Austriacy najlepiej poczuli klimat Śląska

2007-06-22 16:14
muzeum
Autor: brak danych

Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego Muzeum Śląskiego. Zwyciężyły symbolizm i nawiązanie do tradycji miejsca. Autorem pracy jest austriacka pracownia Riegler Riewe Architecten. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Przypomnijmy: konkurs na koncepcję architektoniczną nowego Muzeum Śląskiego oraz zagospodarowanie części terenu byłej kopalni "Katowice" został ogłoszony 30 października 2006 roku. Przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy. Uczestnicy musieli przygotować m.in. architektoniczno-urbanistyczną koncepcję nowego gmachu głównego, centralnego holu, istniejących budynków dawnego magazynu odzieży i maszynowni wieży wyciągowej szybu "Warszawa" - rewaloryzowanych i adaptowanych dla nowych funkcji.  W sumie 2,7 ha powierzchni do zagospodarowania. Prace można było składać do 24 kwietnia 2007 roku.
Spośród 18 nadesłanych projektów największe wrażenie na jurorach zrobiła koncepcja austriackiej pracowni Riegler Riewe Architecten. O wyniku zadecydowała przede wszystkim jej oryginalność. W opinii czytamy: "(...) praca o wielkiej wymowie symbolicznej, związana jednoznacznie z miejscem, w którym ma powstać i z jego pamięcią, tworzy jedyny w swoim rodzaju punkt odniesienia dla kultury oraz historii miasta i regionu, promieniujący na kraj i zagranicę. Zejście z powierzchni muzeum pod ziemię podkreśla związek jego zbiorów z górniczą historią Śląska, a miejsce czarnego skarbu, skrytego w głębi ziemi, zajmują tu skarby kultury i pamięci".
Do wyobraźni mogą ponadto przemówić szklane bryły świetlnych wież, które wyrastają z terenu, ukształtowanego w formie naturalnego parku. A wszystko to w otoczeniu zieleni, światła i wody. Projekt zakłada ponadto, że dwa sąsiednie budynki zostaną zaadaptowane na kawiarnię, restaurację oraz wystawy czasowe.  "Schodząc do poziomu zbiorów, zwiedzający ma poczucie odkrywania tego, co kryje w sobie ziemia, nie tracąc kontaktu ze światłem dnia, które spływa z góry. Prosty układ planu zapewnia wielką elastyczność w jego użytkowaniu, a otoczenie go tak potężnym akumulatorem chłodu i ciepła, jakim jest ziemia, jest rozwiązaniem korzystnym, zarówno dla bilansu energetycznego, jak i dla kosztów eksploatacji"- czytamy w uzasadnieniu.

W konkursie nie przyznano drugiej nagrody. Trzecią i po 50 tys. zł odebrały dwie pracownie: Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne z Krakowa oraz Dick Van Gameren Architecten z Amsterdamu. Wyróżnienie specjalne przyznano projektowi, który wyszedł ze studia Marek Rytych Architekt. Jurorzy docenili również prace poznańskiego biura LINEA, paryskiego Benoit Cornette Architectes oraz koszalińskiego Herman i Śmierzewski. Konkursowe prace będzie można obejrzeć podczas specjalnej wystawy, zorganizowanej na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice.
Prace budowlane mają ruszyć w 2009 roku, a  ich zakończenie planowane jest na rok 2011. Kolejnym etapem będzie adaptacja pozostałych poprzemysłowych obiektów dawnej kopalni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej