Autostrada A2 – budowa kolejnego odcinka może ruszać. Jest ZRID na 12,5 km drogi między Siedlcami a Białą Podlaską

2023-08-18 13:52
Autostrada A2 budowa między węzłem Łukowisko a Sworami
Autor: GDDKiA Postępuje rozbudowa autostrady A2. Budowa kolejnych 12,5 km może startować.

Trwa rozbudowa autostrady A2. Budowa kolejnych 12,5 km drogi w kierunku granicy z Białorusią może wreszcie wystartować – wykonawca uzyskał decyzję ZRID. Jest jednak ryzyko, że prace budowlane się przedłużą.

Spis treści

  1. Autostrada A2 – budowa kolejnego odcinka gotowa do startu
  2. Budowa się opóźni? Wykonawca długo czekał na decyzję ZRID
  3. Odszkodowania dla wywłaszczonych już niedługo

Autostrada A2 – budowa kolejnego odcinka gotowa do startu

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, lada moment rozpocznie się budowa kolejnej części autostrady A2. Chodzi o 12,5 km drogi między węzłem Łukowisko a Sworami, na odcinku pomiędzy Białą Podlaską a Siedlcami. Docelowo rozbudowywana A2 dotrze aż do granicy z Białorusią.

– Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – podaje GDDKiA. – Umożliwia ona rozpoczęcie robót na odcinku pomiędzy węzłem Łukowisko a miejscowością Swory, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości.

Prace budowlane będą mogły wystartować niezwłocznie po przekazaniu wykonawcy – Przedsiębiorstwu Usług Technicznych Intercor – placu budowy, co powinno nastąpić lada moment. Za realizację odcinka wykonawca otrzyma prawie 370 mln zł.

Zobacz galerię: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Budowa się opóźni? Wykonawca długo czekał na decyzję ZRID

Zgodnie z umową podpisaną w 1 kwietnia 2021 r. prace budowlane nad kolejnym odcinkiem A2 powinny zakończyć się w grudniu 2024. GDDKiA podkreśla jednak, że możliwe jest opóźnienie, gdyż wykonawca odcinka musiał długo czekać na wydanie decyzji ZRID. Nie podano, jakiego opóźnienia można się spodziewać.

Przeczytaj: Autostrada A2 – Autostrada Wolności. Jest ZRID na 14 km autostrady A2 w woj. lubelskim

Warto dodać, że wydłużenie terminu realizacji inwestycji wymaga podpisania odpowiedniego aneksu do umowy. Za przekroczenie terminów umownych wykonawcy grożą wysokie kary finansowe.

– Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót – wyjaśnia GDDKiA.

Sprawdź: Od 1 lipca 2023 autostrady w Polsce będą darmowe! Mamy listę odcinków

Odszkodowania dla wywłaszczonych już niedługo

Wydanie decyzji ZRID to ważny moment także dlatego, że umożliwia on uruchomienie procedur dotyczących wypłaty odszkodowań właścicielom działek wywłaszczonych w związku z rozbudową A2. Odszkodowanie musi być co najmniej równe wartości rynkowej nieruchomości (ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego). Dodatkowo przysługują bonusy:

  • 10 tys. zł, jeśli odszkodowanie dotyczy budynku mieszkalnego albo budynku, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny,
  • o 5 proc. wartości nieruchomości, jeżeli nieruchomość zostanie przekazana GDDKiA w ciągu 30 dni od otrzymania od wojewody zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRID.

– Wojewoda wydaje decyzję ustalającą wysokość odszkodowania w terminie 30 dni od momentu, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna. Jednakże w przypadku, kiedy decyzji ZRID nadano rygor natychmiastowej wykonalności, wojewoda ustala odszkodowanie w terminie 60 dni, od dnia, w którym nadano ten rygor – wyjaśnia GDDKiA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej