Wynajem mieszkania Łódź, październik 2023. Sprawdź, ile płacą lokatorzy za mieszkania do wynajmu w Łodzi

2023-10-10 15:28
Wynajem mieszkania Łódź, sierpień 2023
Autor: Mariusz Purta Pod względem cen wynajmu mieszkania Łódź jest miastem stosunkowo tanim.

Jeśli chodzi o koszty wynajmu mieszkania, Łódź jest jednym z tańszych miast. Ile kosztują dziś mieszkania do wynajmu w Łodzi? Sprawdź aktualną wysokość czynszów i dowiedz się, w których częściach miasta najlepiej szukać okazji.

Spis treści

 1. Wynajem mieszkania Łódź 2023. Sprawdź aktualne koszty najmu według ekspertów Otodom Analytics
 2. Ceny mieszkań do wynajmu – Łódź z punktu widzenia ekspertów Expandera i Rentier.io
 3. Wynajem mieszkania Łódź, październik 2023 – raport Muratora z podziałem na dzielnice

Wynajem mieszkania Łódź 2023. Sprawdź aktualne koszty najmu według ekspertów Otodom Analytics

Pod względem kosztu wynajmu mieszkania Łódź nie znajduje się w cenowej czołówce – na tle innych dużych miast najemcy są w stosunkowo dobrej sytuacji. Konkurencja o lokale jest jednak duża. A co z cenami? Jak podają eksperci Otodom Analytics, którzy co miesiąc badają czynsze, w sierpniu 2023 (najświeższe dostępne dane) w Łodzi za wynajem mieszkania płacono średnio 2179 zł. Warto pamiętać, że ta uśredniona wartość obejmuje zarówno bardzo drogie, jak i wyjątkowo tanie oferty.

Przy poszukiwaniach mieszkania na wynajem duże znaczenie ma powierzchnia lokalu. Jak podają analitycy, ceny poszczególnych metraży kształtują się w Łodzi następująco:

 • do 40 m2 – 1692 zł/mies.,
 • 40–59 m2 – 2237 zł/mies.,
 • 60–89 m2 – 3041 zł/mies.,
 • od 90 m2 – 3998 zł/mies.

Dobra wiadomość dla najemców jest taka, że podobnie jak w innych miastach, w Łodzi od grudnia 2022 r. czynsze spadają. II kwartał 2023 przyniósł chwilową stabilizację stawek za najem, jednak później czynsze znów zaczęły iść w dół.

Ceny mieszkań do wynajmu – Łódź z punktu widzenia ekspertów Expandera i Rentier.io

Cenom wynajmu w Łodzi przyglądają się regularnie także eksperci Expandera i Rentier.io. Najnowszy raport na temat sytuacji na rynku opublikowali oni po zakończeniu II kwartału 2023. Jak wskazują analitycy, w sierpniu (najświeższe dostępne dane) za przeciętne mieszkanie do wynajmu płaciło się w Łodzi 47 zł/m2 miesięcznie (bez opłat licznikowych i administracyjnych). Było to o 2% więcej niż w lipcu i o 3% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

– Od października 2022 r. na rynku najmu mieliśmy stabilizację stawek. Czerwiec, lipiec i sierpień przyniosły jednak wzrosty. Początkowo były one niewielkie, ale w sierpniu nastąpiło wyraźne przyspieszenie – wzrost o 2,5% m/m. Stawki wzrosły aż w 14 z 17 badanych miast – podają eksperci Expandera i Rentier.io.

Jeśli chodzi o to, jak zmieniały się ceny małych, średnich i dużych mieszkań, to w II kwartale 2023 (najnowsze dostępne dane) w Łodzi wyglądało to tak:

 • małe mieszkanie – 59 zł/m2 (o 2,8% taniej niż w I kwartale),
 • średnie mieszkanie – 43 zł/m2 (o 6,8% taniej niż w I kwartale),
 • duże mieszkanie – 39 zł/m2 (o 1,6% drożej niż w I kwartale).
Pamiętaj

Do podanych wyżej kwot czynszu trzeba doliczyć opłaty licznikowe (media) oraz administracyjne (m.in. dla spółdzielni).

Wynajem mieszkania Łódź, październik 2023 – raport Muratora z podziałem na dzielnice

Z perspektywy osób zainteresowanych wynajmem mieszkania 2023 rok przyniósł zmianę na plus – czynsze zaczęły spadać w większości miast, w tym także w Łodzi. Typowe było też przejście od spadków do stabilizacji cen najmu, jakiego doświadczyła Łódź. Później jednak znów przyszły spadki, co zapewne ucieszy najemców.

Jakie ceny mieszkań do wynajmu w poszczególnych częściach Łodzi można obecnie spotkać? Dane z ofert w II kwartale 2023 (najnowsze dostępne dane) podsumowali eksperci Otodom Analytics, którzy podali następujące kwoty:

 • Teofilów – 1829 zł/mies.,
 • Chojny-Dąbrowa – 1980 zł/mies.,
 • Górna – 2029 zł/mies.,
 • Radogoszcz – 2165 zł/mies.,
 • Widzew – 2183 zł/mies.,
 • Bałuty – 2239 zł/mies.,
 • Polesie i Retkinia – 2251 zł/mies.,
 • Śródmieście – 2378 zł/mies.

Szukając mieszkania na wynajem w Łodzi, warto pamiętać, że najlepsze oferty szybko znikają. Jednocześnie jednak trzeba uważać na oszustów, którzy proponują, że zarezerwują mieszkanie w zamian za określoną kwotę (np. kaucja plus czynsz za pierwszy miesiąc). Przekazywanie nieznajomym jakichkolwiek sum przed podpisaniem umowy jest bardzo ryzykowne i może się skończyć utratą pieniędzy.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czytaj więcej