Lotnisko Jasionka ma nowy terminal

2012-02-17 15:48
Lotnisko w Jasionce, nowy terminal
Autor: Skanska SA Lotnisko w Jasionce - nowy terminal

Podrzeszowskie lotnisko Jasionka ma nowy terminal. Trwające ponad rok roboty budowlane związane z przebudową obiektu dobiegły końca. Obiekt odprawi w ciągu roku trzykrotnie więcej pasażerów niż dotychczas. Charakterystycznym elementem budynku jest dach, który został wykonany z 3,5 tysiąca elementów. Terminal zostanie oficjalnie otwarty w kwietniu.

Już w kwietniu podrzeszowskie lotnisko Jasionka ponownie przyjmie pasażerów. Po blisko piętnastu miesiącach Skanska zakończyła roboty budowlane związane z przebudową terminala. Nowo wybudowany obiekt zostanie uroczyście otwarty w kwietniu.

Przeczytaj również: Lotnisko we Wrocławiu. Nowy terminal na 100 dni przed EURO 2012. ZDJĘCIA

Lotnisko Jasionka ma nowy terminal

Nowy terminal portu Rzeszów-Jasionka tworzy czterokondygnacyjny budynek. Obiekt ma czterokrotnie większa powierzchnię od starego, co potroi liczbę odpraw w ciagu doby, a w skali roku liczba ta wzrośnie nawet do 1,5 mln. Dzięki inwestycji będzie możliwa jednoczesna obsługa pasażerów z czterech samolotów. Dodatkowo, zwiększona powierzchnia budynku pozwoli na scentralizowanie w jednej części terminala obsługi podróżnych przylatujących i odlatujących z podrzeszowskiego lotniska. Dotyczczas nie było to możliwe, ze względu na infrastrukturę portu. Terminal został wyposażony w ruchome schody, sześć dźwigów osobowych, dźwig do bagażu ponadnormatywnego oraz dwie mniejsze windy z uwagi na lokale gastronomiczn, na pierwszym piętrze. Łącznie na czterech kondygnacjach budynku mieści się 250 lokali. Obiekt został wyposażony w nowowczesne urządzenia kontroli bezpieczeństwa oraz monitoring (250 kamer). Z lotu ptaka terminal kształtem przypomina literę "T" (szerszą częścią zwróconą do płyty postojowej).

Terminal z unikatowym dachem

Ciekawym elementem architektonicznym, który zarazem wyróżnia terminal jest spadochronowy dach. Ta łukowa konstrukcja została wykonana z ponad 3,5 tys. elementów, z kórych żaden nie jest taki sam. Dach został wykonany z profilowanych arkuszy blachy aluminiowej, o szerokości 40 cm i długości 70 metrów w technologii tzw. rąbka stojącego. Arkusze były prefabrykowane na placu budowy przy pomocy specjalnego urządzenia tzw. roolformer'a, z którego bezpośrednio montowane (rozkładane) były na dachu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na całej powierzchni dachu nie występują łączenia poprzeczne blach, co wpływa na efekt wizualny, a co ważniejsze na względy użytkowe - ograniczono w ten sposób do minimum przeciekanie dachu. Konstrukcja opiera się na dźwigarze łukowym o rozpiętości 60 metrów, który został zamontowany w osi ośrodkowej budynku. Istotnym pod względem architektonicznym, który wpływa na wizulaność budynku jest również wspornikowy okap dachu, który został wykonany z kompozytowych paneli aluminiowych, zamontowanych do stalowej konstrukcji (maksymalny wysięg okapu to ponad 8 metrów).

Lotnisko w Jasionce, dach terminala
Autor: Skanska SA Dach terminala

Terminal lotniska Jasionka = wyzwanie dla inżyniera

Nowo wybudowany terminal został zaprojektowany na konstrucji stalowej szkieletowej, który jest uzupełniony konstrukcją żelbetową monolityczną. Elewacja zewnętrzna zbudowana została ze szkła i aluminium. Fasada terminala została wykonana jako konstrukcja słupowo-ryglowa z aluminium i umocowana systemowo do konstrukcji stalowo wsporczej. W ramach inwestycji robotnicy Skanska zamontowali ok. 4 tys. m2 elementów ślusarki aluminiowej zewnętrznej i ok. 3 tys. m2 tych samych elementów wewnętrznych. Dach terminala w części centralnej to dach łukowy, natomiast przykrycie skrzydeł wschodniego i zachodniego to płaskie stropodachy.

Nazwa: Port lotniczy Rzeszów-Jasionka
Lokalizacja: Jasionka 942, Rzeszów (woj.podkarpackie)
Realizacja: 2010-2012
Stan inwestycji: zrealizowana
Powierzchnia części komercyjnej terminalu [m2]: 13,9 tys.
Kubatura terminalu [m3]: 90 tys.

Inwestor: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej