Historyczny budynek dworca PKP Toruń Główny jest rewitalizowany

2014-02-20 11:51
dworzec pkp torun glowny
Autor: www.torun.pl Planowana rewitalizacja dworca Toruń Główny ma potrwać prawie 2 lata

Generalny wykonawca robót modernizacyjnych na dworcu kolejowym Toruń Główny rozpoczał prace budowlane. Rewitalizacja będzie prowadzona etapami. Dworzec Toruń Główny ma być odnowiony do końca kwietnia 2015 roku.

Przetarg na rewitalizację dworca kolejowego Toruń Główny wygrała toruńska firma Fijałkowski i to właśnie ona przeprowadzi remont generalny budynków dworca. Rewitalizacja ma być prowadzona etapami. Za rewitalizację budynków dworca odpowiada miasto, które aktem notarialnym przejęło od PKP cztery nieruchomości. Remont generalny wykonawca rozpocznie od budynku administracyjnego, w następnej kolejności ma być rewitalizowany budynek stacyjny, budynek Kolejowej Automatycznej Telekomunikacji Stacyjnej i toaleta publiczna.

Koszt inwestycji to 43,5 mln zł. Prawie 59% tej kwoty zostanie dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Budynek dworca kolejowego został wybudowany w 1861roku z muru pruskiego, w 1874 roku, w miejsce istniejącego budynku dworca - wtedy Toruń Przedmieście - zbudowano nowy, który stoi do dzisiaj. Poza odnowieniem budynków dworca, miasto zakłada wydzielenie powierzchni komercyjnej w hali głownej, przebudowę przejść podziemnych na perony, wybudowanie poczekalni na peronach i dostosowanie dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok dworca ma powstać parking dla podróżnych.

Planowany termin oddania inwestycji do użytku to kwiecień 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej