Gdańsk: wiecha na PGE ARENA Gdańsk

2010-07-23 17:41
Wiecha na PGE Arena Gdańsk
Autor: Agata Jewstafiew| BIEG 2012 Po oficjalnej części uroczystości, w samo południe, brama na budowę została otwarta i tłumy miłośników stadionu mogły podziwiać plac budowy.

Ponad 12 tysięcy zwiedzających odwiedziło budowę PGE ARENA Gdańsk w minioną sobotę. 24 lipca 2010 r., w obecności wielu gości, budowniczowie PGE ARENA Gdańsk wciągnęli na najwyższy punkt konstrukcyjny tradycyjną wiechę. Między godzinami 12:00 a 17:00 teren budowy stadionu był dostępny dla wszystkich, którzy na własne oczy chcieli się przekonać o inżynieryjnym rozmachu przedsięwzięcia.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Premier Donald Tusk, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Minister Sportu Adam Giersz, Prezes PZPN Grzegorz Lato oraz wielu innych znamienitych gości.

- 40 lat temu na stadionie Lechii marzyłem, że kiedyś wystąpię na nowoczesnym stadionie jako piłkarz. I występuje, ale w innej roli – mówił Premier Donald Tusk.Wiechę traktuję jako sukces tych, którzy realizują marzenia Polaków o nowocześniejszej Polsce.

- Patrząc na budowę naszego stadionu, myślę o słowie „konsekwencja” – mówił Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. – Mało kto wierzył, ze w miejscu gdzie jeszcze dwa lata temu biegały kury i stały altanki, wybudujemy nowoczesny stadion.

- Zazdroszczę kolegom którzy wyjdą tutaj na murawę, to co tutaj zrobiliście przez ostatnie dwa lata, zasługuje na wielki podziw – mówił Prezes PZPN, Grzegorz Lato.

Prezes Hydrobudowa Polska, Jerzy Ciechanowski, trud budowy chciałby przekuć na sukcesy piłkarzy:
- Wierzę że litry potu, który tutaj wylewamy, przełożą się na wyniki naszej reprezentacji – mówił.

Prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012, Ryszard Trykosko:
- Pracujemy jako zespół i jako zespół mamy powody do dumy – mówił. – Za nami wiele ciężkiej pracy, przed nami jeszcze wiele wyzwań. Warunki pracy od początku mamy ekstremalne: za nami ciężka zima i upalne dni, ale wciąż sprzyja nam wiele szczęścia.

Budowa Stadionu rozpoczęła się 15 grudnia 2008 roku – przez pierwsze pół roku wymieniono 1 milion 300 tysięcy ton torfu na taka sama ilość gruntu nośnego, który został następnie zagęszczony do głębokości 15 metrów. Zanim rozpoczęto prace nad gruntem, trzeba było uprzątnąć teren, na którym wcześniej znajdowały się ogródki działkowe. 15 lipca 2009 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Budynek który możemy dzisiaj podziwiać powstał więc w 13 miesięcy (pierwsze fundamenty powstały na początku czerwca 2009).

Najbardziej widowiskowym elementem budowy jest dzisiaj montaż konstrukcji stalowej. Konstrukcja ta jest samonośna, składa się z 82 dźwigarów, każdy o wadze 66 ton. Elementy konstrukcji produkowane są na południu Polski, a transport dźwigarów odbywa się wyłącznie nocą ze względu na ich gabaryty. Każdy element jedzie do Gdańska 3 dni. Obecnie dźwigary oparte są na konstrukcji podporowej, jednak w połowie sierpnia za pomocą siłowników hydraulicznych wieże podporowe zostaną opuszczone, a następnie zdemontowane.

Wiecha na PGE ARENA Gdańsk
Autor: BIEG 2012 PGE ARENA Gdańsk jest jedynym w Polsce obiektem sportowym, również spośród tych powstających, który na pół roku przed zakończeniem budowy posiada Sponsora Tytularnego, Partnera Technologicznego oraz Operatora/Dzierżawcę.

PGE ARENA Gdańsk jest jedynym w Polsce obiektem sportowym, również spośród tych powstających, który na pół roku przed zakończeniem budowy posiada Sponsora Tytularnego, Partnera Technologicznego oraz Operatora/Dzierżawcę. Jest również najbardziej zaawansowaną inwestycją spośród przedsięwzięć na UEFA EURO 2012 (nie wliczając Poznania, który budowę rozpoczął jeszcze przed losowaniem gospodarza Mistrzostw).

Jesienią tego roku rozpocznie się montaż krzesełek. Będą miały one kolor bursztynowych odcieni zieleni. Naturalna murawa zostanie ułożona wiosną 2011 roku. Pierwsza impreza na ukończonym stadionie odbędzie się w maju 2011 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej