Będzie remont Hali Gwardii - zapowiada warszawski ratusz. Kto i kiedy zajmie się inwestycją?

2020-09-08 12:19
Hala Gwardii
Autor: materiały prasowe Wejście główne do Hali Gwardii w zachodniej elewacji budynku

Hala Gwardii zmieni się w nowoczesną przestrzeń handlowa, która jednocześnie będzie pełnić funkcję miejsca aktywności lokalnej. Warszawski ratusz ogłosił właśnie wielki remont Hali Gwardii - wschodniej Hali Mirowskiej. Nowa Hala Gwardii ma być gotowa na początku 2023.

Spis treści

  1. Nowa Hala Gwardii z genius loci
  2. Kto i kiedy wyremontuje Halę Gwardii?
  3. Historia Hali Gwardii

Nowa Hala Gwardii z genius loci

Miasto chce przywrócić Hali Gwardii jej historyczną funkcję handlowo-usługową. Zmodernizowany obiekt ma być też miejscem spotkań i integracji warszawiaków. Założenie nie dopuszcza jednak handlu wielkopowierzchniowego i dyskontowego.

Istotnym elementem planów miasta jest także upamiętnienie w odnowionej hali Feliksa Stamma, założyciela tzw. polskiej szkoły boksu.

Ze względu na wartość historyczną Hali Gwardii remont musi być prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Wykonawca m.in. odnowi i uzupełni zachowane detale bogato zdobionej fasady. Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi (np. ślady po kulach) zostaną zachowane

Cieszę się, że rozpoczynamy właśnie proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie - od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mam nadzieję, że wzorem podobnych miejsc z Barcelony, Berlina czy Londynu - Hala Gwardii dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi stanie się miejscem tętniącym życiem, znaczącym na mapie Warszawy.

Kto i kiedy wyremontuje Halę Gwardii?

Tego na razie nie wiadomo. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w imieniu Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił przetarg na projekt, remont i modernizację Hali Gwardii, a także docelowo na utrzymanie i zarządzanie wschodnią Halą Mirowską czyli tzw. Halą Gwardii. Inwestycja ma być zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Model ten zakłada, że partner prywatny sfinansuje modernizację obiektu, a następnie będzie nim zarządzał na czas określony w toku negocjacji. W zamian otrzymuje prawo do eksploatacji obiektu.

Procedura wyłonienia inwestora i podpisania umowy ma potrwać do grudniu 2021 r. Proces wyboru partnera składa się bowiem z kilku etapów. Są to prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczne, ekonomiczne i prawne. Zakończenie remontu Hali Gwardii przewidziane jest na I kwartał 2023.

wnętrze Hali Gwardii
Autor: materiały prasowe W nowej Hali Gwardii przewidziany jest targ ze zdrowa żywnościa, strefa kulinarna, a także kulturalna

Historia Hali Gwardii

Hale Mirowskie powstały na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona, jednakże zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Znacznemu uszkodzeniu uległy dekoracje rzeźbiarskie i attyki.

W 1950 roku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, stąd jej potoczna nazwa: Hala Gwardii. Jedynie halę zachodnią przeznaczono wówczas na funkcję handlową. Przestrzeń Hali Gwardii wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę oraz trybunę. Piwnice również przebudowano na cele sportowe, tj. sale gimnastyczne, strzelnice, łazienki, itp. W latach 90. XX wieku przywrócono hali funkcję obiektu handlowego. Obecnie Hala Gwardii wykorzystywana jest na cele kulturalno-handlowe.

historyczny rysunek Hali Gwardii
Autor: UMW Rysunki techniczne Hali Gwardii z 1901 r. Elewacja i przekrój
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej