Będzie remont Hali Gwardii - zapowiada warszawski ratusz. Kto i kiedy zajmie się inwestycją?

Hala Gwardii zmieni się w nowoczesną przestrzeń handlowa, która jednocześnie będzie pełnić funkcję miejsca aktywności lokalnej. Warszawski ratusz ogłosił właśnie wielki remont Hali Gwardii - wschodniej Hali Mirowskiej. Nowa Hala Gwardii ma być gotowa na początku 2023.
Spis treści
Nowa Hala Gwardii z genius loci
Miasto chce przywrócić Hali Gwardii jej historyczną funkcję handlowo-usługową. Zmodernizowany obiekt ma być też miejscem spotkań i integracji warszawiaków. Założenie nie dopuszcza jednak handlu wielkopowierzchniowego i dyskontowego.
Istotnym elementem planów miasta jest także upamiętnienie w odnowionej hali Feliksa Stamma, założyciela tzw. polskiej szkoły boksu.
Ze względu na wartość historyczną Hali Gwardii remont musi być prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Wykonawca m.in. odnowi i uzupełni zachowane detale bogato zdobionej fasady. Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi (np. ślady po kulach) zostaną zachowane
Cieszę się, że rozpoczynamy właśnie proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie - od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mam nadzieję, że wzorem podobnych miejsc z Barcelony, Berlina czy Londynu - Hala Gwardii dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi stanie się miejscem tętniącym życiem, znaczącym na mapie Warszawy.
Kto i kiedy wyremontuje Halę Gwardii?
Tego na razie nie wiadomo. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w imieniu Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił przetarg na projekt, remont i modernizację Hali Gwardii, a także docelowo na utrzymanie i zarządzanie wschodnią Halą Mirowską czyli tzw. Halą Gwardii. Inwestycja ma być zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Model ten zakłada, że partner prywatny sfinansuje modernizację obiektu, a następnie będzie nim zarządzał na czas określony w toku negocjacji. W zamian otrzymuje prawo do eksploatacji obiektu.
Procedura wyłonienia inwestora i podpisania umowy ma potrwać do grudniu 2021 r. Proces wyboru partnera składa się bowiem z kilku etapów. Są to prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczne, ekonomiczne i prawne. Zakończenie remontu Hali Gwardii przewidziane jest na I kwartał 2023.

Historia Hali Gwardii
Hale Mirowskie powstały na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona, jednakże zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Znacznemu uszkodzeniu uległy dekoracje rzeźbiarskie i attyki.
W 1950 roku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, stąd jej potoczna nazwa: Hala Gwardii. Jedynie halę zachodnią przeznaczono wówczas na funkcję handlową. Przestrzeń Hali Gwardii wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę oraz trybunę. Piwnice również przebudowano na cele sportowe, tj. sale gimnastyczne, strzelnice, łazienki, itp. W latach 90. XX wieku przywrócono hali funkcję obiektu handlowego. Obecnie Hala Gwardii wykorzystywana jest na cele kulturalno-handlowe.
