Cukrownia Kluczewo. Powstanie kolejny potężny silos
Budowa silosu i przebudowa ulicy Broniewskiego to inwestycja w Stargardzie, którą właśnie rozpoczyna Krajowa Spółka Cukrowa. Rozbudowa cukrowni zwiększy jej zdolności do magazynowania o ponad 50 proc. Wykonawcą została firma Strabag, która ma zakończyć budowę do końca stycznia 2018.
Cukrownia Kluczewo swoją pierwszą kampanię buraczaną rozpoczęła w 1884 czyli 134 lata temu. Początkowo zakład produkował tylko cukier żółty (tzw. surowy), a surowce sprowadzane były tylko z okolicznych wsi. Obecnie cukrownia należy do Krajowej Spółki Cukrowej. Jest jedyną cukrownią w województwie zachodniopomorskim. W 2002 roku oddano do użytku wówczas największy w Europie Środkowej silos na cukier. Może on pomieścić 50 tysięcy ton cukru. W ramach rozpoczynającej się właśnie inwestycji powstanie kolejny potężny silos o pojemności 60 tys. ton. Ponadto powstanie terminal załadunkowy dla samochodów przewożących cukier, budynek socjalny i drogi dojazdowe. Wykonane zostaną instalacje wspomagające procesy towarzyszące przetwarzaniu surowców cukrowych.
Inwestycja ma usprawnić ruch w okolicy cukrowni w okresach kampanii cukrowniczych
W okresach kiedy trwa kampania cukrownicza do Kluczewa zjeżdżają z całej Polski samochody transportujące ogromne ładunki. Mieszkańcy pobliskich miejscowości narzekają na niedogodności z tym związane. Nowa inwestycja ma rozwiązać problemy. W planach jest zmiana organizacji ruchu przy ul. Broniewskiego. Ma stamtąd zniknąć parking dla pracowników i gości fabryki. Zostanie przeniesiony na ul. Główną. Natomiast na uwolnionym terenie powstanie ogromny silos – większy od tego, który już stoi – oraz system dróg, dzięki któremu komunikacja w cukrowni będzie się odbywała w ramach wewnętrznych ulic. To znacznie usprawni ruch przy ul. Broniewskiego i podniesie bezpieczeństwo.
Budowa silosu będzie przebiegała technologii szalunku ślizgowego
STRABAG wybuduje silos cukrowy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii szalunku ślizgowego. Metoda ta polega na wznoszeniu się deskowania (urządzenia formującego) w trakcie prac, potocznie zwanego ślizgiem. Podczas jednego cyklu technologicznego wykonywany jest montaż zbrojenia, betonowanie oraz pielęgnacja betonu. Metoda ta jest ponad trzykrotnie szybsza od szalunku przestawnego i znacząco wpływa na jakość konstrukcji. Pozwala zachować nie tylko jej ciągłość, ale również zaoszczędzić czas, koszty obsługi i najmu maszyn.
Rozbudowa fabryki cukru realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. Do wykonania zadania STRABAG wykorzystuje dwa żurawie wieżowe, szalunek ślizgowy oraz w zależności od potrzeb dźwigi mobilne, podnośniki teleskopowe i koparko-ładowarki. W rozbudowę zakładu zaangażowane będzie około 120 osób.