Dworzec w Poznaniu: kamień węgielny pod budowę wmurowany

2012-01-18 14:31
Dworzec w Poznaniu: wmurowano kamień węgielny pod budowę
Autor: TriGranit Development Corporation Wmurownie kamienia węgielnego pod budowę dworca

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego dworca kolejowego w Poznaniu oraz centrum handlowego Poznań City Center. Uroczystość zbiegła się w czasie z wmontowaniem 300-tonowej konstrukcji dachu pod budowany dworzec. W wydarzeniu wziął udział Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce - Róbert Kiss. Dworzec w Poznaniu zostanie oddany do użytku pasażerom, którzy przyjadą do miasta na EURO 2012.

Dworzec w Poznaniu (Zintegrowane Centrum Komunikacyjne) budowane jest od sierpnia ubiegłego roku. Kamień węgielny pod budowę wmurowano 17 stycznia. W wydarzeniu wzięli udział: Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski, Ryszard Grobelny - prezdyent Poznania. Gościem honorowym był Róbert Kisss- Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce. Inwestor przedsięwzięcia - TriGranit Corporation pochodzi bowiem z Węgier. Kamień pod fundamenty poświęcił Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przeczytaj również: Dworzec Poznań Główny: ma być gotowy na EURO 2012. Zobacz film

Akt erekcyjny spoczął w specjalnej tubie, w której umieszczono film, z budowy noego dworca oraz "Portret Pasażera" - sto fotografii, przygodnie spotkanych pasażeropw na dworcu w Poznaniu. W tubie znalazła sie również prezentacja o powiecie poznańskim od starosty Jana Grabkowskiego i "słowo do przyszłych pokoleń" od marszałka Marka Woźniaka.

- To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście, bo łączyć będzie wiele istotnych dla miasta elementów - kolej, transport autobusowy, szybki tramwaj miejski. Wierzę, że to początek inwestycji na tym terenie, pierwszy krok do zagospodarowania Wolnych Torów, nowego, wielkiego obszaru inwestycyjnego – podsumował, Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego zbiegła się w czasie z montażem pierwszych elementów zadaszenia inwestycji. Inwestor przewiduje, że do końca lutego potrwa skomplikowany technologicznie i dość żmudy proces montowania stalowych i szklanych elementów charakterystycznej, ażurowej kopuły dachu. Pierwsze elementy stalowej konstrukcji stanęły na kilka godzin prze uroczystością wmurowania kamienia węgielnego. Montowane były w nocy przez doświadczoną firmę Zeman, która współpracowała już z TriGranit przy krakowskiej Bonarce.

Dworzec w Poznaniu na EURO 2012

Nowo budowany dworzec w Poznaniu ma zostać oddany do użytku pasażerom, którzy przyjadą do Poznania w czerwcu na piłkarskie Mistrzostwa EURO 2012. W lutym i marcu prowadzone będą roboty budowlane przy budowie wind i schodów łączących perony z halą nowego dworca kolejowego. Wiosną rozpoczną się prace instalacyjne i wykończeniowe.

W drugim etapie budowy, który ma się zakończyć się po EURO 2012 - w IV kwartale 2013 roku inwestor wybuduje centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center, nowy dworzec autobusowy z 19 stanowiskami i wielopoziomowy parking na blisko 1500 aut. Ponadto, w bezpośrednim otoczeniu centrum komunikacyjno-handlowego zostanie wybudowany nowy układ drogowy, który umożliwi wjazd na teren Wolnych Torów, nowe skrzyżowanie, przejście podziemne oraz ścieżki rowerowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej