Droga Czerwona w Gdyni ma kosztować 2,7 mld zł. Kiedy będzie gotowa?

2022-07-22 14:59
Droga Czerwona
Autor: mat. prasowe Droga Czerwona w Gdyni - przebieg trasy

Droga Czerwona ma zapewnić bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Do sporządzenia przygotowawczych prac projektowych połączenia Obwodnicy Trójmiasta z portem w Gdyni chętnych jest 9 firm, ale oferta żadnej z nich nie zmieściła się w budżecie GDDKiA. Kiedy ma być gotowa Droga Czerwona do portu Gdynia licząca 9 km?

Spis treści

  1. Droga Czerwona - korzyści dla Gdyni i portu
  2. Finansowanie Drogi Czerwonej
  3. Przebieg Drogi Czerwonej
  4. Droga Czerwona MAPA
  5. Kto chętny do wykonania Drogi Czerwonej?
  6. Podział inwestycji na 3 odcinki
  7. Kiedy Droga Czerwona ma być gotowa?

Droga Czerwona - korzyści dla Gdyni i portu

Budowa Drogi Czerwonej ma zapewnić połączenie Portu Gdynia z Obwodnicą Trójmiasta (trasą S6), a także z autostradą A1 i pośrednio z portem lotniczym, który powstanie w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pomoże też rozwiązać problemy komunikacyjne miasta.

Finansowanie Drogi Czerwonej

W lutym 2022 zapadła decyzja, że budowa Drogi Czerwonej będzie się odbywać pod auspicjami CPK. W kwietniu zaś zapadła decyzja, że dla wszystkich prac przygotowawczych dla Drogi Czerwonej zapewnione zostanie finansowanie z CPK w kwocie 20 mln zł. Szacowany łączny koszt budowy Drogi Czerwonej to 2,7 mld zł.

Przebieg Drogi Czerwonej

Nowa trasa będzie wiodła do węzła Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z obwodnicą Trójmiasta. Obecna trasa Kwiatkowskiego ma ograniczenia nośności i nie zapewnia dobrego połączenia z portem dla ruchu ciężkiego. Droga Czerwona nie będzie miała takich ograniczeń, poprawi dostępność do portu od strony lądu, zwiększy też jego możliwości rozwojowe i przeładunkowe.

Droga Czerwona MAPA

Mapa Drogi Czerwonej
Autor: ZPMG Mapa Drogi Czerwonej

Kto chętny do wykonania Drogi Czerwonej?

20 lipca GDDKiA poznała oferty potencjalnych wykonawców. Do przetargu na dokumentację przygotowawczą dla budowy Drogi Czerwonej stanęło 9 firm. Najniższą ofertę złożyły Mosty Katowice – niespełna 8 mln zł, a najwyższą Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt-Warszawa - przeszło 18,3 mln zł. Na zaprojektowanie tych prac GDDKiA zarezerwowała kwotę 6,7 mln zł, a więc najtańsza oferta nie mieści się w tym budżecie. Obecnie GDDKiA jest w trakcie ich analizowania.

Podział inwestycji na 3 odcinki

Od projektantów wymaga się wykonania dokumentacji przygotowawczej do budowy nowej drogi krajowej w podziale na 3 odcinki, tj.:

  • nr 1: węzeł Gdynia Chylonia - węzeł Kwiatkowskiego II,
  • nr 2: węzeł Kwiatkowskiego II - węzeł Ofiar Grudnia ‘70,
  • nr 3: węzeł Ofiar Grudnia ‘70 - węzeł Terminal Promowy.

Dla pierwszego odcinka przyszły wykonawca będzie musiał przygotować koncepcję programową, a dla dwóch pozostałych Studium komunikacyjne. Ponadto będzie zobowiązany do wykonania badań geologicznych pod przyszłą trasę na odcinku nr 1.

Czas realizacji umowy to 18 miesięcy na samą dokumentację, a następnie nastąpi jej weryfikacja i ostateczne zatwierdzenie przez inwestora. Ostatnim z obowiązków wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu GDDKiA będzie gotowa do ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji w formule Projektuj i buduj.

Kiedy Droga Czerwona ma być gotowa?

Droga Czerwona ma być gotowa nie wcześniej niż w 2029 roku.

MaB, Źródło: GDDKiA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej