Dworzec w Milanówku oficjalnie otwarty 16 czerwca 2023

2023-06-16 12:16
dworzec w Milanówku
Autor: redakcja Przeszklona fasada frontowa, z geometrycznym wzorem w górnej części i napisem „dworzec kolejowy”, który będzie podświetlany po zmroku. Wewnątrz przyjaźnie dla podróżnych i po prostu ładnie. Taki jest nowo otwarty dworzec kolejowy w Milanówku

Mieszkańcy podwarszawskiego Milanówka doczekali się w końcu nowego dworca kolejowego. Oficjalne otwarcie miało miejsce 16 czerwca. Dworzec, choć właściwie kompaktowych rozmiarów, robi wrażenie. Jest nowoczesny, ale jednocześnie wyjątkowo klimatyczny i idealnie wpisuje się w charakter zacisznego miasta-ogrodu.

Spis treści

  1. Zupełnie odmieniony dworzec w Milanówku
  2. Co na nowym dworcu w Milanówku?
  3. Udogodnienia dla podróżnych
  4. Zapraszamy na nowy dworzec w Milanówku
  5. O inwestycji

W Milanówku 16 czerwca 2023 oficjalnie otwarto nowy dworzec kolejowy. Inwestycja, choć zrealizowana z opóźnieniem (planowo zakończyć się miała jesienią 2022), była bardzo potrzebna mieszkańcom. Stary dworzec właściwie nie spełniał kryteriów funkcjonalnych dla podróżnych i odstraszał swoim wyglądem. Teraz się to zmieniło. Milanówek ma się z czego cieszyć.

Zupełnie odmieniony dworzec w Milanówku

Dworzec rozbudowano od frontu. Zyskał on nową poczekalnię, której właściwie nie było. Wejście do niej zdobi w całości przeszklona fasada, wykończona białą attyką z artystycznym i geometrycznym wzorem. W jej górnej części zamontowano zegar i podświetlany napis „dworzec kolejowy”.

Od strony peronów pozostawiono historyczny detal na ścianie oraz ażurową kratę okienną. Resztę elewacji poddano renowacji i wykończono białym tynkiem. Bryła dworca zyskała również iluminację nocną.

Co na nowym dworcu w Milanówku?

Wnętrze dworca zupełnie odmieniono. Wrażenie robi elegancka poczekalnia. Obok niej mieści się hol z kasą biletową. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawiły się stylizowane ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne rozkłady jazdy pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

– Dworzec w Milanówku to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie mazowieckim. Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego będzie przeznaczonych do końca 2023 prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówił na otwarciu dworca Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dzięki zakończonej właśnie inwestycji niewielki, bo liczący niespełna 190 m², ale ważny dla pasażerów kolei w aglomeracji warszawskiej dworzec w Milanówku, stał się obiektem nowoczesnym, komfortowym i bezpiecznym. Podróżnych z pewnością ucieszy nowa, jasna, przestronna i klimatyzowana poczekalnia, wyposażona w wygodne siedziska, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów – to z kolei są słowa Ireneusza Maślanego, członka zarządu PKP S.A.

Udogodnienia dla podróżnych

Dworzec w Milanówku nie tylko zmienił swój wygląd. Stał się również przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz specjalnie przystosowanych toaletach.  

Na dworcu po przebudowie jest również bezpieczniej. W budynku zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Ponadto obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku, nad czym czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) odpowiedzialny za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Zapraszamy na nowy dworzec w Milanówku

O inwestycji

Modernizacja dworca w Milanówku zrealizowana została przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Łączny koszt inwestycji to prawie 5 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych był Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała firma AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej