EURO 2012: stadiony w budowie
Na rok przed EURO 2012 stan przygotowań Polski do turnieju w zakresie realizacji inwestycji stadionowych wskazuje, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Będą opóźnienia. Dotyczą one przede wszystkim terminowego zakończenia prac na budowie stadionu narodowego. Jednak organizatorzy zapewniają, że wszystkie stadiony zostaną oddane do użytku i przetestowane z odpowiednim wyprzedzeniem przed EURO 2012.
Stadion Miejski w Poznaniu
Autor: EURO Poznań 2012
Stadion Miejski w Poznaniu
Poznań, jako pierwszy z Miast-Gospodarzy oddał do użytku stadion, na którym będą rozgrywane mecze Mistrzostw Europy w 2012 roku. Stadion miejski został oficjalnie oddany do użytku 20 września 2010. To obecnie jedyny w Polsce obiekt klasy Elite, spełniający najwyższe standardy UEFA, w zakresie m.in. jakości obsługi oraz poziomu bezpieczeństwa oferowanego kibicom.
Obecnie na stadionie w Poznaniu trwa budowa 3 boisk treningowych wokół stadionu. Prowadzone są także prace związane z uzyskaniem maksymalnej jakości obiektu, wdrażane i testowane są procedury związane z funkcjonowaniem obiektu, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa.
Stadion Miejski w Poznaniu funkcjonuje od 30 lat. Przechodził już wiele prac modernizacyjnych, ale te najważniejsze związane były z budową IV trybuny. Rozbudowa i modernizacja stadionu nie wynikała jedynie z faktu organizacji EURO 2012 w Polsce, ale także z potrzeb Poznania, klubów rozgrywających na nim mecze a także mieszkańców miasta. Modernizacja stadionu rozpoczęła sie w styczniu 2009 roku. Rozbudowa obiektu trwała rok i 9 miesięcy. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 398 mln złotych.
Stadion został zmodernizowany według projektu firmy Modern Constructions Systems, generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm: Hydrobudowa Polska SA (lider konsorcjum), PBG SA, Ak-Bud Kurant, Alpine Construction.
Obiekt pomieści ponad 43 tysiące widzów. Jest na nim 45 lóż dla 480 osób, 1100 miejsc biznesowych, specjalna strefa dla mediów, 266 miejsc dla osób niepełnosprawnych, restauracje, bary, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne. Parametry techniczne obiektu: Podczas EURO 2012 w Poznaniu zostaną rozegrane trzy mecze grupowe.
powierzchnia użytkowa - 55 410 m2
kubatura - 1 795 213 m3
wymiary obiektu - 213x220 m
wysokość obiektu - 56,16m
wymiary boiska - 105 x 68 m
PGE Arena Gdańsk
Autor: Urząd Miejski w Gdańsku
PGE Arena Gdańsk. Po obiekcie w Poznaniu był to drugi stadion gotowy na EURO 2012. Podczas Mistrzostw Europy na stadionie PGE Arena zostaną rozegrane trzy mecze grupowe oraz ćwierćfinał
Stadion w Gdańsku będzie drugą po stadionie w Poznaniu areną na EURO 2012. Planowany termin zakończenia wszelkich prac i oddania do użytku obiektu to koniec czerwca 2011 roku.
Zakończył się już proces rozkładania murawy na płycie boiska. Zainstalowane zostały siedziska dla widzów. Obecnie trwa montaż bramek i i chorągiewek, malowane są linie na boisku. Procedury odbiorowe mają się rozpocząć w połowie czerwca br.
Stadion w Gdańsku zaprojektowało biuro Rhode-Kellermann-Wawrowsky. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma konsurcjum: Hydrobudowa Polska S.A. - Alpine.
Stadion PGE Arena Gdańsk pomieści 44 tysiące widzów. Ponad 2 tys. m2 przeznaczono dla specjalnych gości i ponad 40 lóż VIP. Oprócz boksów planowanych jest 1385 miejsc biznesowych na trybunie głównej.
Parametry techniczne obiektu:
powierzchnia użytkowa - 36 000 m2
powierzchnia komercyjna - 17 000 m2
powierzchnia działki - ok. 25,5 ha
wymiary stadionu - 236 x 203 x 45
wymiary boiska - 68 x 105 m
Podczas EURO 2012 na stadionie PGE Arena zostaną rozegrane trzy mecze grupowe oraz ćwierćfinał.
Stadion Miejski we Wrocławiu
Autor: Wrocław 2012 Sp. z o.o.
Stadion Miejski we Wrocławiu
Arena we Wrocławiu będzie kolejnym obiektem na Euro 2012 w Polsce. Stadion zostanie oficjalnie otwarty we wrześniu 2011 roku.
Budowa Miejskiego Stadionu we Wrocławiu idzie zgodnie z harmonogramem. Wszystkie główne prace konstrukcyjne zostały już zakończone. Konstrukcja żelbetowa i dach także. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe. Intensywne prace prowadzone są również przy wykonywaniu podkładu pod murawę, który oprócz metrowej warstwy piachu składać się będzie z całego systemu drenażu, podgrzewania i nawadniania. Wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe, malowane są ściany, a na promenadach kładziony jest asfalt. Pod esplanadą wykonywany jest parking. Kończą się prace przy parkingu wielopoziomowym. Pod ukończonym dachem rozpinane są specjalne siatki, umożliwiające montaż wszystkich niezbędnych instalacji i urządzeń stadionu takich jak oświetlenie płyty boiska, nagłośnienie trybun czy kamery monitoringu.
Projekt architektoniczny stadionu przygotowała pracownia JSK Architekci. Funkcję generalnego wykonawcy pełni firma Max Boegl.
Pojemność docelowa stadionu to 42 771 miejsc, w tym 2130 dla VIP-ów w 36 specjalnych lożach. Na stadionie znajdzie się także Klub Biznesowy, nowoczesne centrum konferencyjne i prasowe oraz pomieszczenia biurowe pod wynajem. Powstanie 36 punktów cateringowych, w tym bary i restauracje. Stadion położony jest bezpośrednio przy nowej autostradzie biegnącej przez zachodnią cześć Wrocławia. Wokół niego, na ponad 30 ha, powstaje całkowicie nowy układ komunikacyjny i największy w Polsce parking stadionowy na ponad 4 tys. miejsc, lądowisko dla helikopterów oraz nowy przystanek kolejowy.
Parametry techniczne obiektu:
powierzchnia zabudowy stadionu - 41 017 m2
wymiary obiektu - 272x224 m
wysokość obiektu - 39,33 m
wymiary boiska - 68 x 105 m
Podczas EURO 2012 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu zostaną rozegrane trzy mecze grupowe.
Stadion Narodowy w Warszawie
Autor: Anna Wasilewska
Stadion Narodowy w Warszawie, widok z Cypla Czerniakowskiego
Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie jest zaawansowana już w ponad 80%. W związku z wykryciem poważnej wady konstukcyjnej schodów kaskadowych, które prowadzą na trybuny, planowany termin zakończenia prac i oddania do użytku ustalony na 30 czerwca br. Stadionu Narodowego nie zostanie dotrzymany. Obecnie Narodowe Centrum Sportu oczekuje od generalnego wykonawcy przedstawienia planu działań mających na celu nadrobienie opóźnień. Na tej podstawie NCS opracuje nowy harmonogram realizacji prac wykończeniowych i oddania stadionu do użytku.
Stadion Narodowy został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci, gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum firm: Hydrobudowa Polska S.A., Alpine, PBG.
Parametry techniczne obiektu:
teren działki stadionu - 18 ha
kubatura stadionu (bez dachu) - 1 000 000 m3
powierzchnia całkowita pomieszczeń stadionu - 204 000 m
rozpiętość konstrukcji dachu - 240 x 270 m
W czasie trwania EURO 2012 na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane: trzy spotkania grupowe, mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Na trybunach stadionu będzie 55 tysięcy miejsc dla kibiców.