Cukrownia Kluczewo. Powstanie kolejny potężny silos

2017-03-01 14:22
Cukrownia w Kluczewie
Autor: materiał prasowy

Budowa silosu i przebudowa ulicy Broniewskiego to inwestycja w Stargardzie, którą właśnie rozpoczyna Krajowa Spółka Cukrowa. Rozbudowa cukrowni zwiększy jej zdolności do magazynowania o ponad 50 proc. Wykonawcą została firma Strabag, która ma zakończyć budowę do końca stycznia 2018.

Rozbudowa cukrowni w Kluczewie
Autor: Krajowa Spółka Cukrowa Generalnym wykonawcą modernizacji cukrowni w Kluczewie została firma STRABAG

Cukrownia Kluczewo swoją pierwszą kampanię buraczaną rozpoczęła w 1884 czyli 134 lata temu. Początkowo zakład produkował tylko cukier żółty (tzw. surowy), a surowce sprowadzane były tylko z okolicznych wsi. Obecnie cukrownia należy do Krajowej Spółki Cukrowej. Jest jedyną cukrownią w województwie zachodniopomorskim. W 2002 roku oddano do użytku wówczas największy w Europie Środkowej silos na cukier. Może on pomieścić 50 tysięcy ton cukru. W ramach rozpoczynającej się właśnie inwestycji powstanie kolejny potężny silos o pojemności 60 tys. ton. Ponadto powstanie terminal załadunkowy dla samochodów przewożących cukier, budynek socjalny i drogi dojazdowe. Wykonane zostaną instalacje wspomagające procesy towarzyszące przetwarzaniu surowców cukrowych.

Inwestycja ma usprawnić ruch w okolicy cukrowni w okresach kampanii cukrowniczych

W okresach kiedy trwa kampania cukrownicza do Kluczewa zjeżdżają z całej Polski samochody transportujące ogromne ładunki. Mieszkańcy pobliskich miejscowości narzekają na niedogodności z tym związane. Nowa inwestycja ma rozwiązać problemy. W planach jest zmiana organizacji ruchu przy ul. Broniewskiego. Ma stamtąd zniknąć parking dla pracowników i gości fabryki. Zostanie przeniesiony na ul. Główną. Natomiast na uwolnionym terenie powstanie ogromny silos – większy od tego, który już stoi – oraz system dróg, dzięki któremu komunikacja w cukrowni będzie się odbywała w ramach wewnętrznych ulic. To znacznie usprawni ruch przy ul. Broniewskiego i podniesie bezpieczeństwo.

Cukrownia w Kluczewie
Autor: STRABAG Istniejący silos na cukier o pomieścić 50 tysięcy ton i wysokości 57 m

Budowa silosu będzie przebiegała technologii szalunku ślizgowego

STRABAG wybuduje silos cukrowy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii szalunku ślizgowego. Metoda ta polega na wznoszeniu się deskowania (urządzenia formującego) w trakcie prac, potocznie zwanego ślizgiem. Podczas jednego cyklu technologicznego wykonywany jest montaż zbrojenia, betonowanie oraz pielęgnacja betonu. Metoda ta jest ponad trzykrotnie szybsza od szalunku przestawnego i znacząco wpływa na jakość konstrukcji. Pozwala zachować nie tylko jej ciągłość, ale również zaoszczędzić czas, koszty obsługi i najmu maszyn.

Rozbudowa fabryki cukru realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. Do wykonania zadania STRABAG wykorzystuje dwa żurawie wieżowe, szalunek ślizgowy oraz w zależności od potrzeb dźwigi mobilne, podnośniki teleskopowe i koparko-ładowarki. W rozbudowę zakładu zaangażowane będzie około 120 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej