Krajowa "jedynka". Budowa wiaduktu we Włocławku. ZDJĘCIA

2012-04-11 16:49
Wiadukt we Włocławku w budowie
Autor: Firma Gotowski Montaż wiaduktu. Ze względu na rozmiar obiektu, konstrukcja transportowana jest na budowę w 18 częściach

We Włocławku trwa ostatni etap przebudowy krajowej "jedynki" w granicach miasta. Droga krajowa oraz wiadukt w ciągu ul. Chopina przebudowuje firma Gotowski. Roboty budowlane zakończą się w październiku. Zobacz, jak wygląda montaż stalowej konstrukcji wiaduktu.

Firma Gotowski od lutego 2012 roku, prowadzi roboty budowlane przy wiadukcie nad bocznicą kolejową w ciągu krajowej "jedynki" we Włocławku. Po przebudowie z wiaduktu, będą mogły korzystać pojazdy o masie 50 ton, co w praktyce oznacza brak ograniczeń. Roboty obejmują również wybudowanie nowej nawierzchni, oświetlenia oraz chodników.

Przeczytaj również: Budowa mostu w Toruniu. ZDJĘCIA

Roboty budowlane w ramach zadnia

W lutym część prac została wstrzymana ze względu na bardzo niskie temperatury, ale w halach wykonawcy, firmy Gotowski w Bydgoszczy, zaczęto wówczas wytwarzanie elementów nowej konstrukcji stalowej ustroju nośnego. Ze względu na rozmiar elementy wiaduktu, są transportowane na plac budowy (do Włocławka) w 18 częściach. Od połowy lutego trwają również roboty przy przyczółkach i wzmocnieniu filarów. W kolenym etapie budowy, na przełomie maja i czerwca ropocznie się remont drugiej części wiaduktu.

Krajowa "jedynka" a wiadukt

Wiadukt to żelbetowy obiekt o długości ponad 53 metrów. Obiekt tworzą dwie jezdnie o szerokości około 12-13 metrów każda. Po zachodniej stronie znajduje się także ponad 4 metrowy chodnik. Wiadukt po przebudowie będzie przystosowany do przenoszenia większych obciążeń. Zgodnie z umową o roboty budowlane powinny zakończyć się do 30 października 2012 roku.

Droga krajowa nr 1 jest jedną z głównych tras w Polsce, o przebiegu południkowym. Trasa ta liczy 578 km i łączy ze sobą północ Polski (Gdańsk) z południem (Cieszyn). Krajowa "jedynka" jest częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 Helsinki – Gdańsk – Łódź – Katowice – Budapeszt – Ateny. Powoli jednak jej rolę przejmują kolejne odcinki autostrady A1. W październiku 2011 roku, otwarto 62-kilometrowy fragment z Nowych Marz do Torunia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej