Dworzec w Poznaniu: kamień węgielny pod budowę wmurowany
Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego dworca kolejowego w Poznaniu oraz centrum handlowego Poznań City Center. Uroczystość zbiegła się w czasie z wmontowaniem 300-tonowej konstrukcji dachu pod budowany dworzec. W wydarzeniu wziął udział Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce - Róbert Kiss. Dworzec w Poznaniu zostanie oddany do użytku pasażerom, którzy przyjadą do miasta na EURO 2012.
Dworzec w Poznaniu (Zintegrowane Centrum Komunikacyjne) budowane jest od sierpnia ubiegłego roku. Kamień węgielny pod budowę wmurowano 17 stycznia. W wydarzeniu wzięli udział: Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski, Ryszard Grobelny - prezdyent Poznania. Gościem honorowym był Róbert Kisss- Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce. Inwestor przedsięwzięcia - TriGranit Corporation pochodzi bowiem z Węgier. Kamień pod fundamenty poświęcił Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Przeczytaj również: Dworzec Poznań Główny: ma być gotowy na EURO 2012. Zobacz film
Akt erekcyjny spoczął w specjalnej tubie, w której umieszczono film, z budowy noego dworca oraz "Portret Pasażera" - sto fotografii, przygodnie spotkanych pasażeropw na dworcu w Poznaniu. W tubie znalazła sie również prezentacja o powiecie poznańskim od starosty Jana Grabkowskiego i "słowo do przyszłych pokoleń" od marszałka Marka Woźniaka.
- To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście, bo łączyć będzie wiele istotnych dla miasta elementów - kolej, transport autobusowy, szybki tramwaj miejski. Wierzę, że to początek inwestycji na tym terenie, pierwszy krok do zagospodarowania Wolnych Torów, nowego, wielkiego obszaru inwestycyjnego – podsumował, Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego zbiegła się w czasie z montażem pierwszych elementów zadaszenia inwestycji. Inwestor przewiduje, że do końca lutego potrwa skomplikowany technologicznie i dość żmudy proces montowania stalowych i szklanych elementów charakterystycznej, ażurowej kopuły dachu. Pierwsze elementy stalowej konstrukcji stanęły na kilka godzin prze uroczystością wmurowania kamienia węgielnego. Montowane były w nocy przez doświadczoną firmę Zeman, która współpracowała już z TriGranit przy krakowskiej Bonarce.
Dworzec w Poznaniu na EURO 2012
Nowo budowany dworzec w Poznaniu ma zostać oddany do użytku pasażerom, którzy przyjadą do Poznania w czerwcu na piłkarskie Mistrzostwa EURO 2012. W lutym i marcu prowadzone będą roboty budowlane przy budowie wind i schodów łączących perony z halą nowego dworca kolejowego. Wiosną rozpoczną się prace instalacyjne i wykończeniowe.
W drugim etapie budowy, który ma się zakończyć się po EURO 2012 - w IV kwartale 2013 roku inwestor wybuduje centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center, nowy dworzec autobusowy z 19 stanowiskami i wielopoziomowy parking na blisko 1500 aut. Ponadto, w bezpośrednim otoczeniu centrum komunikacyjno-handlowego zostanie wybudowany nowy układ drogowy, który umożliwi wjazd na teren Wolnych Torów, nowe skrzyżowanie, przejście podziemne oraz ścieżki rowerowe.