MEW-y w Małopolsce

2007-05-25 17:34

W małopolskich gminach: Brzeźnica, Zator i Babice realizowane są, w biegu Wisły, małe elektrownie wodne o wartości 29 milionów złotych. Pierwsza zostanie uruchomiona pod koniec bieżącego roku, budowa drugiej zakończy się w pierwszym kwartale 2003 roku.

MEW Łączany


Elektrownia zlokalizowana jest w gminie Brzeźnica na 38+580 km biegu Wisły. Realizacja obiektu o wartości 18 milionów złotych potrwa cały rok. Do projektu (koncepcji programowo - przestrzennej) autorstwa firmy Inżynieria i Energetyka Wodna (Lech Unczur) - projekt budowlano-wykonawczy zrealizował Hydroprojekt Kraków. Dostawcą turbiny i urządzeń technologicznych, automatyki i sterowania jest Mecamidi z Francji. Generalnym wykonawcą elektrowni przepływowej na istniejącym stopniu wodnym Łączany, wybudowanym w latach 50-tych w celu spiętrzenia i poboru wody na potrzebny własne Elektrowni Skawina jest Hydrotrest Skanska.

Dane techniczne:
Moc instalowana 2,5 MVA. Doprowadzenie i odprowadzenie wody kanałem derywacyjnym ze stopnia Łączany. Generator synchroniczny o mocy 2350 kW, napięciu znamionowym 6 kV i częstotliwości 50 Hz.
Turbina Kaplana pionowa. Średni spad 5,4 m, a przełyk 62 m3/sek. Automatyka elektrowni bezobsługowa.
 

MEW Smolice


Realizacja elektrowni przepływowej na budowanym (dla celów żeglugi) stopniu wodnym Smolice, zlokalizowanej w gminach Zator i Babice na 21+220 km biegu rzeki Wisły rozpocznie się w trzecim kwartale bieżącego roku. Rozruch zaplanowano na pierwszym kwartał 2003 roku.
Wartość inwestycji realizowanej według kompleksowego projektu spółki Energoprojekt Warszawa wyniesie 11 milionów złotych.
Dostawcą turbiny i turbozespołów będzie czeska firma Mavel, generatora - Dozamel Wrocław urządzeń elektrycznych Madex, a automatyki i sterowania wraz z montażem i rozruchem - Instytut Energetyki Oddział Gdańsk Przetarg na wykonawcę robót budowlanych nie został jeszcze rozstrzygniety.

Dane techniczne:
Moc instalowana dwóch turbozespołów wyniesie 1,35 MW. Doprowadzenie i odprowadzenie wody kanałem dopływowym i odpływowym ze stopnia Smolice. Dwa generatory synchroniczne o napięciu znamionowym 660 V. Dwie turbiny typu gruszkowego o osi poziomej i podwójnej regulacji przełyku. Przekładnia zębata stożkowa w kapsule przed turbiną. Średni spad 2,65 m, a przełyk 56 m3/sek

Obydwie elektrownie będą pracowały w systemie automatyki bezobsługowej i finansowane będą ze środków własnych gmin i kredytów bankowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej