Hala sportowa w Czyżynach
Wielofunkcyjny, odpowiadający międzynarodowym standardom obiekt ma powstać w Parku Lotników Polskich w Krakowie-Czyżynach. W przyszłości stanie się on areną zawodów sportowych i imprez masowych. Na ruchomych i stałych trybunach zasiądzie ok. 15 tys. widzów.
Władze Krakowa ogłosiły poszukiwanie inwestora, który w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego zrealizuje budowę hali oraz obiektu komercyjnego według własnego programu, zgodnie z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W zamian firma, która podejmie się tego zadania uzyska prawo do zarządzania i eksploatacji hali. Jako wkład miasto przekaże teren, kompletną dokumentacją projektową oraz zrealizuje inwestycje infrastrukturalne. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na udzielenie koncesji na budowę i eksploatację hali. Termin złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 15 czerwca. Przewidywane koszty inwestycji to ok. 400 mln zł brutto bez wyposażenia ruchomego.
Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach zaprojektowana została przez konsorcjum firm Perbo Projekt sp. z o.o. z Krakowa i Modern Construction Systems sp. z o.o. z Poznania. Bryła budynku ma opływowy kształt. Kopuła hali zostanie pokryta przestrzennymi ekranami video opartymi na technologii LED, służącymi do tworzenia efektów wizualnych lub wyświetlania reklam. Główne założenia przestrzenne to duża i mała hala, obie na rzucie koła.
Hala główna będzie się składała z areny sportowej o powierzchni 4882 m2 oraz areny estradowej, wyposażonej dodatkowo w demontowaną, modułową scenę. Umożliwi ona elastyczną aranżację przestrzeni scenicznej, będzie połączona z systemami oświetlenia i nagłośnienia. Obiekt ma być gotowy do 2012 r. W dalszym etapie inwestycji planowane jest wybudowanie obiektu hotelowo-usługowego.
Hala w Czyżynach ma spełniać najwyższe wymagania organizacyjne, techniczne i przestrzenne. Ma być przystosowana do zawodów lekkoatletycznych, hokeja i jazdy figurowej na lodzie, sportów halowych (piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, tenis, gimnastyka artystyczna, futsal, sporty walki). Poza tym obiekt ma być przystosowany do organizacji imprez masowych (koncerty, projekcje filmowe, imprezy społeczno-polityczne) oraz funkcji wystawienniczo-targowych.
Całkowity zakres inwestycji:
Hala widowiskowo-sportowa
- Hala główna na 15 tys. widzów o powierzchni użytkowej ok. 55 000 m2 (11 500 osób zasiądzie na trybunach amfiteatralnych stałych, zaś 3700 na trybunach ruchomych, dostawianych na arenie dużej)
- Sektor dla VIP-ów na ok. 580 miejsc siedzących
- 150 miejsc dla osób niepełnosprawnych
- Zespół komercyjny-fitness o powierzchni ok. 1000 m2
- Parking kryty na ok. 1000 miejsc
- Parking zewnętrzny na ok. 800 miejsc i 18 autokarów
- Hala treningowa z własnym zespołem szatniowym, trybuną na 300 miejsc oraz zapleczem dla widzów o powierzchni 1070 m2
Część komercyjna
- Budynek hotelowo-usługowy
- Parking zewnętrzny na 230 miejsc usytuowany pomiędzy halą a obiektem hotelowo-usługowym
Infrastruktura
- Budowa ulicy Lema
- Sieć kanalizacji sanitarnej i opadowej
- Sieć wodociągowa
Autor: www.krakow.pl