LifeScience Kraków

2009-03-03 12:41
LifeScience
Autor: www.jci.pl/park Fasada budynku Park I - etap I budowy

Park naukowo-badawczy ma już za sobą budowę pierwszej części kompleksu. Jest to jedno z większych przedsięwzięć biotechnologicznych w kraju. Całość zostanie oddana do użytku w 2010 r.

Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. jest inwestorem Parku LifeScience. Kompleks zlokalizowany jest na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Bobrzyńskiego, czyli w bliskim sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tym samym terenie planowane jest zlokalizowanie, w niedalekiej przyszłości, kolejnych przedsięwzięć związanych z dziedziną life science. Dotyczy to zwłaszcza projektu utworzenia Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB) oraz projektu zbudowania Synchrotronu. Obydwie te inicjatywy mają wstępnie zagwarantowane środki finansowe na rozwój. W bezpośrednim sąsiedztwie powstającego Parku Life Science, na terenie III Kampusu UJ, funkcjonuje już kilka instytucji działających w obszarze life science:

  • Centrum Badań Przyrodniczych,
  • Wydział Biotechnologii,
  • Instytut Ochrony Środowiska.
LifeScience
Autor: od agencji Profit Communications Wizualizacja Parku LifeScience - tak będzie wygladał w 2010 r.

W ramach SSE Krakowa działa także Park Technologiczny, co jest kolejnym atutem tej inwestycji. Powstanie dzięki temu szeroko pojęte centrum naukowo-badawcze. Rolę inżyniera kontraktu pełnił PM Group w konsorcjum z wrocławską spółką Ekocentrum. Poza tym PM Group wraz z krakowskim biurem architektonicznym IMB Asymetria wykonał program funkcjonalno – użytkowy budowy specjalistycznej infrastruktury związanej z badaniami w dziedzinie life science. Firma przeprowadziła także specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych. Projekt Parku LifeScience przewiduje zakończenie realizacji w 2010 r. Będą to trzy budynki o łącznej powierzchni 25 000 m2. Na każdy z nich wyznaczono osobne etapy prac budowlanych. Pierwszy etap został już zakończony.

Park LifeScience to:

  • Park I (etap I inwestycji) – powierzchnia użytkowa obiektu to 5 783 m2, znajdą się w nim laboratoria prywatne i zaplecze badawcze, także dla zagranicznych firm z sektora life science. Z laboratoriami zintegrowane będzie zaplecze pomocnicze, dostępne tylko dla personelu laboratoriów, w tym magazyny sprzętu laboratoryjnego, zaplecze socjalne i sanitarne, a także małe sale konferencyjne.
  • Bio-Inkubator (etap II inwestycji) – o powierzchni 9000 m2. Znajdą się w nim biura i laboratoria z zapleczami organizacyjnymi dla mniejszych firm, które rozpoczynają działalność lub rozwijają się. W budynku będzie zapewnione największe wsparcie biznesowe, różnego rodzaju usługi pomocne w rozwoju. Same laboratoria badawcze zajmą w nim powierzchnię 2500 m2. W projekcie przewidziano także sale konferencyjne i powierzchnię przeznaczoną na usługi gastronomiczne (m.in. bar szybkiej obsługi, kawiarnie).
  • Park II (etap III inwestycji) – sposób organizacji Parku II będzie zbliżony do Parku I, Zostanie on całkowicie przeznaczony na pomieszczenia laboratoryjne, które zajmą 10 000 m2, a ponadto projekt przewiduje uzupełnienie go o powierzchnie rekreacyjne i wypoczynkowe, m.in. w fitness club, kręgielnię połączoną z pubem, bar winny z tarasem widokowym, a nawet przedszkole. Całość infrastruktury uzupełniającej ofertę Parku przeznaczona będzie dla osób pracujących na jego terenie, z możliwością korzystania przez pracowników naukowych Kampusu UJ o profilu life science.
LifeScience
Autor: www.jci.pl/park Budowa Parku LifeScience

W kompleksie będzie możliwość dowolnego adaptowania części laboratoryjnej, co umożliwić ma dogodne prowadzenie badań w zakresie biotechnologii, biotechniki, biomedycyny, biologii, chemii, biochemii, farmakologii, biofizyki i fizyki.
Z laboratoriami połączona będzie część biurowa, która służyć będzie jako zaplecze organizacyjne dla działalności badawczo-naukowej. Powstaną zaplecza techniczne, socjalne, a także sale konferencyjne. Postęp prac można oglądać na stronie internetowej Parku: http://www.jci.pl/park

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej