Basen kontra staw
Staw kąpielowy jest znacznie tańszy w wykonaniu oraz eksploatacji niż konwencjonalny basen z wodą uzdatnianą chemicznie. Woda jest w nim oczyszczana za pomocą naturalnych procesów, które zachodzą w zbiorowiskach roślin wodnych i bagiennych. Podstawowym problemem, z którym zmagają się użytkownicy zbiorników kąpielowych, jest rozwój glonów zarówno w wodzie, jak i na ścianach niecki.
Oczyszczanie wody w konwencjonalnym basenie polega na chemicznym zwalczaniu glonów (a wraz z nimi wszelkiego życia biologicznego) i wychwytywaniu ich w specjalnych filtrach. Środki chemiczne stosowane w tym celu – głównie związki chloru – nie są zupełnie obojętne dla środowiska i zdrowia (długotrwały oraz częsty kontakt z chlorowaną wodą może prowadzić do astmy).
Jak zbudować staw kąpielowy? - PRZECZYTAJ: Prywatne kąpielisko - staw w ogrodzie
PAMIĘTAJ!
Staw kąpielowy to dość skomplikowany obiekt, choć z pozoru przypomina zwykłe oczko wodne. Aby uniknąć kłopotów w eksploatacji, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta i fachowego wykonawcy. Zgodnie z przepisami na wybudowanie zbiornika wodnego o powierzchni powyżej 30 m2 (a staw kąpielowy zazwyczaj jest dużo większy) konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a tym samym wykonanie projektu i uzyskanie niezbędnych uzgonień, w tym pozwolenia wodnoprawnego.