Chmielna Warszawa. Zmieni się ulica Chmielna - reprezantacyjna ulica centrum Warszawy

2021-06-11 12:20
nowa ulica Chmielna
Autor: Urząd m.st. Warszawy Nowa Chmielna będzie przede wszystkim pełna zieleni i miejsc do wypoczynku

Ulica Chmielna w centrum Warszawy przejdzie metamorfozę. 10 czerwca rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie tej znanej, klimatycznej ulicy Warszawy. Zmiany na Chmielnej są kolejnym projektem programu budowy Nowego Centrum Warszawy.

Spis treści

  1. Jaka będzie nowa Chmielna?
  2. Kto stoi za koncepcją modernizacji Chmielnej?
  3. Nowa Chmielna w ramach Nowego Centrum Warszawy

Jaka będzie nowa Chmielna?

Na nowej ulicy Chmielnej pojawi się szpaler drzew. Będą one pasowały do tych, które pojawią się na tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej i Kruczej. Pomiędzy drzewami planuje się miejsca do wypoczynku i małe ogródki. Zieleń dominująca będzie również na skwerze przy kinie Atlantic. Będzie tu fontanna oraz poidełko. Z Chmielnej zniknie też betonowa nawierzchnia z kostki. W jej miejscu mają się pojawić granitowe płyty (100x50 cm). Zmieni się też plac przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem.

Te wszystkie plany na nową Chmielną, to zwycięska koncepcja wybrana w konkursie architektonicznym ogłoszonym 1 marca 2021 w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Projekty konkursowe można było przesyłać do 25 maja. Wpłynęło 8 prac. Architekci składali je online. W ten sam sposób obradował sąd konkursowy.

nowa ulica Chmielna w Warszawie
Autor: Urząd m.st. Warszawy Na nowej Chmielnej przewidziano efektowne oświetlenie

Kto stoi za koncepcją modernizacji Chmielnej?

Jury konkursowe, na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, doceniło w tym zielonym projekcie Chmielnej kompleksowość, dojrzałość i wielofunkcyjność, a jego autorem jest pracowania RS Architektura Krajobrazu (Konstancin-Jeziorna). Architekci z tej pracowni mają już na swoim koncie kilka znanych projektów, jak chociażby Bulwary nad Wisłą, Zielona Świętokrzyska, Plac Powstańców Warszawy. 

Chmielna Warszawa
Autor: Urząd m.st. Warszawy Ulica Chmielna to ważny deptak. Ma być przyjazny, bezpieczny, dobrze powiązany z sąsiednimi placami i ulicami. Przestrzeń publiczna powinna być elastyczna, a po zmianach Chmielna będzie mogła pełnić i pogodzić zmieniające się funkcje, a przestrzeń ulicy będzie żyła na różne sposoby

Nowa Chmielna w ramach Nowego Centrum Warszawy

Modernizacja Chmielnej realizowana według wyłonionej w konkursie koncepcji to element Nowego Centrum Warszawy – programu realizowanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

W ramach programu trwa już przebudowa Placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad, gdzie powstaje droga dla rowerów, a po zakończeniu zostanie nasadzona nowa zieleń. Wybrano firmy, które sporządzą projekt wykonawczy dotyczący przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie nowego wyglądu Al. Jerozolimskich na fragmencie od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a i dalej do wjazdu na wiadukt mostu Poniatowskiego. Wybrano też wykonawcę, który jeszcze w tym roku przebuduje rondo R. Dmowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej