Cogiteon. Kiedy otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie? Prace są na ostatniej prostej
Autor: mat. prasowe
Centrum Cogiteon Kraków robi coraz większe wrażenie. Otwarcie nastąpi w 2024 r.
Cogiteon, czyli Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie jest już blisko ukończenia. Nowoczesny kompleks naukowo-badawczy o powierzchni 14 tys. m² powstaje przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Co zaoferuje Cogiteon? Kiedy otwarcie? Poznaj fakty i zobacz zdjęcia.
Spis treści
- Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon bliskie ukończenia
- Co będzie oferował Cogiteon?
- Na dachu łąki i preria, pod budynkiem magazyn lodu
- Aktualności z budowy Małopolskiego Centrum Nauki
- Cogiteon – kiedy otwarcie?
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon bliskie ukończenia
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstaje w północno-wschodniej części Krakowa, przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, w sąsiedztwie Lotniczego Parku Kulturowego, na terenie dawnego lotniska Kraków-Czyżyny. Całkowita wartość projektu wyceniona została na 242 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków UE oraz budżetu województwa.
Centrum Cogiteon buduje firma Hochtief Polska, która złożyła najkorzystniejszą ofertę spośród 11 zgłoszonych w przetargu rozstrzygniętym jeszcze w 2020 roku. Umowę z wykonawcą została podpisano w lutym 2021 i zaraz po tym rozpoczęła się budowa obiektu. Ma się ona zakończyć jeszcze w tym roku.
Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, w kształcie ostrosłupa trójkątnego, jest złożony z czterech brył, połączonych wspólną elewacją, i częściowo zagłębiony w ziemi. Projekt budynku opracowany został przez zwycięzcę międzynarodowego konkursu architektonicznego – pracownię Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia.
Co będzie oferował Cogiteon?
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie innowacyjną placówką edukacyjną. W obiekcie zaplanowano m.in.:
- wystawę stałą o człowieku z ponad setką interaktywnych eksponatów,
- 6 laboratoriów (do prowadzenia eksperymentów chemicznych, fizycznych, biologicznych, technicznych),
- szklarnię wspierającą działalność laboratorium,
- pracownie naukowe,
- akademię dziecięcą,
- przestrzeń konferencyjną.
Wokół budynku znajdzie się dwuhektarowy park z licznymi drzewami (łącznie blisko 300 na terenie całej inwestycji) i łąkami kwietnymi oraz eksponatami plenerowymi i placem zabaw. Roślinność została specjalnie dobrana do tego miejsca tak, aby stworzyć jak najbardziej naturalny krajobraz. W parku i ogrodzie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon znajdą się karmniki i poidełka dla ptaków oraz owadów. Kompleks uzupełnią kawiarnie i restauracje. Zaprojektowano też parking podziemny z możliwością ładowania samochodów elektrycznych.
Na dachu łąki i preria, pod budynkiem magazyn lodu
Na dachu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstał ogród o powierzchni prawie 10 tys. m², z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata. Znalazła się tu łąka kwietna dla motyli i pszczół, ale także teren piaszczysty czy inspirowany prerią. Posadzono tu także kilkanaście drzew.
Cogiteon to budynek nowoczesny przede wszystkim pod względem zastosowanych w nim technologii, m.in. pomp ciepła czy systemu sterowania budynkiem (BMS). Pod budynkiem przewidziano magazyn wód opadowych, który będzie wykorzystywany do podlewania roślinności centrum, jak również magazyn lodu, wykorzystywany z kolei do regulacji temperatury w obiekcie.

Nazwa centrum wywodzi się z łacińskiego słowa „cogito” oraz z sentencji Kartezjusza, „Myślę, więc jestem”. Odnosi się też do cyklu poetyckiego „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta. Nazwa Cogiteon nawiązuje również do greckiego odeonu – miejsca działań artystycznych i rozrywkowych w starożytnej Grecji.
Aktualności z budowy Małopolskiego Centrum Nauki
Obecnie obiekt jest już gotowy, jeśli chodzi o bryłę, zakończyły się też prace przy elewacji (ostatnim wykonanym zadaniem było przykrycie przeszkleń siatką). Teraz roboty trwają wewnątrz budynku oraz w jego otoczeniu – budowane są m.in. alejki parkowe, trwają nasadzenia zieleni. Wnętrza są stopniowo wyposażane m.in. w eksponaty oraz sprzęt laboratoryjny.
Jednocześnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa prowadzi przy inwestycji budowę drogi dojazdowej.


Cogiteon – kiedy otwarcie?
Jeśli chodzi o nową siedzibę centrum naukowego Cogiteon, to budowa musi zostać sfinalizowana do końca listopada 2023 (wynika to z wymogów przyznanego dofinansowania unijnego). Dokładna data otwarcia nie jest obecnie znana, ale z uwagi na odbiory i inne procedury nastąpi to z pewnością dopiero w 2024 r.

