Zaha Hadid projektuje w Arabii Saudyjskiej. Futurystyczny projekt stacji metra w Rijadzie

2013-05-20 12:12
Zaha Hadid - projekt stacji metra w Rijadzie, Arabia Saudyjska
Autor: www.contemporist.com Nowoczesna stacja metra w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, projektu brytyjskiej architekt Zahy Hadid  

Zaha Hadid wygrała konkurs na projekt głównej stacji metra w stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadzie. Nowoczesna, wyróżniająca się oryginalną wręcz futurystyczną konstrukcją stacja metra będzie częścią nowego systemu transportu publicznego w Rijadzie. Projekt Zahy Hadid zostanie zrealizowany w dzielnicy finansowej Króla Abdullaha. Stacja będzie pełniła funkcję głównego węzła przesiadkowego między trzema z sześciu nowych linii metra, które powstają w mieście. Zakończenie budowy inwestycji w Rijadzie zaplanowano na 2017 rok.

Architektura świata: futurystyczna stacja metra w Rijadzie projektu Zahy Hadid

Takiej stacji metra na świecie jeszcze nie było. Projekt Zahy Hadid zakłada stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, która będzie ważnym elementem dzielnicy biznesowej Króla Abdullaha.

Bryła nowej stacji w Rijadzie o dynamicznych, futurystycznych kształtach będzie składać się z sześciu peronów, czterech pięter i dwupoziomowego podziemnego parkingu. Zaprojektowano osobną linię dla pasażerów wybierających się na lotnisko. Pasażerowie zyskają dostęp do miejskiej sieci kolei jednotorowej dzięki nowemu mostowi, który będzie prowadził wprost ze stacji metra.

Budynek stacji o powierzchni ponad 20 tys. mkw. kształtem przypominać będzie jacht. Inspiracją dla architektów z zespołu Zahy Hadid przy tworzeniu konstrukcji i fasady obiektu były fale pustynnego piasku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej