Nowoczesny kompleks energetyczno-wydobywczy w Rybniku

2016-07-28 16:31
Bapro Energy Complex
Autor: www.rybnik.com.pl

Spółka Bapro chce wybudować na terenie Rybnika kompleks energetyczno-wydobywczy z zastosowaniem innowacyjnych technologii pod nazwą Bapro Energy Complex (BEC). Inwestycja ma dostarczyć na rynek 3 tysiące miejsc pracy w nowym zakładzie i kilka tysięcy w branżach związanych z górnictwem. Koszt przedsięwzięcia to 8 mln zł.

Projekt zakłada połączenie w jednym miejscu procesu wydobycia węgla, produkcji energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o nowoczesne technologie i wysokiej jakości paliwo węglowe. Chodzi o możliwość produkcji energii z węgla przy emisji zbliżonej do wartości występującej przy spalaniu gazu.

Realizacja przedsięwzięcia planowana jest w Strefie Przemysłowej w okolicy Elektrowni Rybnik, w rejonie ulic Podmiejskiej, Ekonomicznej oraz Golejowskiej na terenach nie należących do miasta, przeznaczonych od wielu lat w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod zabudowę przemysłową. Esploatacja złoża węgla „Paruszowiec” prowadzona będzie w głównej mierze na terenach niezurbanizowanych, w minimalnym stopniu dotyczyć będzie obszarów zamieszkałych dzielnic Rybnik-Pónoc, Paruszowiec-Piaski i Wielopole – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

W ramach inwestycji powstanie nowoczesny blok energetyczny do wytwarzania energii cieplnej o łącznej mocy 600 MW, zakład wydobywczy węgla kamiennego z planowaną wydajnością 3 milionów ton rocznie oraz zakład przeróbki węgla produkującego. Rocznie będzie można produkować 4056 MW energii elektrycznej i 1261 TJ energii cieplnej.

W planach jest również budowa instalacji do wychwytywania CO2 oraz zakład odsalania wód w celu wykorzystania ich do celów gospodarczych. Przedsięwzięcie zakłada również modernizację istniejącej infrastruktury elektrowni, która ma się przyczynić do zwiększenia ochrony środowiska. Odpady płynne i stałe redukowane mają być poprzez ich powtórne wykorzystanie, a wody powierzchniowe chronione.

Bapro Energy Complex dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym i efektowi synergii daje możliwość wykorzystania węgla w energetyce, z uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej określonych w tzw. „pakiecie klimatycznym”. Daje to wieloletnią perspektywę rozwoju dla regionu rybnickiego pod względem bezpieczeństwa energetycznego i wykorzystania własnych bogactw naturalnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy – tłumaczy Mirosław Hojka z firmy Bapro.

Aktualnie spółka prowadzi prace dokumentacyjne dotyczące wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla, którą planuje uzyskać w 2017 roku. Miasto będzie monitorowało cały proces przedinwestycyjny z punktu widzenia mieszkańca. Wyrazem tego będą m.in. planowane konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnic objętych przedsięwzięciem. Zgodnie z założeniami budowa miałaby się rozpocząć w trzecim kwartale 2017 i zakończyć w 2022.

Inwestycja w ogrzewanie podtynkowe. Czy się opłaca? >>

Nazwa inwestycji: Bapro Energy Complex (BEC)
Lokalizacja: Rybnik
Funkcja: kompleks energetyczno-wydobywczy
Inwestor: Bapro
Koszt inwestycji: 8 mln zł
Rozpoczęcie budowy: III kwartał 2017
Zakończenie budowy: 2022

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej