Zamek w Niemodlinie to jeden z największych zamków w Polsce. Mieszka tu stado danieli

2024-02-27 14:51

Zamek w Niemodlinie w woj. opolskim to jedna z największych budowli tego typu w Kraju. Mieści replikę bursztynowej komnaty i salę tortur, a po zamkowych ogrodach spacerują daniele. Miejsce z każdym rokiem odzyskuje coraz więcej dawnego uroku, staje się też coraz bardziej popularne wśród odwiedzających.

Spis treści

  1. Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie
  2. Zamek w Niemodlinie - historia
  3. Bursztynowa komnata na Zamku w Niemodlinie
  4. Kto jest właścicielem Zamku w Niemodlinie?

Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie składa się z zamku niskiego i wysokiego. Można je zwiedzać według dwóch tras - indywidualnie na zewnątrz i wewnątrz z przewodnikiem. Trzecia nie jest technicznie rzecz biorąc trasą - zakłada godzinną medytację przy jednym z dwóch "miejsc mocy".

Zwiedzanie z przewodnikiem oraz przebywanie w miejscu mocy wymaga wcześniejszej rezerwacji mailowej lub telefonicznej.

Godziny zwiedzania zamku z przewodnikiem

Od wtorku do piątku 13:00, 14:00 i 15:00
W weekendy 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Bilety 2024 - cennik

Dzieci do 5 roku życia zwiedzają zamek bezpłatnie.

Trasa 1 - dookoła zamku Trasa 2 - wnętrza
Bilet normalny 40 zł 80 zł
Bilet ulgowy 20 zł 40 zł
Bilet rodzinny (2+2) 80 zł 160 zł
Bilet grupowy ulgowy (od 15 os.) - 40 zł / os.
Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe?
Materiał sponsorowany

Zamek w Niemodlinie - historia

Zamek powstał w 1313 roku. Fundatorem gotyckiej budowli był syn księcia opolskiego Bolko I - Bolesław. W skutek późniejszych przebudów, zamek zyskał renesansowy wygląd. Los wielokrotnie doświadczał mury obiektu. W XV wieku po zniszczeniu przez Husytów został odbudowany, by znów ucierpieć w trakcie pożaru w XVI wieku, a w 1643 roku ponownie, w związku z wojną trzydziestoletnią.

Zamek zamieszkiwali m.in. Hohenzollernowie i Promnitzowie. Przebudowywali zamek najpierw według stylu renesansowego, a następnie barokowym. Budynki gospodarcze pochodzą z XIX wieku. Ostatnim właścicielem przed wojną był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, który rezydencję opuścił dopiero w 1945 roku.

Po wojnie zamek przeznaczono na siedzibę Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, a następnie szkół. Po opuszczeniu murów przez ostatnią instytucję, niszczał przez dekadę. Po 89. roku został wykupiony przez prywatnego inwestora. Później jeszcze parę razy zmieniał właściciela. W 2006 roku premierę miał film Jasminum, który Jan Jakub Kolski kręcił na zamku. Do dziś można tu zobaczyć fragmenty scenografii, np. charakterystyczny fresk.

Bursztynowa komnata na Zamku w Niemodlinie

Na zamku znajduje się replika komnaty z Carskiego Sioła wykonanej przez gdańskich mistrzów z bursztynu na zamówienie Fryderyka I Hohenzollerna. W 1941 została zrabowana przez Niemców. Replika to nie fanaberia właścicieli; jej obecność tutaj jest podyktowana przeszłością budowli - stał nieopodal szlaku bursztynowego - oraz znaleziskiem. Joanna Kardasińska, managerka zamku, w 2017 roku opowiadała o nim Gazecie Wyborczej:

Bursztynowa komnata znajdująca się w zamku jest wiernym odzwierciedleniem komnaty zaprojektowanej przez gdańskich mistrzów dla pruskiego króla. Elementy które posłużyły nam do jej wyposażenia odnaleźliśmy podczas renowacji w wielkich skrzyniach i postanowiliśmy je wykorzystać.

Obecnie, według informacji zawartych na oficjalnej stronie zamku, bursztynowa komnata jest niedostępna dla zwiedzających.

Kto jest właścicielem Zamku w Niemodlinie?

Obecnie, od 2015 roku, właścicielem zamku jest łódzki A&A Holding.

Zobacz także: Zamek w Szydłowcu. Zwiedzanie i historia malowniczej rezydencji położonej 130 kilometrów od Warszawy

Źródła: Zamek w Niemodlinie, wyborcza.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej