Filharmonia Kaszubska. Wielofunkcyjne Centrum Kultury w Wejherowie

2013-06-04 13:17
Filharmonia Kaszubska. Centrum kultury w Wejherowie
Autor: LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna (ltt.com.pl) / P. Piekut Budynek Wejherowskiego Centrum Kultury z elementami w kształcie łodzi swoją architekturą nawiązuje do tradycji kaszubskich. Na zdjęciu widoczna charakterystyczna, stylizowana na statek bryła głównej sali koncertowej

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie została oficjalnie otwarta w maju 2013 roku. W budynku Wielofunkcyjnego Centrum Kultury znajduje się m.in. sala koncertowa, pracownie plastyczne i artystyczne, sale wystawiennicze, studio nagrań i mała sala kinowa. Bryła budynku filharmonii w Wejherowie swoim kształtem przypomina łódź. Budowa inwestycji trwała trzy lata i pochłonęła ponad 50 mln zł.

Filharmonia Kaszubska. Wejherowskie Centrum Kultury

Budowa Filharmonii Kaszubskiej rozpoczęła sie w 2010 roku. Inwestycja została wybudowana u zbiegu ulic Sobieskiego i Dworcowej, w miejscu gdzie mieścił się stary budynek Wejherowskiego Centrum Kultury.

Nowe centrum kultury o powierzchni użytkowej 6551 mkw. składa się z dwóch modułów. Pierwszy - to przeszklony blok, w strukturze którego widoczna jest bryła sali widowiskowo-koncertowej. W drugim module znajduje się dom kultury z salami prób, pracowniami artystycznymi i plastycznymi, a także studiem nagrań. Ta część budynku została wykończona czerwonym i jasnym piaskowcem. W podziemiu budynku znajduje się kameralna sala kinowa.

Stylizowana na statek bryła głównej sali koncertowej, która pomieści blisko 400 osób, przecina „dziobem” przeszklone foyer. Wnętrze sali wykończone zostało drewnem w naturalnych kolorach, z kolei biały sufit akustyczny ma przypominać kształtem żagle. Budynek Wejherowskiego Centrum Kultury z elementami w kształcie łodzi swoją architekturą nawiązuje do tradycji kaszubskich. 

Realizacja inwestycji trwała prawie trzy lata. Budynek filharmonii w Wejherowie został zaprojektowany przez architektów z pracowni APP Arch-Studio. Rolę generalnego wykonawcy Wielofunkcyjnego Centrum Kultury pełniła firma Eiffage Polska Budownictwo.
Kompletny system oświetlenia Filharmonii Kaszubskiej, a także system sterowania dostarczyła firma LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna. System oświetleniowy opiera się na reflektorach firm Robert Juliat i ARRI, a także naświetlaczach Pulsar i głowach ruchomych Martin. Do sterowania oświetleniem dostarczona została konsoleta Vector Violet firmy Compulite oraz konsolety Tempo 12 firmy Electron. 

Filharmonia Kaszubska. Centrum kultury w Wejherowie
Autor: LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna (ltt.com.pl) / P. Piekut

Dane obiektu
Nazwa obiektu Filharmonia Kaszubska
Lokalizacja Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
Realizacja 2010-2013
Projekt 2006
Powierzchnia użytkowa 6551 m2
Kubatura 53 563 m3
Inwestor Gmina Miasto Wejherowo
Pracownia projektowa APP Arch-Studio
Generalny wykonawca Eiffage Polska Budownictwo
Oświetlenie, system sterowania LTT Oświetlenie i Technika Sceniczna

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej