Oto największa sauna na świecie. Jest w Polsce! Właściciel płaci za gaz 60 tys. zł miesięcznie

2024-04-18 16:19

Największa sauna na świecie jest w Polsce. To Colosseum, które mieści 300 osób. Naprawdę wygląda jak rzymskie koloseum. Właściciel gigantycznej sauny płacił do niedawna 300 tys. zł miesięcznie za gaz. Do ogrzania Colosseum potrzeba 7 pieców o mocy 36 Kw. Wszystko tu ocieka złotem i przypomina starożytny Rzym. Zobaczcie zdjęcia. Oto Pałac Saturna i Termy Rzymskie w Czeladzi.

Spis treści

  1. Historia największej sauny
  2. Oto największa sauna na świecie. Jest w Polsce! Galeria zdjęć
  3. Colosseum, sauna na 300 osób
  4. Ile kosztuje ogrzanie sauny?
Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany

Największa sauna na świecie jest w Polsce. To Colosseum. Jest w niewielkiej miejscowości Czeladź na południu kraju, w woj. śląskim, i ma już trzy lata. To część saunarium Termy Rzymskie w Pałacu Saturna. Colosseum, która z założenia miała mieścić 300 osób (okazało się, że mieści więcej), naprawdę wygląda jak koloseum.

Historia największej sauny

Właściciel term, Leszek Pustułka, wymyślił ją sobie w Weronie, kiedy oglądał tamtejsze koloseum. I pomyślał: Takie coś chcę mieć u siebie. W 2018 wmurowano kamień węgielny pod budowę Colosseum i całej nowej części kompleksu z basenem i sceną.

I w Colosseum, i w całym kompleksie wystrój może przyprawić o zawrót głowy. W skrócie: wszystko tu miało ociekać złotem i ocieka. Na ścianach są freski, złocenia. Mnóstwo tu odniesień do antyku. Na wejściu górnym, nad drzwiami w nowej części, jest data: cyframi arabskimi wyryto: 2020 (AD MMXX). Powyżej są litery SPQR, z łaciny: Senatus Populusque Romanus. Ta formuła oznacza „senat i lud rzymski”. Takie napisy do dziś możemy spotkać np. w Rzymie. Na portalu wiodącym do sauny Colosseum jest odwzorowany fragment Ołtarzu Pokoju. Jest wykonany z dekoracyjnego betonu. Taki był zamysł:  – To nie sauna, to będzie dzieło sztuki – mówił mi kilka lat temu, gdy planował Colosseum.

Oto największa sauna na świecie. Jest w Polsce! Galeria zdjęć

Colosseum, sauna na 300 osób

  • ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych
  • budynek jest wysoki na 12 metrów.
  • Nagrzanie wielkiej sauny trwa 40 minut.
  • Nagrzewa ją 7 pieców o mocy 36 Kw każdy.

Ogromne Colloseum obecnie czynne jest od piątku do niedzieli. Odbywają się tu seanse saunowe, mistrzostwa świata, pokazy walk gladiatorów, w których wcielają się saunamistrzowie. Rekord jednego seansu to 353 osoby w Colosseum. Ale zabrakło już miejsca na ławkach, ludzie siedzieli na schodkach. To było wtedy, gdy na Noc Saunową przyszło tu 460 osób.

Budowa Colosseum i nowej części saunarium kosztowała 15 mln zł. A kiedy największa sauna na świecie była gotowa, przyszła pandemia i nie można było jej otworzyć. Kiedy w końcu się udało, oficjalnie – w czerwcu 2021 – zaczął się czas ogromnych rachunków za prąd i gaz. Bo Colosseum zużywa mnóstwo energii.

Ile kosztuje ogrzanie sauny?

– Zużywamy 850 kilowatów energii elektrycznej. 19 saun i łaźni pobiera niesamowite ilości energii. Samo Colosseum na godzinę pobiera 240 kWh – wylicza Leszek Pustułka, właściciel term.

O ile jeszcze rod, dwa lata temu łapał się za głowę na widok rachunków, dziś jest zadowolony. Miesięcznie płaci za gaz 60 tysięcy złotych. Tak, to powód do zadowolenia.

- Sytuacja się unormowała. W styczniu zapłaciliśmy ostatni rachunek za gaz w wysokości 300 tys. zł. Takie ceny mieliśmy wcześniej zakontraktowane: 800 zł za megawatogodzinę. Teraz megawatogodzina kosztuje nas 160 zł – mówi właściciel.

Na pytanie, czy dziś te odważyłby się postawić Colosseum, największą saunę w Polsce i na świecie, odpowiada: Tak! Ta sauna sprawia mi ogromną frajdę. To ważniejsze od pieniędzy.

A do tych, którzy kilka lat temu nie wierzyli w ten pomysł, ma zaproszenie: Zapraszam do sauny – uśmiecha się. Godzina kosztuje 40 - 70 zł, trzy – 65 - 130 zł, a cały dzień – 85 – 175 zł. Niższe są ceny dla posiadaczy karty klubowej.

Zobacz najpiękniejszą łazienkę w pałacu w Polsce

Kąpał się tu John Malkovich

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej