Budownictwo energooszczędne. Szkoła przyszłości w Budzowie - pierwszy budynek szkoły o niemal zerowym zużyciu energii

2012-09-27 15:04
Szkoła w Budzowie
Autor: Gmina Stoszowice Szkoła w Budzowie, projekt: Bończa-Studio

Na Dolnym Śląsku ruszyła szkoła przyszłości - w budynku szkoły zużycie energii ograniczono do minimum, co dowodzi, iż budownictwo energooszczędne, w tym projektowanie szkoły o niemal zerowym zużyciu energii jest możliwe także w Polsce. Od września 2012 r. w pierwszej tak energooszczędnej szkole uczy się w Budzowie 180 uczniów.

W nowej szkole w Budzowie, projektu arch. Bożeny Bończa-Tomaszewskiej z pracowni architektonicznej Bończa-Studio, zastosowano nowoczesne materiały oraz innowacyjne rozwiązania techniczne: pompy ciepła, rekuperatory, wydajne energetycznie okna. Dzięki temu utrzymanie szkoły będzie kosztować samorząd aż 10 razy mniej niż tradycyjnego budynku szkoły.

Zużycie energii w budynku szkoły wyprzedza zalecenia UE

W ramach inwestycji gminy Stoszowice, wartej ponad 3,5 mln zł, zrealizowano w Budzowie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 800 m2. Jest to prawdziwa szkoła przyszłości - nowoczesny budynek o wzorcowym, bardzo niewielkim zużyciu energii. Sześć sal lekcyjnych przygotowano na przyjęcie 180 uczniów klas od 1 do 6. Na parterze szkoły znalazły się: świetlica, jadalnia z zapleczem do przygotowywania posiłków, pokój nauczycielski, szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego zadbano też o odpowiednią bryłę i usytuowanie obiektu.
– Nowa szkoła w Budzowie to inwestycja długoterminowa dla całej gminy. Poza oszczędnościami dla gminy, wynikającymi z niskich kosztów eksploatacji, budynek szkoły zapewnia uczniom i nauczycielom wysoki komfort. Niesie także ze sobą szereg innych korzyści, jak np. rozwijanie w młodych ludziach postaw proekologicznych. Ponadto udało nam się wyprzedzić założenia wynikające z dyrektywy unijnej z dnia 19 maja 2010 roku, która od 2018 roku nakłada obowiązek realizacji tego typu inwestycji, jako charakteryzujących się niemal zerowym zużyciem energii – mówi Marek Janikowski, wójt gminy Stoszowice.

Budownictwo energooszczędne = dodatni bilans energetyczny

Budynek szkoły został wyposażony w rozwiązania, dzięki którym charakteryzuje się niemal zerowym zużyciem energii. Zaprojektowano nie tylko ciepłochronne przegrody zewnętrzne, ale i energooszczędne instalacje z takimi urzadzeniami jak: pompy ciepła, system wentylacji mechanicznej z rekuperatorami, umożliwiającymi odzyskiwanie ciepła z budynku. Zainstalowano także szyby Climatop Lux, które umożliwiły oknom uzyskanie klasy energetycznej A, co znakomicie wpływa na dodatni bilans energetyczny budynku. Oznacza to, że zyski z pozyskanej energii słonecznej przewyższają straty spowodowane ucieczką energii cieplnej z pomieszczeń.

Prosta bryła budynku oraz jego odpowiednie usytuowanie umożliwiają oszczędność energii i maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Na dachu mają być ponadto zainstalowane panele fotowoltaiczne, dzięki którym szkoła będzie mogła pozyskiwać na swoje potrzeby energię ze słońca. W budynku szkoły powstała także indywidualna biologiczna oczyszczalnia ścieków.

 

Projektowanie szkoły o minimalnym zużyciu energii się opłaca

Przeprowadzona przez gminę analiza kosztów wykazała, że funkcjonowanie szkoły o niemal zerowym zużyciu energii kosztować będzie samorząd zaledwie 8 tys. zł rocznie, podczas gdy na utrzymanie tradycyjnego budynku szkoły trzeba wydać dziesięć razy więcej. Potwierdzają to wyniki analizy opracowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii („Analizy metod optymalizacji standardu energetycznego budynków z uwzględnieniem kryteriów ekonomicznych, ekologicznych i kosztów zewnętrznych”). Zdaniem ekspertów coraz bardziej opłacalne staje się maksymalne podnoszenie standardu energetycznego budynków publicznych do poziomu budownictwa pasywnego i około pasywnego. Według analizy, koszt budowy i 20-letniej eksploatacji szkoły o powierzchni 5182 m2, zbudowanej w bardzo wysokim standardzie energetycznym z wykorzystaniem pompy ciepła i kolektora słonecznego, może być o niemal 30 proc. (5,66 mln zł) mniejszy od nakładów poniesionych na tradycyjny obiekt podłączony do sieci ciepłowniczej.

– Do tej pory w Polsce nie budowano żadnych obiektów szkolnych, które wykorzystywałyby technologię charakteryzującą budownictwo pasywne. Tymczasem jest to kierunek rozwoju budownictwa na najbliższe lata. Powstanie nowej szkoły w Budzowie, pierwszego tego typu obiektu w Polsce zbudowanego w technologii pasywnej, jest dowodem na rosnącą świadomość sektora publicznego na temat korzyści ekonomicznych, społecznych i ekologicznych, jakie niesie ze sobą budownictwo o podwyższonym standardzie energetycznym – mówi Henryk Kwapisz, menadżer ds. kontaktów z administracją państwową i organizacjami branżowymi w Saint-Gobain.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej