Zakończono remont Pałacu Młodziejowskiego

2011-04-11 14:04
Pałac Młodziejowskiego
Autor: mat. od agencji Kostrzewa PR Pałac Młodziejowskiego został odrestaurowany i przekształcony w nowoczesne biura

Pałac Młodziejowskiego, inwestycja z portfela Mermaid FIZ, został oddany do użytku pierwszemu najemcy.

W marcu br., w związku z zakończonym remontem Pałacu Młodziejowskiego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przejęło od właściciela powierzchnię zajmując 4,547 tys. mkw. z 6,850 tys. mkw. łącznej powierzchni budynku. Umowa najmu została zawarta na 7 lat. Użytkownikiem powierzchni jest Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights).

Inwestycję prowadziła firma Mermaid Properties jako inwestor zastępczy, a generalnym wykonawcą była Mermaid Construction. Remont trwał 5 i pół miesiąca, na budowie pracowało średnio 130 osób oraz w sumie 40 firm podwykonawczych. Dla obu firm z grupy Mermaid jest to kolejna, po projekcie Cross Point Łódź rewitalizacja prowadzona wspólnie w formule project management + generalne wykonawstwo.

Budynek przy Miodowej 10 ma 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Wysokość pomieszczeń wynosi ok. 4,5 m. Rewitalizacja obejmowała elewacje, dziedzińce, wymianę okien, wymianę wszystkich istniejących instalacji oraz renowację zabytkowych wnętrz. Dodatkowo zainstalowano nowe systemy klimatyzacji i wentylacji, sieć LAN klasy 5E, windy, a także dwa niezależne źródła zasilania.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że kolejną kartę w historii Pałacu Młodziejowskiego będzie tworzyć tak prestiżowa instytucja międzynarodowa jaką jest ODiHR – mówi Radosław Sieroń, prezes zarządu Mermaid Properties oraz dyrektor projektu Miodowa 10. – Początkowo wraz z funduszem Augusta I planowaliśmy adaptację obiektu na zespół luksusowych rezydencji. W związku z kryzysem finansowym w 2009 roku zmieniliśmy pierwotne plany i zdecydowaliśmy się przeznaczyć budynek na cele biurowe. Sądząc po zainteresowaniu inwestorów była to dobra decyzja. - dodaje Radosław Sieroń.

- Rewitalizacja Pałacu Młodziejowskiego była dla nas dużym wyzwaniem logistycznym ze względu na szeroki zakres prac oraz bardzo krótki termin realizacji. Prace rozpoczęły się w październiku i trwały całą zimę. Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego efektu oraz profesjonalnej współpracy z inwestorem, MSZ oraz ODIHR. – mówi Andrzej Żmurek, prezes zarządu Mermaid Construction.

Mermaid zakupił Pałac Młodziejowskiego w 2006 roku od Wydawnictwa Naukowego PWN, który pozostawał najemcą do 2009 roku. W marcu 2010 roku podpisał umowę najmu z MSZ, w oparciu o którą przygotował projekt budowlany rewitalizacji wraz z dokumentacją dotyczącą ochrony zabytku, a następnie uzyskał niezbędne pozwolenia.

Pałac Młodziejowskiego ma ponad 300-letnią historię. Obiekt usytuowany jest na działce o powierzchni 3,314 tys. mkw., pomiędzy ulicami Podwale a Miodową. Pałac usytuowany na planie litery H sąsiaduje z pałacami Branickich i Szaniawskich.

Po zakończeniu remontu obiektu przy Miodowej 10 i wprowadzeniu się ODHIR pozostało ok. 2,300 tys. mkw. wolnej powierzchni biurowej, co stanowi 1/3 budynku. Powierzchnia może być podzielona na 2 niezależne moduły. Mermaid Properties po pełnej komercjalizacji Pałacu Młodziejowskiego zamierza sprzedać nieruchomość inwestorowi finansowemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej