Zmiany na Złotej

2007-05-22 11:51
Złota
Autor: brak danych

Gmach przy ulicy Złotej i Zgody w Warszawie zamieni się wkrótce w nowoczesny biurowiec. Mimo iż prace budowlane trwają już 2 lata, na widoczne efekty będzie trzeba jeszcze poczekać. Tymczasem pierwsze zmiany mają miejsce pod budynkiem.

Kamienica jest bardzo ciężka, w związku z czym trwają prace nad wstrzykiwaniem betonu pod fundamenty. Dlatego z zewnątrz gmach wygląda zupełnie tak samo jak w 2005 roku. Budynek będzie miał dwie podziemne kondygnacje: pierwsza będą stanowić stare piwnice, obecnie zmodernizowane na tyle, by mogły się tam mieścić np. restauracje. W związku z trwającymi pracami pogłębiono je tak, że mają 4,5 m wysokości. Inwestor planuje zachować tam unikatowy sejf wyprodukowany na początku XX wieku przez fabrykę Cegielskiego, który przed wojną służył Kasie Pożyczkowej Przemysłowców Warszawskich. Na garaże przeznaczono niższy poziom. W kwietniu zaplanowano zakończenie pierwszego etapu, by kolejno przejść do następnych podziemnych prac na tyłach budynku.
Modernizacja kamienicy przeprowadzona zostanie na podstawie zaakceptowanego przez konserwatora zabytków projektu z pracowni Jerzego Bogusławskiego. Na szczęście wcześniejsza wstępna koncepcja podwyższenia gmachu o szklaną nadbudowę nie znalazła w ratuszu akceptacji. Właściciel, Tadeusz Matan także nie zamierzał jej realizować - plan był "spadkiem" po poprzednim właścicielu. Mino to budynek będzie zgrabnie łączył starą, klasyczną formę z nowoczesną - nad drugą częścią parkingu powstać ma nowy, sześciopiętrowy gmach. Między nimi istnieć będzie elipsoidalne atrium przykryte szklanym dachem, a na tyłach kamienicy zmieści się klatka schodowa z windą obsługująca obie części budynku - Stary gmach zostanie pieczołowicie odremontowany. Na samą tylko renowację rzeźby na dachu wydam ponad 100 tys. zł. Nowa część nie będzie udawać zabytku, będzie utrzymana w nowoczesnym stylu - zapowiada inwestor.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej