Dworzec w Milanówku oficjalnie otwarty 16 czerwca 2023

2023-06-16 12:16
dworzec w Milanówku
Autor: redakcja Przeszklona fasada frontowa, z geometrycznym wzorem w górnej części i napisem „dworzec kolejowy”, który będzie podświetlany po zmroku. Wewnątrz przyjaźnie dla podróżnych i po prostu ładnie. Taki jest nowo otwarty dworzec kolejowy w Milanówku

Mieszkańcy podwarszawskiego Milanówka doczekali się w końcu nowego dworca kolejowego. Oficjalne otwarcie miało miejsce 16 czerwca. Dworzec, choć właściwie kompaktowych rozmiarów, robi wrażenie. Jest nowoczesny, ale jednocześnie wyjątkowo klimatyczny i idealnie wpisuje się w charakter zacisznego miasta-ogrodu.

Spis treści

  1. Zupełnie odmieniony dworzec w Milanówku
  2. Co na nowym dworcu w Milanówku?
  3. Udogodnienia dla podróżnych
  4. Zapraszamy na nowy dworzec w Milanówku
  5. O inwestycji

W Milanówku 16 czerwca 2023 oficjalnie otwarto nowy dworzec kolejowy. Inwestycja, choć zrealizowana z opóźnieniem (planowo zakończyć się miała jesienią 2022), była bardzo potrzebna mieszkańcom. Stary dworzec właściwie nie spełniał kryteriów funkcjonalnych dla podróżnych i odstraszał swoim wyglądem. Teraz się to zmieniło. Milanówek ma się z czego cieszyć.

Zupełnie odmieniony dworzec w Milanówku

Dworzec rozbudowano od frontu. Zyskał on nową poczekalnię, której właściwie nie było. Wejście do niej zdobi w całości przeszklona fasada, wykończona białą attyką z artystycznym i geometrycznym wzorem. W jej górnej części zamontowano zegar i podświetlany napis „dworzec kolejowy”.

Od strony peronów pozostawiono historyczny detal na ścianie oraz ażurową kratę okienną. Resztę elewacji poddano renowacji i wykończono białym tynkiem. Bryła dworca zyskała również iluminację nocną.

Co na nowym dworcu w Milanówku?

Wnętrze dworca zupełnie odmieniono. Wrażenie robi elegancka poczekalnia. Obok niej mieści się hol z kasą biletową. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawiły się stylizowane ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne rozkłady jazdy pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

– Dworzec w Milanówku to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie mazowieckim. Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego będzie przeznaczonych do końca 2023 prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówił na otwarciu dworca Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dzięki zakończonej właśnie inwestycji niewielki, bo liczący niespełna 190 m², ale ważny dla pasażerów kolei w aglomeracji warszawskiej dworzec w Milanówku, stał się obiektem nowoczesnym, komfortowym i bezpiecznym. Podróżnych z pewnością ucieszy nowa, jasna, przestronna i klimatyzowana poczekalnia, wyposażona w wygodne siedziska, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów – to z kolei są słowa Ireneusza Maślanego, członka zarządu PKP S.A.

Udogodnienia dla podróżnych

Dworzec w Milanówku nie tylko zmienił swój wygląd. Stał się również przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz specjalnie przystosowanych toaletach.  

Na dworcu po przebudowie jest również bezpieczniej. W budynku zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Ponadto obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku, nad czym czuwa system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) odpowiedzialny za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Zapraszamy na nowy dworzec w Milanówku

O inwestycji

Modernizacja dworca w Milanówku zrealizowana została przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Łączny koszt inwestycji to prawie 5 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych był Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała firma AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej