Dom pasywny. Budowa domu pasywnego z zastosowaniem popularnych rozwiązań budowlanych

2012-10-18 11:15
Dom pasywny Niemcy
Autor: Piotr Jurkiewicz Duży trzykondygnacyjny dom pasywny zamieszka rodzina z czworgiem dzieci.

Budowa domu pasywnego nie musi wymagać zastosowania super nowoczesnych technologii. Dom pasywny, który powstaje w Hanowerze budowany jest z tradycyjnych materiałów.

 • o wykorzystaniu tradycyjnych technologii budowlanych do budowy domów pasywnych
 • o niemieckich doświadczeniach przy budowie domów energooszczędnych
 • Projekt tego domu pasywnego powstał w niemieckiej pracowni Rott.Schrimer. Energooszczędny dom budowany jest na osiedlu zero e park w Hanowerze. Zero e park będzie największym w Europie osiedlem o zerowej emisji CO2. Na terenie o powierzchni 26 ha zaplanowano 330 działek pod domy pasywne – wolno stojące, bliźniaki i szeregowce. Aby można było mówić o zerowej emisji CO2 całego osiedla, energia niezbędna do funkcjonowania domów w standardzie pasywnym będzie bilansowana przez energię odnawialną uzyskiwaną z budowanej w pobliżu elektrowni wodnej. Każdy z właścicieli działek jest zobowiązany do wykupienia w niej udziałów.

  Właściciel prezentowanego domu kupił działkę i zatrudnił biuro architektoniczne Rott.Schirmer do zaprojektowania domu pasywnego dostosowanego do indywidualnych wymagań swojej rodziny.

  Projekt domu musiał uwzględnić szczegółowe ograniczenia zapisane w planie zabudowy osiedla dotyczące lokalizacji budynku na działce oraz maksymalnej wysokości zabudowy w poszczególnych miejscach. Właśnie te regulacje oraz orientacja parceli w stosunku do stron świata umożliwiają wszystkim domom w osiedlu wypełnienie warunku zapisanego w umowie kupna działki, że dom po wybudowaniu ma uzyskać certyfikat domu pasywnego. Niespełnienie tego wymogu może oznaczać dla inwestora 15 tysięcy euro kary.

  Projekt domu pasywnego

  Bryła kształtowana jest zgodnie z zasadami budynków pasywnych. Dom nie ma piwnicy, jego powierzchnia wynosi 220 m2. Jest prosty i dzięki trzem kondygnacjom ma bardzo korzystny stosunek powierzchni ogrzewanej do powierzchni przegród zewnętrznych. Rozplanowanie wnętrz zostało konsekwentnie podporządkowane zasadzie, zgodnie z którą pomieszczenia mieszkalne znajdują się od południa i mają okna służące jako źródła ciepła z energii słonecznej, a jednocześnie zapewniające kontakt z główną częścią ogrodu, od północy natomiast są zlokalizowane pomieszczenia pomocnicze z minimalną ilością przeszkleń.

  Na parterze, od północy, znajdują się strefa wejścia z toaletą i pomieszczenie gospodarcze, a od strony południowej – jednoprzestrzenny duży pokój z kuchnią o wysokości półtorej kondygnacji. Schody prowadzące na górę są otwarte na tę główną przestrzeń. Widać z nich przez wysokie południowe okna salonu taras i ogród. Na pierwszym i drugim piętrze w trakcie południowym zaplanowano sypialnie, a w północnym – łazienki, garderoby oraz pomieszczenie techniczne. Do budynku głównego przylega część parterowa z zadaszonym miejscem na dwa samochody i pomieszczeniem składowo-gospodarczym. Spod zadaszenia można wejść do domu przez składzik-spiżarnię. Warto zwrócić uwagę na staranne zaplanowanie wielkości pomieszczeń.

  Pokoje nie są zbyt duże. Ich wymiary są podobne do tych, jakie częściej spotykamy w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym niż w samodzielnych domach.

  Budowa domu pasywnego

  Podstawowe rozwiązania budowlane przegród są dobrze znane. Ściana zewnętrzna domu pasywnego jest murowana z bloczków wapienno-piaskowych na pióro i wpust, klejonych na cienkie spoiny poziome z pustymi spoinami pionowymi. Zdarzają się też miejsca murowane tradycyjnie na pełną spoinę o większej grubości.

  Ściana od zewnątrz jest ocieplona płytami izolacji termicznej w systemie ETICS. Ociepleniem jest warstwa 22 cm poliuretanu, dzięki której U ściany wynosi 0,11 W/(m2K). Dach o konstrukcji z lekkich dwuteowych belek drewnianych jest izolowany wełną mineralną i osiąga U = 0,11 W/(m2K). Rozwiązanie fundamentów, choć dość proste, rzadziej stosuje się w Polsce. Dom jest posadowiony w płytkim wykopie na żelbetowej płycie fundamentowej wybetonowanej na warstwie szkła piankowego o grubości 25 cm. Dzięki temu wartość U podłogi na gruncie w ynosi 0,15 W/(m2K).

  Konstrukcja zadaszenia garażu jest oddzielona od ścian i fundamentów domu, więc nie zakłóca ciągłości izolacji termicznej, to znaczy nie tworzy mostków cieplnych. Okna drewniano-aluminiowe z dodatkowym rdzeniem izolacyjnym w profilu ramy są oszklone izolacyjnym zestawem dwukomorowym. Współczynnik U okna z uwzględnieniem montażowych mostków termicznych wynosi 0,63 W/(m2K). Co ciekawe, okna są osadzone tradycyjnie w warstwie nośnej ściany zamiast w ociepleniu, a więc niezgodnie z zaleceniami dla budynków pasywnych. Wybranie takiego sposobu montażu uzasadnia się łatwością jego wykonania.

  Szczelność powietrzna zewnętrznej powłoki budynku będzie uzyskana dzięki tynkowi wewnętrznemu na ścianach i obwodowemu uszczelnieniu okien taśmami samoprzylepnymi. W dachu zastosowano membranę powietrznoszczelną pozwalającą na migrację pary wodnej. Próba szczelności nastąpi w czasie procedury certyfikacyjnej.

  Instalacje w domu pasywnym

  Za ogrzewanie i wentylację domu odpowiada umieszczona w pomieszczeniu technicznym na pierwszym piętrze kompaktowa centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ze zintegrowaną pompą ciepła i zasobnikiem ciepłej wody. To samo urządzenie dostarcza także ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo przewidziano możliwość intensywnej wentylacji w lecie przez otwierane na przestrzał pełne panele okienne. Na dachu budynku gospodarczego zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne produkujące prąd na potrzeby domu z możliwością odsprzedaży go do sieci. Potrzeby energetyczne obliczone na etapie projektowania spełniają wymagania budynku pasywnego i wynoszą 14 kWh/m2 rocznie. Właściciele zainstalowali w budynku system monitoringu parametrów klimatu wewnętrznego i zewnętrznego, w tym między innymi czujniki temperatury pod płytą fundamentową, na różnych głębokościach.

  dom pasywny niemcy
  Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Rzut parteru domu pasywnego. Bryła jest zwarta, a powierzchnia ogrzewana – ograniczona. Samochód będzie garażowany pod wiatą

  Ułatwieniem w finansowaniu budowy domów pasywnych w Niemczech są dotacje z organizacji KfW i ProKlima wspomagających budownictwo energooszczędne, oraz możliwość zaciągania kredytów na preferencyjnych warunkach związana z uzyskaniem certyfikatu Passive Haus Institut. Zero e p ark jest znanym projektem odwiedzanym przez wielu gości i inwestorzy postanowili to wykorzystać. W zamian za umieszczenie informacji o stosowanych materiałach i produktach negocjują korzystne ceny ich zakupu. Ciekawe, jaki będzie wynik finansowy po zsumowaniu kwot na koniec inwestycji. Według wstępnych szacunków koszt 1 m2 w osiedlu będzie zbliżony do ceny standardowych domów w podobnych dzielnicach Hanoweru.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  Materiał Partnerski

  Materiał sponsorowany

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej