Leśny amfiteatr w Bielsku-Białej jak nowy. Zobacz, jak wypiękniał zabytek po remoncie za ponad 3,7 mln zł

2024-04-05 12:59

Otoczony lasem amfiteatr w Lipniku w Bielsku-Białej przez lata prezentował sobą smutny obraz. Udało się jednak zdobyć środki na remont i zabytek zmienił się nie do poznania. Zobacz, jak dziś wygląda odrestaurowany amfiteatr w Bielsku-Białej.

Spis treści

  1. Leśny amfiteatr w Bielsku-Białej po remoncie za ponad 3,7 mln zł
  2. Niełatwa modernizacja amfiteatru w Lipniku. Przeszkód było wiele
Murator remontuje: Podłoga z paneli w jodełkę
Materiał sponsorowany

Leśny amfiteatr w Bielsku-Białej po remoncie za ponad 3,7 mln zł

Zabytkowy amfiteatr w Lipniku (dzielnica Bielska-Białej) od lat był w bardzo złym stanie. Wyjątkowy obiekt z lat 30. XX w., otoczony lasem, niegdyś był popularnym miejscem wypoczynku, jednak upływ czasu odcisnął na nim swoje piętno. Niemałym wysiłkiem udało się go jednak przywrócić do życia – od 3 kwietnia 2024 r. mieszkańcy i turyści mogą już korzystać z wyremontowanego amfiteatru.

– W latach 30. XX wieku mieszkańcy – zauważając piękno tego miejsca – uporządkowali ten teren i dzięki swej determinacji sprawili, że zmienił się on w amfiteatr. Można powiedzieć, że dzisiaj historia zatoczyła dosyć duży krąg. Po prawie stu latach otwieramy znowu ten piękny obiekt – podkreślał podczas uroczystości otwarcia zastępca regionalnego dyrektora Lasów Państwowych w Katowicach Marek Czader.

W ramach remontu, który łącznie pochłonął sumę 3.759.368,59 zł brutto, dokonano:

  • przebudowy amfiteatru, sceny oraz placu przed widownią,
  • przebudowy schodów, placów i murów oporowych wokół amfiteatru,
  • remontu zachowanych schodów i murów oporowych,
  • przebudowy dróg dojazdowych i ciągów pieszych w okolicy zabytku.

Na inwestycję złożyły się wspólnie gmina Bielsko-Biała, gmina Kozy oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

– Powierzchnia terenu leśnego miejsca wypoczynku zajmuje 4.707,60 m2. Co ciekawe, na terenie Bielska-Białej znajduje się 3.645,75 m2, a reszta 1.133,55 m2 na terenie gminy Kozy – przypomina urząd miasta. – Inwestorem przedsięwzięcia było Państwowe Gospodarstwo Leśne, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Bielsko.

Niełatwa modernizacja amfiteatru w Lipniku. Przeszkód było wiele

Patrząc dziś na odnowiony amfiteatr w Lipniku, aż trudno uwierzyć, jak źle jeszcze kilka lat temu prezentowało się to miejsce. Choć jednak remont zakończył się sukcesem, warto przypomnieć, że wcale nie przyszło to łatwo. Odnowienia amfiteatru domagali się sami mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego, jednak szybko się okazało, że wartość inwestycji znacznie przekroczy kwotę 500 tys. zł, jaką miasto przeznaczyło na budżet obywatelski.

Urzędnicy postanowili zatem przesunąć remont amfiteatru do zadań miasta, jednak i to nie pomogło, podobnie jak współpraca z Nadleśnictwem Bielsko, do którego należy teren. Oba przetargi w 2019 r. zakończyły się fiaskiem z powodu zbyt wysokich oczekiwań finansowych firm. Konieczne było zwiększenie budżetu inwestycji, co udało się dzięki współpracy gminy Bielsko-Biała, gminy Kozy oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Umowę na realizację zadania podpisano 16 marca 2020 r.

Niestety, jak widać po dacie, nie był to łatwy czas na inwestycje. Remont, który miał się zakończyć w 2022 r., potrwał ostatecznie do grudnia 2023 r. Uroczystego otwarcia odnowionego obiektu dokonano 3 kwietnia 2024 r.

– To miejsce wypoczynku, do którego najbliżej mają mieszkańcy Lipnika, będzie teraz służyło wszystkim bielszczanom. Nasi mieszkańcy bardzo cenią sobie takie miejsca i mają wysoką świadomość ekologiczną. Dlatego wszystko, co tutaj robiliśmy, staraliśmy się wykonać tak, aby jak najbardziej chronić nasze naturalne dziedzictwo – podkreślał w trakcie uroczystości prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Dziś wyremontowany zabytkowy amfiteatr może ponownie być miejscem relaksu i spotkań, tak jak przed stuleciem. Bielsko-Biała zyskała także nową atrakcję turystyczną dla miłośników spacerów wśród zieleni.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej