Fabryka Izery w Jaworznie dostała pozwolenie na budowę. Kiedy ruszą prace?

2024-05-13 8:44
Tak ma wyglądać fabryka Izery w Jaworznie
Autor: EMP Tak ma wyglądać fabryka Izery w Jaworznie

Jak informuje spółka ElectroMobility Poland, 9 maja 2024 r. Prezydent Miasta Jaworzna wydał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Uzyskanie pozwolenia na budowę fabryki formalnie umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych.

Spis treści

  1. Jest pozwolenie na budowę fabryki Izery w Jaworznie
  2. Fabryka Izery w Jaworznie - kiedy powstanie?
  3. Kto wybuduje fabrykę Izery w Jaworznie?
  4. Tak będzie wyglądała fabryka Izery w Jaworznie i nowe auta - zobacz zdjęcia

Jest pozwolenie na budowę fabryki Izery w Jaworznie

Zakład zostanie wybudowany w dwóch etapach z maksymalną roczną zdolnością produkcyjną 300 tys. samochodów. Pozwolenie zostało wydane dla etapu pierwszego, którego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys. m2. Fabryka będzie zakładem wysoko zautomatyzowanym, co pozwoli na efektywną i innowacyjną produkcję samochodów elektrycznych. Do końca 2026 roku zatrudnienie w fabryce może znaleźć nawet 2000 osób. Fabryka Izery będzie pierwszą inwestycją powstałą na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Fabryka Izery w Jaworznie - kiedy powstanie?

Wydanie pozwolenia na budowę zostało poprzedzone uzyskaniem przez spółkę ElectroMobility Poland 30 stycznia 2024 r. decyzji Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

Kiedy więc rozpoczną się prace na placu budowy w Jaworznie? Zapytaliśmy o to w spółce ElectroMobility Poland. Oto odpowiedź:

- Spółka jest gotowa do rozpoczęcia prac budowlanych niezwłocznie po zapadnięciu ostatecznych decyzji korporacyjnych związanych z finansowaniem projektu. Zakończenie prac budowlanych nastąpi po 23 miesiącach od ich rozpoczęcia - napisali nam pracownicy Zespołu Komunikacji EMP.

Jednocześnie zakończył się również proces weryfikacji założeń technicznych, biznesowych, prawnych i innych dotyczących dotychczasowej działalności spółki ElectroMobility Poland. Wyniki audytów zostały przekazane organom nadzorczym Spółki.

Wszystkie zgromadzone dokumenty i analizy przeprowadzone w ostatnich tygodniach, w tym także wyniki procesu due diligence inwestycji, zostały przekazane przedstawicielom administracji państwowej nadzorującym funkcjonowanie EMP. Spółka uzyskała także pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego w Jaworznie, które – po uprawomocnieniu – kończy proces formalny związany z przygotowaniem do inwestycji, umożliwiając rozpoczęcie prac budowlanych. Wykonane prace analityczne, przedstawiona dokumentacja oraz wyniki dotychczasowych audytów i kontroli stanowią podstawę dla rzetelnej oceny projektu i umożliwią podjęcie kierunkowych decyzji właścicielskich – mówi Paweł Poneta, pełniący obowiązki prezesa zarządu ElectroMobility Poland.

Kto wybuduje fabrykę Izery w Jaworznie?

Wiadomo już jaka firma wybuduje fabrykę Izery w Jaworznie. Przetarg na budowę fabryki Izery wygrała spółka akcyjna Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, od ponad 30 lat specjalizujący się m.in. w budownictwie przemysłowym i infrastrukturalnym.

List intencyjny podpisali Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland oraz Jerzy Mirgos, prezes Mirbud S.A. Przedmiotem listu intencyjnego było na razie jedynie potwierdzenie, że wyniku prowadzanego przez ElectroMobility Poland postępowania firma Mirbud uzyskała najlepsze noty i złożyła najlepszą ofertę.

Czytaj też: Mirbud wybuduje fabrykę Izery w Jaworznie. Jest list intencyjny w tej sprawie

Tak będzie wyglądała fabryka Izery w Jaworznie i nowe auta - zobacz zdjęcia

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej