Hala Gwardii w Warszawie ma tak wyglądać. Zobacz jak rewitalizacja odmieni to miejsce

2023-07-17 7:12

Hala Gwardii w Warszawie zmieni się w nowoczesną przestrzeń handlową, która jednocześnie będzie pełnić funkcję miejsca aktywności lokalnej. Ma tu być muzeum, strefa relaksu i studio bokserskie. Najbardziej jednak zmieni się otoczenie hali Gwardii. Nie ma w Warszawie drugiego takiego obiektu - zapewniają przedstawiciele firmy CBR Events, która złożyła ofertę na partnera miasta przy modernizacji hali Gwardii.

Spis treści

  1. Hala Gwardii w Warszawie zachowa historyczną wartość
  2. Większe zmiany wokół hali Gwardii
  3. Historia hali Gwardii
  4. Kiedy remont hali Gwardii?

Ofertę rewitalizacji i długoterminowej eksploatacji obiektu w ramach przetargu na obsługę hali Gwardii przez kolejne 30 lat złożyła miastu  firma CBR Events i właśnie zaprezentowała swój pomysł na to miejsce. Termin na składanie ofert w tym postępowaniu upłynął 12 lipca. Jak wyglądają plany inwestora na warszawską halę Gwardii?

Hala Gwardii w Warszawie zachowa historyczną wartość

Projekt zakłada zachowanie oryginalnego wyglądu budynku, jak również stalowej konstrukcji eksponowanej wewnątrz. Dopuszczalne przekształcenia wnętrza mają nie powodować utraty jego zabytkowej wartości. Budynek hali przejdzie więc niewielki remont według wytycznych konserwatora zabytku. Ma on objąć odnowienie konstrukcji, oczyszczenie murów, wymiana luksferów na większe tafle szkła.

Nowym elementem wnętrza hali Gwardii będzie antresola przesłonięta szklaną barierką, zachowującą widok na zabytkowe mury. Na antresoli zaplanowano centralny bar oraz stoliki restauracyjne.

W podziemnej części hali powstanie studio bokserskie i muzeum Feliksa "Papy" Stamma, które będzie nawiązaniem do klubu bokserskiego Gwardii, który tu działał.

Kosz remontu samej hali inwestor wycenił na 55 mln zł.

- Misją CBR Events jako operatora Hali Gwardii jest zarządzanie nią w taki sposób, aby w długiej perspektywie powstał w Warszawie obiekt porównywalny z nowoczesnymi halami targowymi takimi jak: Mercado da Riberia w Lizbonie, londyński Borough Market, nowojorski Chelsea Market, lyońskie Les Halles De Bocuse, Mercado Boqueria w Barcelonie, czy ostatnio zrewitalizowana Mercado do Balhao w Porto - wyjaśnia Robert Baj, prezes zarządu spółki CBR Events, zarządzającej obiektem przez ostatnie lata.

wnętrze Hali Gwardii
Autor: materiały prasowe W nowej Hali Gwardii przewidziany jest targ ze zdrową żywnością i strefa kulinarna

Większe zmiany wokół hali Gwardii

Plac przed halą Gwardii przejdzie całkowitą metamorfozę. Istniejący w tej chwili parking naziemny zniknie, a powstanie parking pod ziemią na 110 samochodów. Plac zostanie podzielony na części. Od południa inwestor chce stworzyć zieloną strefę kaskadową. Centralna część ma być wyłożona posadzką - w tej części mają być organizowane imprezy targowe. Na placu znajdzie się także miejsce na na wąską sadzawkę, która podkreśliłaby Oś Saską.

Historia hali Gwardii

Hale Mirowskie powstały na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona, jednakże zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Znacznemu uszkodzeniu uległy dekoracje rzeźbiarskie i attyki.

W 1950 roku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, stąd jej potoczna nazwa: hala Gwardii. Jedynie halę zachodnią przeznaczono wówczas na funkcję handlową. Przestrzeń Hali Gwardii wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę oraz trybunę. Piwnice również przebudowano na cele sportowe, tj. sale gimnastyczne, strzelnice, łazienki, itp. W latach 90. XX wieku przywrócono hali funkcję obiektu handlowego.

historyczny rysunek Hali Gwardii
Autor: UMW Rysunki techniczne Hali Gwardii z 1901 r. Elewacja i przekrój

Kiedy remont hali Gwardii?

Inwestor podał, że według założeń postępowania PPP prywatny partner będzie miał od momentu podpisania umowy rok na zaprojektowanie inwestycji i zdobycie pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Sama inwestycja ma potrwać około 18 miesięcy. Pod koniec remontu hali planuje się rozpoczęcie prac budowlanych przy parkingu podziemnym.

Ratusz zakłada, że oficjalny wybór partnera prywatnego i podpisanie z nim umowy nastąpi jesienią 2023. Do tego czasu potrwa ocena formalnoprawna złożonej oferty.

Zobacz też, jak pięknieje Warszawa. Zapraszamy na spacer po Warszawie, co warto tu zobaczyć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej