Park wodny w Rzeszowie "wywala z butów", ale umowę podpisali po cichu. Dlaczego?

2024-05-22 12:43

Nowy aquapark w Rzeszowie to będzie obiekt, jakiego w Polsce jeszcze nie ma. M.in. będzie tu wodeon, czyli wodne kino. Zaprojektowali go architekci z pracowni TK Holding. Jednak nie doszło do podpisania umowy w zakładanym terminie. O tym, jakie perypetie były z podpisaniem umowy, architekci szczerze opowiedzieli na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Co dalej z parkiem wodnym w Rzeszowie?

Spis treści

 1. Projekt TK Holding
 2. Co będzie w parku wodnym w Rzeszowie?
 3. Wybór projektanta aquaparku w Rzeszowie
 4. Gdzie powstanie rzeszowski park wodny i kiedy?
 5. Zobacz na wizualizacjach, jak ma wyglądać aquapark w Rzeszowie
Park Wodny w Rzeszowie

Projekt TK Holding

– Buty mi spadły – miał powiedzieć prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, gdy zobaczył projekt. Nowy aquapark w Rzeszowie zaprojektowali architekci, którzy specjalizują się w takich projektach: TKHolding Truszczyński Kobierzewski sp. z o.o. Ci sami, którzy zaprojektowali Fabrykę Wody w Szczecinie, obiekt, który jeszcze przed otwarciem zyskał miano najnowocześniejszego w Polsce i jednego z najlepszych w Europie. A także m.in. Park Wodny Tychy, Aquadrom w Rudzie Śląskiej i wiele aquaparków w Niemczech.

Co będzie w parku wodnym w Rzeszowie?

Rzeszowski aquapark też ma być jednym z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych w tej części Europy. Powstaną tu m.in. wewnętrzny basen z plażą z piasku, zjeżdżalnie, w tym pontonowe, strefa zabaw, basen ze sztuczną falą. Specjalne świetliki mają przepuszczać promienie UV. Będzie też coś, czego w Polsce jeszcze nie ma: wodeon, czyli wodne kino. Zaplanowano to tak:

 • oddzielona od pozostałych część dla najmłodszych ze zjeżdżalniami
 • wewnętrzny basen z piaskową plażą oraz strefą zabaw
 • Edukatorium – część edukacyjna dla dzieci i młodzieży, której motywem przewodnim będzie grywalizacja (nauka z wykorzystaniem mechanizmów i technik znanych z gier komputerowych)
 • strefa basenów zewnętrznych
 • duże saunarium, czyli strefa saun (tu m.in. sauny ceremonialne)
 • leniwa rzeka wypływająca także na zewnątrz obiektu
 • grota tematyczna
 • basen ze sztuczną falą
 • 25-metrowy basen z ruchomym dnem.

Wybór projektanta aquaparku w Rzeszowie

Projektanta wybrano w drodze dialogu konkurencyjnego. Miasto negocjowało z trzema firmami, które miały przygotować koncepcje inwestycji wraz ze szczegółowym opisem. - Wybraliśmy firmę, która zaprojektuje rzeszowski aquapark, to TK Holding - ogłosił wiosną 2024 prezydent miasta. Ich oferta była najdroższa, ale zrobiła największe wrażenie.

A my w biurze już otwieraliśmy szampana - opowiadają architekci. - W końcu nad inwestycją cały zespół pracował 1,5 roku. Projekt był uzgadniany ze specjalistami z różnych branż, m.in. ze strażakami, a nawet z reżyserami. Bawimy się światłem tak, żeby tworzyć filmowe wnętrze, dobierać takie kolory, żeby np. skóra dobrze wyglądała. 

Niestety. Choć media już ogłosiły, że niebawem podpisanie umowy, wcale tak nie było. Szampana trzeba było schować. Powód: projektant, który zajął drugie miejsce, odwołał się do KIO (Krajowa Izba Odwoławcza). Podnosił kwestie proceduralne. Podpisanie umowy stanęło pod znakiem zapytania. To było w okolicach Wielkanocy.

KIO ostatecznie oddaliło odwołanie, a my... drugi raz otwieraliśmy szampana - opowiadają architekci TK Holding na YouTube. - Ale przez to całe zamieszanie, i dodatkowo wybory samorządowe, umowę podpisaliśmy między pierwszą a drugą turą nie mają pewności, kto będzie prezydentem, kiedy będzie realizowana.

Gdzie powstanie rzeszowski park wodny i kiedy?

Nowy aquapark w Rzeszowie, razem z parkingiem, zajmie sześć hektarów na osiedlu Staromieście, w rejonie ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Welca. Projektowanie obiektu potrwa 18 miesięcy od momentu podpisania umowy (co nastąpiło w kwietniu 2024). Projekt parku wodnego w Rzeszowie powinien być gotowy we wrześniu 2025. Miasto zapłaci za niego 13 mln zł. Potem zacznie się budowa. Ma potrwać może potrwać 1,5 - 2 lata. Na park wodny miasto będzie musiało wydać ok. 250 mln zł. 

Zobacz na wizualizacjach, jak ma wyglądać aquapark w Rzeszowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej