Filharmonia Kaszubska. Wielofunkcyjne Centrum Kultury w Wejherowie

2013-06-04 13:17
Filharmonia Kaszubska. Centrum kultury w Wejherowie
Autor: LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna (ltt.com.pl) / P. Piekut Budynek Wejherowskiego Centrum Kultury z elementami w kształcie łodzi swoją architekturą nawiązuje do tradycji kaszubskich. Na zdjęciu widoczna charakterystyczna, stylizowana na statek bryła głównej sali koncertowej

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie została oficjalnie otwarta w maju 2013 roku. W budynku Wielofunkcyjnego Centrum Kultury znajduje się m.in. sala koncertowa, pracownie plastyczne i artystyczne, sale wystawiennicze, studio nagrań i mała sala kinowa. Bryła budynku filharmonii w Wejherowie swoim kształtem przypomina łódź. Budowa inwestycji trwała trzy lata i pochłonęła ponad 50 mln zł.

Filharmonia Kaszubska. Wejherowskie Centrum Kultury

Budowa Filharmonii Kaszubskiej rozpoczęła sie w 2010 roku. Inwestycja została wybudowana u zbiegu ulic Sobieskiego i Dworcowej, w miejscu gdzie mieścił się stary budynek Wejherowskiego Centrum Kultury.

Nowe centrum kultury o powierzchni użytkowej 6551 mkw. składa się z dwóch modułów. Pierwszy - to przeszklony blok, w strukturze którego widoczna jest bryła sali widowiskowo-koncertowej. W drugim module znajduje się dom kultury z salami prób, pracowniami artystycznymi i plastycznymi, a także studiem nagrań. Ta część budynku została wykończona czerwonym i jasnym piaskowcem. W podziemiu budynku znajduje się kameralna sala kinowa.

Stylizowana na statek bryła głównej sali koncertowej, która pomieści blisko 400 osób, przecina „dziobem” przeszklone foyer. Wnętrze sali wykończone zostało drewnem w naturalnych kolorach, z kolei biały sufit akustyczny ma przypominać kształtem żagle. Budynek Wejherowskiego Centrum Kultury z elementami w kształcie łodzi swoją architekturą nawiązuje do tradycji kaszubskich. 

Realizacja inwestycji trwała prawie trzy lata. Budynek filharmonii w Wejherowie został zaprojektowany przez architektów z pracowni APP Arch-Studio. Rolę generalnego wykonawcy Wielofunkcyjnego Centrum Kultury pełniła firma Eiffage Polska Budownictwo.
Kompletny system oświetlenia Filharmonii Kaszubskiej, a także system sterowania dostarczyła firma LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna. System oświetleniowy opiera się na reflektorach firm Robert Juliat i ARRI, a także naświetlaczach Pulsar i głowach ruchomych Martin. Do sterowania oświetleniem dostarczona została konsoleta Vector Violet firmy Compulite oraz konsolety Tempo 12 firmy Electron. 

Filharmonia Kaszubska. Centrum kultury w Wejherowie
Autor: LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna (ltt.com.pl) / P. Piekut

Dane obiektu
Nazwa obiektu Filharmonia Kaszubska
Lokalizacja Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
Realizacja 2010-2013
Projekt 2006
Powierzchnia użytkowa 6551 m2
Kubatura 53 563 m3
Inwestor Gmina Miasto Wejherowo
Pracownia projektowa APP Arch-Studio
Generalny wykonawca Eiffage Polska Budownictwo
Oświetlenie, system sterowania LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej