Modernizacja oczyszczalni ścieków w Tychach zakończona

2009-06-29 11:37
Oczyszczalnia ścieków w Tychach
Autor: Skanska SA

Skanska zakończyła modernizację osadowej części oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach. Wartość kontraktu wyniosła 7,9 mln euro brutto. Inwestorem była Gmina Tychy. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Spójności.

Zakres inwestycji obejmował rozbudowę i unowocześnienie części osadowo-gazowej oczyszczalni. Wybudowano dwa żelbetowe zbiorniki WKF o pojemności 5500 m3 każdy. W zbiornikach tych podczas fermentacji osadów wydziela się gaz, który jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, zużywanej na potrzeby oczyszczalni. Ponadto zrealizowano budynek stacji zagęszczania osadu i odsiarczalnik gazu.

 - W ramach kontraktu przebudowaliśmy i wyremontowaliśmy także obiekty ciągu osadowo-gazowego, tj.: stację odwadniania osadu, zbiorniki: biogazu, buforowy i uśredniania osadu oraz zagęszczacze grawitacyjne – mówi Adam Grotowski, menedżer projektu Skanska. - Obiekty te wyposażyliśmy w nowe urządzenia, m.in. wirówkę, zagęszczacz i mieszadła. Rozbudowaliśmy system sterowania i wizualizacji procesami oczyszczalni, założyliśmy system telewizji przemysłowej oraz wykonaliśmy drogi, chodniki i ukształtowanie terenu.

Modernizacja oczyszczalni usprawniła procesy technologiczne oraz poprawiła stan techniczny istniejących obiektów. Tym samym zwiększyła przepustowość i efektywność oczyszczalni. Jest to szczególnie ważne w związku z rozbudową tyskiej sieci kanalizacyjnej o ponad 320 km. Oczyszczalnia spełnia teraz wymogi przepisów prawa polskiego i Unii Europejskiej. Oczyszczalnia w Tychach to drugi projekt realizowany przez firmę Skanska w tym obiekcie. Wcześniej została zmodernizowana jej część biologiczna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej