Dworzec Warszawa Zachodnia z biurowcem West Station - inwestycja za 1,5 mln euro

2012-12-04 18:46
biurowiec west station
Autor: HB Reavis Wejście do nowego dworca Warszawa Zachodnia zaplanowane jest bezpośrednio od strony Al. Jerozolimskich

W 2015 roku zmieni się nie do poznania okolica Dworca Warszawa Zachodnia. Deweloper HB Reavis i spółka PKP przedstawili projekt nowej inwestycji. Zostanie wybudowany nowy dworzec Warszawa Zachodnia, obok którego powstanie nowoczesny biurowiec West Station.

Przy budowie nowego dworca Warszawa Zachodnia PKP będzie współpracowało z międzynarodowym deweloperem HB Reavis. Współpraca jest transakcją wiązaną, ponieważ deweloper nabył grunty od PKP, na których zostanie wybudowany biurowiec West Station. Jest to kolejna inwestycja biurowa, która będzie zrealizowana przez HB Reavis w Warszawie. Miesiąc wcześniej deweloper zaprezentował projekt biurowca przy Chmielnej, grunty pod którą zostały nabyte również od spółki PKP.

Budynek nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia znajdzie się bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich, a nie jak obecnie od strony ulicy Tunelowej. Wejście na dworzec możliwe będzie zarówno z podziemnego tunelu, jak i części naziemnej. Obok dworca deweloper wybuduje kompleks dwóch biurowców West Station

PKP zapowiada, że nowy dworzec dorówna standardom nowoczesnych obiektów publicznych. Przyjazna i funkcjonalna architektura w pełni przystosowana do potrzeb osób podróżujących, również niepełnosprawnych. Budynek dworca ma mieć windy, klimatyzację, monitoring.

Biurowce West Station dostarczą na rynek powierzchni biurowych łącznie 150 tys. m2. Inwestycja biurowa ma być certyfikowana w systemie BREEAM, deweloper planuje uzyskać ocenę Exellent. Poza rozwiązaniami, które stosowane są już w standardzie w nowoczesnych inwestycjach biurowych, w West Station zaprojektowane zostały specjalne zielone enklawy wewnątrz biura, wentylowane naturalnymi ruchami powietrza z zewnątrz, wypełnione naturalną roślinnością.

Projekt opracowała pracownia FS&P Arcus. Całą inwestycja zostanie zrealziowana w trzech etapach. W pierwszym etapie zostanie wybudowany nowy  dworzec kolejowy. Budowa ma potrwać rok od otrzymania prawomocnego pozwolenia na budowę, którego inwestorzy oczekują w I kwartale 2014 roku. W drugim etapie powstanie pierwszy biurowie, będzie on gotowy w 1 kwartale 2016 roku. Drugi biurowiec ma zostać oddany do użytku do 1 kwartału 2018 roku.

Szacunkowy koszt realizacji inwestycji dworca kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem wyniesie ok. 1,5 mln EUR.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej