Dworzec kolejowy Kielce. Dużo chętnych na przebudowę dworca PKP w Kielcach

2021-09-16 14:10
Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Szacowana wartość przebudowy dworca w Kielcach to 28,9 mln zł netto

Dworzec kolejowy Kielce czeka kompleksowa przebudowa. Obiekt ma mieć nową elewację i całkowicie odmienione wnętrza. Właśnie otwarto oferty w przetargu. Aż 12 firm chce realizować inwestycję, niestety żadna z nich nie zmieściła się w budżecie. Teraz czekamy na decyzję zamawiającego. Zobacz wizualizacje dworca PKP w Kielcach.

Spis treści

  1. Dworzec PKP Kielce – o inwestycji
  2. Dworzec Kielce - etap inwestycji
  3. Dworzec kolejowy Kielce - finansowanie
Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Projekt dworca kolejowego w Kielcach powstał w firmie Pas Projekt

Dworzec PKP Kielce – o inwestycji

Dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowy blask. Elewacja zostanie odwzorowana w zgodzie z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter. Duże zmiany planowane są też wewnątrz budynku. Na parterze powstanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku zaprojektowano też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu. Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca przez tunel podziemny oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze budynku zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie unowocześniony i dostosowany do współczesnych potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowane zostaną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się udogodnienia takie jak pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się dla nich trzy miejsca parkingowe.

Zmodernizowany dworzec będzie bezpieczniejszy. Zamontowany zostanie monitoring oraz nowoczesne systemy zarządzania. Oprócz ochrony obiektu, o bezpieczeństwo podróżnych zadba Straż Ochrony Kolei, której komenda regionalna znajdzie się w budynku.

Metamorfozę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to jedno z kilku ekologicznych rozwiązań w modernizowanym budynku. Na dachu dworca pojawią się systemy fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Wizualizacja wnętrz dworca w Kielcach

Dworzec Kielce - etap inwestycji

Aktualnie PKP S.A. jest na etapie wyboru wykonawcy prac budowlanych. Otwarcie ofert w przetargu miało miejsce 13. września. Wpłynęło w nim 12 ofert o wartości od nieco ponad 44 mln zł do prawie 65,5 mln złotych brutto. Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone oferty pod kątem formalnym i prawnym. Po zakończeniu prac komisji nastąpi rozstrzygnięcie przetargu.

Czytaj też:

Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Wizualizacja dworca PKP w Kielcach

Dworzec kolejowy Kielce - finansowanie

Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szacowana wartość prac to 28,9 mln zł netto.

Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Dworzec kolejowy w Kielcach otrzyma nową elewację, a jego wnętrza zostaną całkowicie przebudowane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej