Zakres inwestycji obejmował rozbudowę i unowocześnienie części osadowo-gazowej oczyszczalni. Wybudowano dwa żelbetowe zbiorniki WKF o pojemności 5500 m3 każdy. W zbiornikach tych podczas fermentacji osadów wydziela się gaz, który jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, zużywanej na potrzeby oczyszczalni. Ponadto zrealizowano budynek stacji zagęszczania osadu i odsiarczalnik gazu.
- W ramach kontraktu przebudowaliśmy i wyremontowaliśmy także obiekty ciągu osadowo-gazowego, tj.: stację odwadniania osadu, zbiorniki: biogazu, buforowy i uśredniania osadu oraz zagęszczacze grawitacyjne – mówi Adam Grotowski, menedżer projektu Skanska. - Obiekty te wyposażyliśmy w nowe urządzenia, m.in. wirówkę, zagęszczacz i mieszadła. Rozbudowaliśmy system sterowania i wizualizacji procesami oczyszczalni, założyliśmy system telewizji przemysłowej oraz wykonaliśmy drogi, chodniki i ukształtowanie terenu.
Modernizacja oczyszczalni usprawniła procesy technologiczne oraz poprawiła stan techniczny istniejących obiektów. Tym samym zwiększyła przepustowość i efektywność oczyszczalni. Jest to szczególnie ważne w związku z rozbudową tyskiej sieci kanalizacyjnej o ponad 320 km. Oczyszczalnia spełnia teraz wymogi przepisów prawa polskiego i Unii Europejskiej. Oczyszczalnia w Tychach to drugi projekt realizowany przez firmę Skanska w tym obiekcie. Wcześniej została zmodernizowana jej część biologiczna.