Centrum Przesiadkowe Brynów otwarte! Teraz szybciej dojedziesz do centrum Katowic

2020-12-16 16:43
Centrum Przesiadkowe Brynów
Autor: Warbud Budowa wielopoziomowego Centrum Przesiadkowego Brynów o konstrukcji żelbetowej trwała trzy lata f

Centrum Przesiadkowe Brynów otwarte zostało 8 grudnia 2020. To inwestycja, która zintegrowała komunikację tramwajową, autobusową i samochodową. Węzeł znacznie skraca czas dojazdu do centrum Katowic i pozytywnie wpływa na ograniczenie emisji spalin i hałasu. Zobacz zdjęcia imponującego, wielopoziomowego Centrum Przesiadkowego Brynów.

Spis treści

  1. Centrum Przesiadkowe Brynów - co to za inwestycja?
  2. Galeria zdjęć Centrum Przesiadkowego Brynów
  3. Budowa Centrum Przesiadkowego Brynów nie była łatwa
  4. Po co powstało Centrum Przesiadkowe Brynów?
  5. Gdzie powstało Centrum Przesiadkowe Brynów?
Centrum Przesiadkowe Brynów
Autor: Warbud Centrum Przesiadkowe Brynów to parking wielopoziomowy, budynek obsługi podróżnych, zadaszone perony autobusowo-tramwajowe, wiaty rowerowe i parking naziemny

Centrum Przesiadkowe Brynów - co to za inwestycja?

Prawie trzy lata firma Warbud budowała parking wielopoziomowy o konstrukcji żelbetowej w Katowicach. Centrum przesiadkowe pomieści 497 aut, powstał też budynek obsługi podróżnych, a także zadaszenie peronów autobusowo-tramwajowych w formie wiaty peronowej wspartej na konstrukcji stalowej, wiaty rowerowe i parking naziemny dla 50 samochodów. Wykonawca przebudował też układ drogowy, torowy oraz infrastrukturę podziemną. W inwestycji zastosowano też nowoczesne systemy m.in. parkingowe, do monitoringu, czy dynamicznej informacji pasażerskiej. Obiekt wyposażony został w infoboxy, biletomaty oraz elementy małej architektury. Dookoła Centrum posadzono drzewa, krzewy, trawniki, powstała też łąka kwietna.

Galeria zdjęć Centrum Przesiadkowego Brynów

Budowa Centrum Przesiadkowego Brynów nie była łatwa

Inwestor zmuszony był przeprojektować posadowienie wszystkich obiektów z uwagi na odmienne warunki gruntowe od pierwotnie zakładanych, a także w związku ze zmianą przepisów co do szerokości miejsc postojowych. Na terenie budowy cały czas funkcjonował dotychczasowy układ komunikacji, który na żadnym z etapów realizacji, nie mógł być zamknięty. Prace budowlane realizowane były etapowo, tak aby dostosować je do zmian w organizacji ruchu. Finalnie powstał obiekt nie tylko niebanalny architektonicznie, ale i użyteczny. Budowa pochłonęła 180 mln zł.

Po co powstało Centrum Przesiadkowe Brynów?

Centrum Przesiadkowe Brynów ma zachęcić kierowców, aby w drodze do centrum Katowic przesiadali się z samochodów do komunikacji publicznej. Auta mają zostawiać na parkingu w Brynowie i dalej kontynuować podróż tramwajem, dzięki czemu nie utkną w korkach i nie będą musieli płacić za postój w strefie płatnego parkowania. Parkingi na razie dostępne są dla wszystkich za darmo, ale docelowo parkować będzie tu można bezpłatnie, tylko z zarejestrowanym na karcie ŚKUP biletem na komunikację publiczną.

Gdzie powstało Centrum Przesiadkowe Brynów?

Centrum Przesiadkowe Brynów powstało w miejscu dawnej pętli tramwajowej w katowickiej dzielnicy Brynów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej