektu na terenie Parku Źródliska. Prace budowlane nadzorowane przez inwestora przedsięwzięcia Wydział Ochrony Środowiska UM w Łodzi, należało prowadzić tak, aby nie zostały uszkodzone drzewa w parku, które objęte są ochroną.
Cały obiekt o powierzchni 2235 m2 składa się z budynku głównego, dwóch hal, szklarni oraz budynku administracyjnego z zapleczem socjalnym. Oprócz głównej hali Palmiarni powstały dwie mniejsze szklarnie: kaktusiarnia (kaktusy) i mnożarka (niedostępna dla zwiedzających, miejsce do rozmnażania i przesadzania roślin). Pomyślano również o wygodzie zwiedzających Ogród Botaniczny, w głównym budynku powstanie kawiarnia, szatnie i antresola - przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Trwaja jeszcze prace związane z adaptacją poszczególnych pawilonów, a cała inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku, a jej koszt wyniesie około 36 mln złotych.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej