Autostrada A2 – budowa kolejnego odcinka może ruszać. Jest ZRID na 12,5 km drogi między Siedlcami a Białą Podlaską

2023-08-18 13:52
Autostrada A2 budowa między węzłem Łukowisko a Sworami
Autor: GDDKiA Postępuje rozbudowa autostrady A2. Budowa kolejnych 12,5 km może startować.

Trwa rozbudowa autostrady A2. Budowa kolejnych 12,5 km drogi w kierunku granicy z Białorusią może wreszcie wystartować – wykonawca uzyskał decyzję ZRID. Jest jednak ryzyko, że prace budowlane się przedłużą.

Spis treści

  1. Autostrada A2 – budowa kolejnego odcinka gotowa do startu
  2. Budowa się opóźni? Wykonawca długo czekał na decyzję ZRID
  3. Odszkodowania dla wywłaszczonych już niedługo

Autostrada A2 – budowa kolejnego odcinka gotowa do startu

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, lada moment rozpocznie się budowa kolejnej części autostrady A2. Chodzi o 12,5 km drogi między węzłem Łukowisko a Sworami, na odcinku pomiędzy Białą Podlaską a Siedlcami. Docelowo rozbudowywana A2 dotrze aż do granicy z Białorusią.

– Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – podaje GDDKiA. – Umożliwia ona rozpoczęcie robót na odcinku pomiędzy węzłem Łukowisko a miejscowością Swory, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości.

Prace budowlane będą mogły wystartować niezwłocznie po przekazaniu wykonawcy – Przedsiębiorstwu Usług Technicznych Intercor – placu budowy, co powinno nastąpić lada moment. Za realizację odcinka wykonawca otrzyma prawie 370 mln zł.

Zobacz galerię: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Budowa się opóźni? Wykonawca długo czekał na decyzję ZRID

Zgodnie z umową podpisaną w 1 kwietnia 2021 r. prace budowlane nad kolejnym odcinkiem A2 powinny zakończyć się w grudniu 2024. GDDKiA podkreśla jednak, że możliwe jest opóźnienie, gdyż wykonawca odcinka musiał długo czekać na wydanie decyzji ZRID. Nie podano, jakiego opóźnienia można się spodziewać.

Przeczytaj: Autostrada A2 – Autostrada Wolności. Jest ZRID na 14 km autostrady A2 w woj. lubelskim

Warto dodać, że wydłużenie terminu realizacji inwestycji wymaga podpisania odpowiedniego aneksu do umowy. Za przekroczenie terminów umownych wykonawcy grożą wysokie kary finansowe.

– Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót – wyjaśnia GDDKiA.

Sprawdź: Od 1 lipca 2023 autostrady w Polsce będą darmowe! Mamy listę odcinków

Odszkodowania dla wywłaszczonych już niedługo

Wydanie decyzji ZRID to ważny moment także dlatego, że umożliwia on uruchomienie procedur dotyczących wypłaty odszkodowań właścicielom działek wywłaszczonych w związku z rozbudową A2. Odszkodowanie musi być co najmniej równe wartości rynkowej nieruchomości (ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego). Dodatkowo przysługują bonusy:

  • 10 tys. zł, jeśli odszkodowanie dotyczy budynku mieszkalnego albo budynku, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny,
  • o 5 proc. wartości nieruchomości, jeżeli nieruchomość zostanie przekazana GDDKiA w ciągu 30 dni od otrzymania od wojewody zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRID.

– Wojewoda wydaje decyzję ustalającą wysokość odszkodowania w terminie 30 dni od momentu, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna. Jednakże w przypadku, kiedy decyzji ZRID nadano rygor natychmiastowej wykonalności, wojewoda ustala odszkodowanie w terminie 60 dni, od dnia, w którym nadano ten rygor – wyjaśnia GDDKiA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej