Galeria handlowa Złoty Dom
W sercu zielonogórskiej Starówki, nieopodal Ratusza, powstaje jedna z ciekawszych inwestycji w tym mieście – galeria handlowo-rozrywkowa Złoty Dom. Inwestor – spółka CN-Tower-Plaza Sp. z o.o. planuje zakończyć realizację obiektu pod koniec bieżącego roku.
Projekt architektoniczny budynku opracował inż. Ryszard Grzegorzewski z Pracowni Usług Projektowych i Nadzoru. Życzeniem inwestora było stworzenie obiektu o jednorodnym wnętrzu i elewacji frontowej, w której zachowano historyczny podział kamienic, świadczący o tożsamości miejsca. Nazwa galerii nawiązuje do istniejącego tu do lat 80-tych centrum handlowego, do zewnętrznych elementów konstrukcyjnych (wykonanych z błyszczącej miedzi i aluminium) oraz przeszklenia ze szkła refleksyjnego o złotym odcieniu, przebiegającego przez wszystkie kondygnacje naziemne.
Inwestor ma nadzieję, że Złoty Dom stanie się atrakcją Starówki, wizytówką i ozdobą Starego Rynku. Tym samym przyczyni się do tego, że miejsce to stanie się popularne i będzie chętnie odwiedzane przez mieszkańców Zielonej Góry a także dalszych okolic. "Wznosząc galerię handlowo-rozrywkową zamierzamy stworzyć miejsce, za sprawą którego wzbogacimy krajobraz miasta, ukształtujemy na zielonogórskim rynku trendy mody. Renomowane firmy, znane marki, gwarancja jakości, jak również potężne centrum rozrywki, relaksu i wielkiego biznesu - to wszystko ma kryć w sobie Złoty Dom" – mówi przedstawiciel inwestora, spółki CN-Tower-Plaza.
Złoty Dom to 6-kondygnacyjna galeria handlowo-rozywkowa o powierzchni całkowitej 5770 m2. W dolnej części budynku znajduje się zabytkowa piwnica, w której zaplanowano m.in. stylowy lokal. Przeszklenie pierwszego piętra utworzy wnękę, z której klienci będą mogli przejść na reprezentacyjny balkon w kształcie elipsy. Elementem charakterystycznym a zarazem największą atrakcją ma być anteresola na dachu budynku, przykryta szklaną kopułą o średnicy 15 m. Usytuowana tam będzie kawiarnia ze stolikami na ruchomej platformie. Platforma poruszać się będzie wokół osi kopuły i zataczać pełen okrąg. W ten sposób osoby odwiedzające galerię będą miały możliwość obejrzenia pełnej panoramy Zielonej Góry.
Poszczególne kondygnacje połączą ruchome i tradycyjne schody oraz przeszklona winda. Galeria przystosowana zostanie na potrzeby osób niepełnosprawnych. Niespodzianką Złotego Domu będzie wybudowanie na pierwszym piętrze szklanego łącznika, prowadzącego do sąsiedniego nowo budowanego centrum handlowego z częścią hotelową. Będzie to nieruchomość o powierzchni użytkowej 2500 m2. Po połączeniu powstanie obiekt o łącznej powierzchni użytkowej około 6400 m2. Między dwoma budynkami ma powstać tzw. Złota Uliczka.
Powierzchnia użytkowa galerii Złoty Dom wyniesie 3895 m2 i przeznaczona zostanie na działalność handlową, usługową oraz rozrywkową. Piwnica (760m2) zaadaptowana będzie na działalność rozrywkową: klub muzyczny lub dyskotekę, pub. W jej zabytkowej części (108 m2) funkcjonować ma stylowy lokal – pub. Na parterze oraz trzech kolejnych piętrach mieścić się będą sklepy oraz punkty usługowe. Na czwartym piętrze z tarasem (80m2) oraz antresolą znajdą się restauracje, kawiarnie, lodziarnie.
Miejsca parkingowe znajdą się w strefie miejskiej, w odległości 50-250 metrów od galerii. Dostępnych będzie ok. 500 stanowisk. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Zakład Budowlany Bernard Imański. Koszty wynoszą ok. 20 mln zł.
Rzut piwnicy
Rzut parteru
Rzut I piętra
Rzut II piętra
Rzut III piętra
Rzut IV piętra
Rzut antresoli