Kładka Żerańska już przejezdna

2016-10-26 12:25
Kładka Żerańska
Autor: materiał prasowy Kładka Żerańska połączyła istniejące fragmenty nadwiślańskich ścieżek

Ponad trzysta metrów ma nowa warszawska przeprawa pieszo-rowerowa. Powstała wzdłuż Wisły nad kanałami do śluzy Żerań, Kanału Żerańskiego i basenu portowego zwanego Zimowiskiem. Kładka połączyła istniejące fragmenty nadwiślańskich ścieżek.

Dzięki inwestycji warszawiacy mogą już przemierzać 18-kilometrową trasę od mostu Łazienkowskiego, aż do północnych granic Warszawy, w okolice miejscowości Jabłonna.

Całkowita długość kładki to 230 m, a wraz z rampami dojazdowymi – ponad 300 m. Jej szerokość wynosi 3,3 m, a w świetle przejścia – 3,1 m. Wysokość to 4,3 m. Na kładce zamontowano wyjątkowo wysokie barierki ( 1,4 m) z uwagi na bezpieczeństwo rowerzystów, przystosowana jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Konstrukcja przeprawy składa się z czterech przęseł posadowionych na trzech filarach. Całość zbudowano z 57 skrzyń kratowych. Do budowy kładki wykorzystano rusztowanie rurociągu, które zostało wybudowane w 1993 roku. Kiedyś konstrukcja służyła transportowi pulpy popiołów z Elektrociepłowni Żerań na składowisko odpadów paleniskowych. Eksploatacja rurociągu zakończyła się w 2011 roku, a pod koniec 2014 roku PGNiG Termika przekazała żelazną kratownicę miastu Warszawa.

Na obu końcach kładki dobudowano platformy widokowe, z których można obserwować panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Przeprawa jest oświetlona światłem białym liniowym, które gaśnie nocą i zapala się samoczynnie w momencie, kiedy na kładce pojawia się użytkownik. Wzdłuż trasy pieszo-rowerowej zainstalowano również kolorowe oświetlenie illuminacyjne. Barwy światła będą inne o każdej porze roku: wiosną błękito-różowe-jasnozielone, latem żółto-różowo-ciemnozielone, jesienią niebiesko-żółto-czerwone, a zimą błękitno-żółto-fioletowe.

Propozycja nazwy, kładka Żerańska, została wyłoniona w powszechnym głosowaniu internautów. Aby formalnie stała się obowiązująca musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Radę m.st. Warszawy. Inwestycję realizowało warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty sp.z o.o.

Nazwa inwestycji: kładka Żerańska
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Inwestor: Miasto Warszawa
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty sp.z o.o.
Długość przeprawy: 300 m (z rampami)
Szerokość/wyskokość przeprawy: 3,3/4,3 m
Zakonczenie inwestycji: październik 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej